Лоуренс Лессіг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лоуренс Лессіґ
Lawrence Lessig
Прізвисько Larry Lessig
Народився 3 червня 1961(1961-06-03)[1] (62 роки)
Рапід-Сіті, Південна Дакота,США
Громадянство США США
Діяльність Засновник Creative Commons
Засновник Rootstrikers[en]
Засновник Center for Internet and Society[en]
професор права в Стенфордському університеті
Галузь право
Alma mater Пенсильванський університет
Кембриджський університет
Єльська школа права
Знання мов англійська[2]
Заклад Гарвардський університет, Чиказький університет і Стенфордський університет
Членство Американська академія мистецтв і наук
Партія Демократична партія США
У шлюбі з Bettina Neuefeind
Нагороди
IMDb ID 2163781
Сайт lessig.org

Лоуренс Лессіґ (англ. Lawrence Lessig; 3 червня 1961) — професор права в Стенфордському університеті (США). Насамперед відомий у зв'язку з його боротьбою за зміну законодавства в області авторського права, особливо в застосуванні до Інтернету. Лессіг — засновник Creative Commons та ідеологічний натхненник руху за вільну інформацію, його книга «Вільна культура» є важливим джерелом ідеології даного руху.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в Рапід-Сіті (Південна Дакота), виріс у Вільямспорт (Пенсільванія). Ступінь бакалавра в галузі економіки та управління отримав у Пенсільванському університеті, ступінь магістра філософії в Кембриджському університеті (Триніті коледж) в Англії, і доктора права на юридичному факультеті Єльського університету в 1989 році. Закінчивши юридичний факультет, він працював рік клерком у судді Річарда Познера (7-й окружний апеляційний суд в Чикаго, штат Іллінойс), і ще один рік у члена Верховного суду США Антоніна Скаліа.

Лессіг почав свою академічну кар'єру на юридичному факультеті в університеті Чикаго, де він був професором з 1991 по 1997 рік. З 1997 по 2000 рік він викладав на юридичному факультеті Гарвардського університету. Згодом Лессіг перейшов у Школу права Стенфордського університету, де заснував Центр школи Інтернету і суспільства.

Лоуренс Лессіг

Політичні погляди[ред. | ред. код]

У молодості Лессіг дотримувався консервативних поглядів. Він був активістом молодіжного крила Республіканської партії США і навіть збирався робити в цій партії подальшу політичну кар'єру. Однак його погляди радикально змінилися після навчання в Кембриджському університеті (Велика Британія). Зараз його політичні погляди найближче до лібералізму. Під час навчання в Кембриджі Лессіг відвідав країни тодішнього соціалістичного табору, відтоді він зберіг сильний інтерес до політики і до законів країн Східної Європи.

Громадська діяльність[ред. | ред. код]

Лессіг відомий у зв'язку з його активною позицією по відношенню до інтелектуальної власності. Він був затятим противником продовження терміну охорони авторського права в США. Він також є прихильником вільного програмного забезпечення і розвитку пірінгових технологій [3]. У 2002 Фонд вільного програмного забезпечення вручив йому премію за просування вільного ПЗ, а 28 березня 2004 він увійшов до ради директорів даного фонду. У 2006 році Лессіг був обраний до Американської академії наук і мистецтв. Є прихильником мережевого нейтралітету. Лессіг — засновник і активний пропагандист Creative Commons[4] — системи альтернативних по відношенню до нинішнього копірайту ліцензій.

Creative Commons[ред. | ред. код]

Докладніше: Creative Commons

Creative Commons — некомерційна організація, яка створила безкоштовні для використання типові договори — вільні і невільні публічні ліцензії, за допомогою яких автори і правовласники можуть висловити свою волю і поширювати свої твори більш широко і вільно, а споживачі контенту легально і більше просто користуватися цими творами. Організація Creative Commons була заснована в США в 2001 році Лоуренсом Лессігом, Хелом Абельсона і Еріком Елдредом за підтримки Центру суспільного надбання.

«Вільна культура»[ред. | ред. код]

Книга «Вільна культура» Лоренса Лессіга — світовий бестселер, переведений багатьма мовами. За своїм впливом ця книга порівнянна з роботами Е. Тоффлера, проте відображає абсолютно нову епоху в короткій історії інформаційного століття. Автор, показує, як сучасний наступ контент- і медіакорпорацій руйнує основи технологічного прогресу, прав особи і громадянських цінностей. Лоренс Лессіг пропонує дієву альтернативу нинішній системі авторських прав, яка дозволяє зберігати і розвивати загальне культурне надбання в умовах наступу диктатури «інтелектуальної власності».

Цитати[ред. | ред. код]

На наших очах зазнає поразки те, що будувалося дві тисячі років, — відкрите суспільство, і торжествує закрите, руйнуються інтелектуальні спільноти, причому ворог взяв на озброєння риторику нашого минулого — риторику свободи

— з передмови до рос. перекладу «Вільної культури»

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Babelio — 2007.
  2. CONOR.Sl
  3. Тім О'Рейлі і Річард Коман Код + закон: інтерв'ю з Лоуренсом Лессігом [Архівовано 12 червня 2014 у Wayback Machine.]
  4. Первісна декларація Лессіга про інтелектуальні громади.англ. оригінал [Архівовано 7 вересня 2012 у Wayback Machine.]

Бібліографія[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]