Науково-технічна бібліотека ім. Г. І. Денисенка КПІ ім. Ігоря Сікорського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Науково-технічна бібліотека ім. Г. І. Денисенка КПІ ім. Ігоря Сікорського
НТБ КПІ
Науково-технічна бібліотека ім. Г.І.Денисенка НТУУ "КПІ".jpg
бібліотека НТУУ "КПІ"
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Адреса Україна Україна, Київ 03056, пр. Перемоги 37
Телефон +38 (044) 204 82 75
Засновано 1898
Інші відомості
Площа приміщень 14000 м²
Веб-сайт library.kpi.ua
Сходи у бібліотеці

Науково-технічна бібліотека ім. Г.І. Денисенка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» – науковий та навчально-допоміжний підрозділ Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут».

У фонді бібліотеки зберігається понад 3 мільйони примірників книг і документів. Вона має 15 спеціалізованих читальних залів на 1500 місць і 5 абонентів: науково-технічної літератури, навчальної літератури, соціально-економічної і художньої літератури, періодики. Бібліотека на сьогодні є відкритою системою. З її фондом може працювати будь-який житель нашої планети.

Історія[ред.ред. код]

Хол бібліотеки

У 1898 році в Київському політехнічному інституті імені імператора Олександра II було засновано Фундаментальну бібліотеку. Її першим директором і бібліотекарем в одній особі був майбутній академік Української Академії Наук М. Ф. Біляшівський – відомий історик, етнограф і археолог.

В 1965 році бібліотека отримала статус науково-технічної і була віднесена до другої категорії з оплати праці, а в 1983 році була віднесена до першої категорії з оплати праці. Із 1980 року бібліотека працює в новому приміщенні, побудованому за індивідуальним проектом з ініціативи ректора інституту Г. І. Денисенка. Бібліотека була задумана як синтез книги, архітектури, мистецтва і нових технологій. Вона знаходиться в центрі навчальної зони – на площі Знань.

В дні святкування 100-річчя НТУУ «КПІ» Вчена рада університету присвоїла бібліотеці ім'я Григорія Івановича Денисенка.

Будівля бібліотеки

Фонди[ред.ред. код]

Фонди бібліотеки налічує майже 3 мільйони примірників видань, із них – половина підручники і навчальні посібники видання та інформаційні ресурси з профілю університету. У бібліотеці представлені нормативно-технічна документація, література з питань мистецтва, спорту, лінгвістики, культурології, народознавства. Бібліотека передплачує більше 1000 назв періодичних видань за профілем університету.

Фонд рідкісних і цінних видань[ред.ред. код]

Фонд рідкісних і цінних видань зберігає багато книжкових пам'яток, що яскраво відображають історію розвитку вітчизняної та зарубіжної науки і техніки. Серед них унікальні книжкові видання – окремі курси з технічних дисциплін, багатотомні збірки наукових праць, рідкісні підручники початку ХІХ ст., роботи вітчизняних і світових класиків науки і техніки, біографічні словники, довідкові видання. А також періодичні видання – журнали, наукові вісники, записки різних наукових організацій та ін.

До складу фонду входять іноземні та вітчизняні стародруки, серед яких видання до 1830 років: «Основи хімії» нідерландського лікаря і вченого Германа Бургаве 1732 року, роботи з прикладної хімії французького хіміка та державного діяча Ж. А. Шапталя  «Elemens de chymie» 1796 року,  «Chimie appliquée aux arts» 1807 року, твори видатного шведського хіміка і фармацевта, першовідкривача багатьох неорганічних та органічних речовин  К. В.Шеєле «Opuscula chemica et physica» 1788 року. Унікальним є багатотомне видання «Dictionnaire technologique, ou nouveau dictionnaire universel des arts et métiers, et de l'économie industrielle et commerciale», яке було надруковане протягом 1822-1829 рр. у Франції, що дає уявлення про розвиток технологій та ремесел на початку ХІХ ст.

Унікальною в колекції бібліотеки є робота Бернара Белідора «Architecture hydraulique, ou L'art de conduire, d'élever et de ménager les eaux pour les différens besoins de la vie» 1819 року – зібрання знань в галузі практичної й прикладної механіки. Ця книга вважається і  одним з перших в Європі довідників з інженерної справи з ґрунтовною теоретичною базою.

Окрім видань технічного напрямку, у фонді представлено літературу з питань архітектури і мистецтва, художні твори та мемуари. Наприклад, двотомник «Руководство к истории искусств» німецького вченого Франца Куглера та «История живописи» Олександра Бенуа

Від початку формування бібліотеки до фонду надходила велика кількість періодичних видань ХІХ- поч. ХХ століття. Зокрема, тут зберігається один з перших технічних журналів Європи «Polytedinische Journal» («Політехнічний журнал») – з 1822 по 1899 років. Протягом всього ХІХ століття він був важливим джерелом технічних знань, культури і технологій[1].

маятник Фуко у бібліотеці КПІ

Маятник Фуко[ред.ред. код]

В приміщенні Науково-технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка встановили маятник Фуко, урочисте відкриття якого відбулося 24 лютого 2011 року.

Прилади просто і в абсолютно доступній формі демонструє факт обертання Землі навколо своєї вісі,таким чином підтверджуючи геліоцентричну теорію Миколи Коперніка, дослідження і висновки Галілео Галілея і інших видатних фізиків і астрономів минулого і сучасності.

Довжина підвісу маятника – 22 м, вага кулі – 43 кг, діаметр кулі – 28 см.                       

Традиційні ресурси бібліотеки[ред.ред. код]

 • Наукові видання НТУУ «КПІ»
 • Каталоги та картотеки:
 • Фонд науково-технічної літератури
 • Фонд літератури з історії НТУУ «КПІ»
 • Фонд довідкових та інформаційних видань
 • Фонд соціально-економічної та художньої літератури
 • Фонд нормативно-технічної та патентної документації
 • Фонд періодичних видань
 • Фонд авторефератів та дисертацій
 • Фонд НДР та ДКР
 • Фонд навчальної літератури
 • Фонд рідкісних і цінних видань

Примітки[ред.ред. код]

http://kpi.ua/ntb

Посилання[ред.ред. код]

Репозиторій