Найясніша Республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герби Речі Посполитої (Польщі, Литви та України)

Найясніша Республіка (лат. Serenissima Respublica) — частина офіційної назви деяких європейських держав в Середні Віки.

Походить від титулу монарха Ясний або Ясновельможний, що є показником суверенності; отже фраза «Найясніша Республіка» підкреслювала суверенітет та незалежність республіки.

Сан-Марино — єдина сучасна незалежна держава, яка зберегла цю назву. Хоча офіційно вона називається «Республіка Сан-Марино»; часто її неофіційно називають «Найяснішою республікою Сан-Марино» (італ. Serenissima Repubblica di San Marino).

Історія[ред. | ред. код]

В історії Європи були декілька держав, які використовували цю назву:

  • Найясніша Венеційська республіка (вен. Serenìsima Repùblica Vèneta; італ. Serenissima Repubblica di Venezia) — місто-держава, республіка, що існувала з 697 по 1797 рік, зі столицею у місті Венеція з постійно контрольованою територією уздовж східної Адріатики та Греції в найсильніший період. Термін «La Serenissima» також широко використовувались як спеціальне означення венеційського уряду чи держави в цілому.
  • Найясніша Генуезька республіка (італ. Serenissima Repubblica di Genova) — незалежна держава, торгова республіка, з центром в сучасній Лігурії на північно-західному узбережжі Італії. Існувала від 1100 до 1805 рр. Відпочатку просто «Республіка», почесний титул «Найясніша» був доданий лише після обрання першого дожа Генуї (1339 р.). Проте, щоб відрізнити свій уряд від давнього історичного суперника на сході — Венеції, генуезці рідко використовували позначення «Найясніша», використовуючи назву La Superba Repubblica, нібито придумане Петраркою 1358 р.
  • Найясніша Лукканська республіка (італ. Serenissima Repubblica di Lucca) — місто-держава, яке існувало з 1119 по 1799 рік, засноване з центром в місті Лукка, на півночі Тоскани, Італія. Лукка був третьою за величиною італійською міською державою (після Венеції та Генуї) з республіканською конституцією, яка залишалася незалежною протягом століть.
  • Найясніша Річ Посполита (пол. Najjaśniejsza Rzeczpospolita, лат. Serenissima Res Publica Poloniae) — виборна монархія в Центральній та Східній Європі, що існувала з 1569 до 1795 року й включала в себе Польщу, Велике князівство Литовське, Велике князівство Руське, Київське, Волинське, Подільське, Сіверське, Чернігівське, Смоленське, тощо.

Джерела[ред. | ред. код]