Telegram

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Telegram
Telegram 2019 Logo.svg
Telegram Android screenshot (v 3.3, English).png
Знімок екрану месенджера для Android
Тип Месенджер
Автор(и) Микола Дуров і Дуров Павло Валерійович
Розробник Telegram FZ-LLC
Перший випуск 14.08.2013
Версії 2.3.2 (23 серпня 2020)[1]
Репозиторій github.com/telegramdesktop/tdesktop
Платформа Смартфони, Планшети, ПК, WEB(браузер)
Операційна система Android, iOS, watchOS, iPadOS, MacOS, Windows, Linux
GNU фреймворк Qt
Написано на C++ і Java
Доступні мови англійська, арабська, білоруська, голландська, індонезійська, іспанська, італійська, каталонська, китайська, корейська, малайська, німецька, перська, португальська, російська, турецька, угорська[a 1], українська, французька
Українська Присутня
Стан розробки Активний
Ліцензія GNU GPLv2 чи GPLv3 (клієнти), пропрієтарна (сервер)
Вебсайт telegram.org

CMNS: Telegram у Вікісховищі

Telegram — клауд-месенджер, програмне забезпечення для смартфонів, планшетів та ПК, яке дозволяє обмінюватися текстовими повідомленнями, графічними та відеофайлами, а також безкоштовно телефонувати іншим користувачам програми. Створений російським розробником Павлом Дуровим.

Реєстрація[ред. | ред. код]

Обліковий запис користувача прив'язується до номера мобільного телефону: щоб авторизуватися, потрібно ввести код авторизації з СМС. Такі коди мають обмежені терміни придатності. Таким чином, користувач позбавляється необхідності запам'ятовувати чи зберігати десь свій пароль.

Також є можливість увімкнути двофакторну автентифікацію. Тоді для входу додатково знадобиться пароль, заданий користувачем у налаштуваннях. Деякі можливості, такі як Telegram Passport, вимагають увімкненої двофакторної автентифікації.

Історія створення[ред. | ред. код]

Проєкт створено Павлом Дуровим, засновником соціальної мережі ВКонтакті. В інтерв'ю Нью-Йорк таймс він розповів:

«Я задумался о своём будущем в России, когда к двери пришёл спецназ» [2]
.

Павло Дуров сказав, що початкова ідея застосунку прийшла до нього ще 2011 року, коли до його дверей приходив спецназ. Коли вони пішли, Дуров відразу ж написав своєму братові Миколі. Тоді ж він і усвідомив, що у нього немає безпечного способу комунікації з братом.

Сервіс побудований на технології шифрування листування MTProto, розробленій братом Павла Миколою. Сам Telegram спочатку був експериментом компанії Digital Fortress (належить Павлові) з метою тестування MTProto на великих навантаженнях.

14 серпня 2013 року поданий перший клієнт Telegram для пристроїв на платформі iOS.

22 серпня 2013 року один з учасників конкурсу Durov's Android Challenge написав і виклав у відкритий доступ перший застосунок для операційної системи Android, сумісний з Telegram (використовує той самий протокол MTProto).

У жовтні у проєкті відкрився веб-сайт і була представлена ​​офіційна версія Telegram під Android з відкритим вихідним кодом GPL2. У Telegram з'явилась функція самознищення повідомлень. Попередня версія застосунку доступна під назвою «Unofficial Telegram S».

7 листопада 2013 року з'явилися сторонні клієнти сервісу для Windows і OS X з обмеженим функціоналом. Також був розроблений концепт веб-версії клієнта.

У січні 2014 року побачила неофіційна веб-версія Webogram від колишнього розробника ВКонтакті Ігоря Жукова. Згодом Жуков став розробником офіційної веб-версії месенджера.

21 липня 2014 року в App Store з'явився застосунок Telegram HD для iPhone та iPad, який завантажила компанія Telegram Messenger LLP.

Новий застосунок отримав спеціальну версію для iPad і поліпшену підтримку відео і фотографій високої роздільної здатності, було додано можливість пересилки анімованих зображень у форматі GIF.

15 жовтня 2014 року в Telegram була додана підтримка псевдонімів, за якими можливо зв'язуватися з користувачами, не знаючи їхнього телефонного номера, а також запущений веб-клієнт.

2 січня 2015 року в Telegram була додана підтримка наліпок. Спочатку в застосунку 14 наліпок, але будь-який користувач може модифікувати їх або додати свої власні. На відміну від багатьох застосунків, у Telegram наліпки повністю безкоштовні.

У липні 2015-го програму було заблоковано у Китаї.

У лютому 2016 року Павло Дуров заявив, що месенджером користуються вже понад 100 мільйонів людей, при цьому сервіс доставляє близько 15 мільярдів повідомлень щодня. Ще у вересні 2015 року Telegram передавав 12 мільярдів послань за добу.

У квітні 2016 року стало відомо, що в травні 2015 року Google розглядав можливість купівлі месенджера за більш ніж 1 млрд доларів США.

У травні 2016 з'явилася можливість редагування відправлених повідомлень. Внести зміни можливо протягом двох діб з моменту відправлення. У цьому випадку в повідомленні з'явиться спеціальна мітка.

22 листопада 2016 року розробниками був запущений проект Telegraph — блог-платформа, безкоштовний видавничий інструмент, який дозволяє створювати публікації, огляди, вставляти фотографії і всі види embedded-коду. Це гібрид блог-платформи, месенджера і платишера подібного Medium, з концепцією анонімних іміджборд. Проєкт Павла Дурова.

У вересні 2017-го колишній працівник ВКонтакті й Telegram Антон Розенберг розповів, що розробка месенджера ведеться в основному в Санкт-Петербурзі, в тій самій будівлі на Невському проспекті, де розташований офіс російської соцмережі ВКонтакті, сам Дуров заперечив ці дані, назвавши Антона «психічно хворим».

26 липня 2018 року месенджер запустив Telegram Passport. Цей сервіс зберігання персональних даних, таких як фотографії паспортів, квитанцій, комунальних рахунків, у захищеному наскрізним шифруванням хмарному сховищі Telegram. Користувачеві досить один раз завантажити свої документи, а потім ділитися ними з сервісами, які вимагають авторизації. За словами розробників, сервери не мають доступу до цих даних.

26 липня 2020 року в офіційних клієнтах для Android та iOS і Telegram Desktop з'явилася функція відеодзвінків. Оновлення були приурочені до 7-річчя виходу першого Telegram-клієнта. Раніше функція була доступною в тестовому режимі користувачам iOS.[3]

Мови інтерфейсу[ред. | ред. код]

Від 10 жовтня 2017 року мобільний застосунок Telegram підтримує українську мову.[4] У січні 2018 року українська мова з'явилась у Telegram Desktop і Telegram для macOS.[5] Раніше встановити її можна було лише зі спеціального файла локалізації.

Переклади, що відсутні в офіційному списку, можна встановити вручну за допомогою файлу локалізації або посилання.

Технологія[ред. | ред. код]

Для месенджера був створений протокол MTProto, що передбачає використання декількох протоколів шифрування. Під час авторизації і аутентифікації використовуються алгоритми RSA-2048, DH-2048 для шифрування,[6] під час передачі повідомлень протоколу в мережу вони шифруються AES з ключем, відомим клієнту і серверу. Також застосовуються криптографічні хеш-алгоритми SHA-1 і MD5.

Безпека від перехоплення повідомлень, що пересилаються з боку сервера Telegram, забезпечується лише в режимі «секретних» чатів (Secret Chats), доступному з 8 жовтня 2013 року. Цей режим реалізує шифрування, при якому відправник і одержувач мають спільний лише для них ключ (end-to-end шифрування), із застосуванням алгоритму AES-256 у режимі IGE (англ. Infinite Garble Extension) для повідомлень, що пересилаються.[7] На відміну від звичайного режиму, повідомлення в секретних чатах не розшифровуються сервером, історія листування зберігається лише на тих двох пристроях, на яких був створений чат.

Можливості[ред. | ред. код]

Обмін файлами[ред. | ред. код]

Підтримується обмін фотографіями, відеозаписами та файлами будь-якого типу. Для фотографій доступна функція пошуку в інтернеті. Розмір файлів обмежений 2 Гб. Програма використовує систему докачування файлів після обриву зв'язку.[8]

Групові чати[ред. | ред. код]

Є можливість організовувати мультичати до 200 учасників, починаючи з 14 березня 2016 — супергрупи до 5000 учасників.[9] Станом на 17 червня 2018 року підтримуються чати до 100 тисяч учасників.[10]

Дзвінки[ред. | ред. код]

У березні 2017 року Telegram запустив можливість голосових викликів.[11] Спочатку така функція стала доступною користувачам із Західної Європи, а згодом і для всього світу. Для активації послуги необхідно було отримати дзвінок від користувача із активованими дзвінками. Дзвінки, за аналогією з листуванням, також захищені шифруванням.

Якість голосового виклику автоматично налаштовується залежно від якості зв'язку користувача. Так, під час користування мобільним інтернетом стиснення буде дещо вищим, ніж при з'єднанні через Wi-Fi. Функція стала доступною для мобільних клієнтів у березні 2017, для десктопних застосунків така функція стала доступна у травні 2017.[12]

У 2020 році було додано відеодзвінки. Відеодзвінки, як і голосові дзвінки, підтримують peer-to-peer.

Боти[ред. | ред. код]

За допомогою спеціального API сторонні розробники можуть створювати «ботів», спеціальні акаунти, керовані програмами. Типові боти відповідають на спеціальні команди в персональних і групових чатах, також вони можуть здійснювати пошук в інтернеті або виконувати інші завдання, застосовуються задля розваг або в бізнесі.[13][14] Наприклад, існують боти для пошуку в держреєстрах.

У вересні 2015 Дуров заявив про плани щодо монетизації й розміщення реклами у ботах.[15]

Наліпки й маски[ред. | ред. код]

Telegram дає змогу надсилати статичні наліпки[16], а з 6 липня 2019 року — анімовані.[17] Користування будь-якими наліпками безкоштовне. З травня 2015 року будь-який користувач може безкоштовно створити свій пакунок статичних наліпок: для цього потрібно розпочати діалог з офіційним ботом @Stickers і дотримуватися вказівок.[18] З 6 липня 2019 року аналогічна можливість є для анімованих наліпок.[17] Для зручності кожна наліпка має один або кілька емодзі, які відповідають емоціям, що їх вона передає.[16]

Пакунки наліпок можна знайти в численних каналах і на веб-сайтах, присвячених Telegram. Офіційні наліпки можна знайти, увівши в полі введення повідомлення або пошуку наліпок відповідний емодзі. Актуальні офіційні наліпки з'являються в розділі «Популярні наліпки».[19]

Є два види наліпок у Telegram — статичні й анімовані. Статичні мають формат PNG, анімовані — TGS. Пакунок може містити наліпки лише одного виду.

Окремим підвидом статичних наліпок є маски, призначені для використання у вбудованому фоторедакторі. Замість емодзі, маска прив'язана до частини тіла, для якої призначена, і на основі цього Telegram спробує розташувати маску на ній при вставленні на фотографію.[20]

Емодзі[ред. | ред. код]

В офіційних клієнтах емодзі, які підтримує клієнт, за замовчуванням відображаються у стилі Apple, незалежно від платформи. У Telegram Desktop користувачеві на вибір запропоновано чотири стилі відображення емодзі: Mac (стиль Apple), Android, Twemoji, JoyPixels.

Telegram для Android та iOS і Telegram Desktop у повідомленнях, які містять лише один емодзі, відображають збільшений, іноді анімований варіант цього емодзі.

Опитування[ред. | ред. код]

Можливість створення опитувань доступна у групах та каналах. Опитування можуть бути анонімними чи неанонімними та дозволяти вибір кількох варіантів одночасно.

У серпні 2020 року команда Telegram протестувала опитування, де за певні варіанти можуть проголосувати лише користувачі з білоруським номером телефону. Інші користувачі при спробі вибрати один з таких варіантів отримують помилку. У клієнтах немає можливості створювати такі опитування.

Вікторини[ред. | ред. код]

Вікторини є окремим видом опитувань. На відміну від звичайних опитувань, вікторини завжди анонімні, дозволяють вибрати лише один варіант і не дають можливості відкликати голос. Вікторина має один правильний варіант відповіді. Є можливість установити пояснювальний текст, що з'явиться після вибору відповіді.

Деякі інші функції[ред. | ред. код]

 • Архів чатів. Дає змогу приховувати («архівувати») будь-які чати в однойменному розділі. Користувач може розархівувати чат, повернувши його до основного списку чатів. Заархівований чат автоматично розархівовується, коли в нього приходить повідомлення зі сповіщенням[неточність].
 • Збережене. Чат користувача із самим собою, призначений для зберігання користувачем окремих повідомлень. На місці інформації про чат відображаються поширені медіафайли.
 • Прикріплення повідомлень. Доступне у групах, каналах та «Збереженому». При прикріпленні у групі можна додатково надіслати спеціальне сповіщення всім її учасникам. Для таких сповіщень діє окремий параметр налаштувань «Прикріплені повідомлення», незалежно від налаштувань чату. Це означає, що кожен учасник отримає таке сповіщення, навіть якщо він вимкнув сповіщення від групи.
 • Форматування тексту в повідомленнях (напівжирний, курсивний, моноширинний, закреслений, підкреслений текст, блок коду).
 • Папки для розділення списку чатів. Їх можна гнучко налаштувати: додати окремі чати та типи чатів (контакти, неконтакти, групи, канали, боти) та винятки (з вимкненими сповіщеннями, архівовані, прочитані, а також окремі чати). Наприклад, канали можна розмістити в основному розділі, а приватні чати — в «Особистих». У папці можна прикріпити скільки завгодно чатів. У Telegram Desktop та Telegram для macOS для папки, крім імені, можна вибрати одну з іконок на вибір.

Клієнти[ред. | ред. код]

Telegram Desktop 0.9.15 на Ubuntu

Офіційні[ред. | ред. код]

Категорія Назва Платформ(-и) Підтримується Підтримка секретних чатів Примітки
Мобільні Telegram Android 4.1 і вище Так Так Є підтримка планшетів та смарт-годинників Android Wear.
Telegram Messenger iOS 9.0 і вище Так Так Запущений у серпні 2013 року для iPhone та iPod Touch, перезапущений у липні 2014 року з підтримкою iPad та Apple Watch.
Telegram X Android 4.1 і вище Так Так Альтернативний Telegram-клієнт, написаний з нуля, швидший, з плавнішою анімацією інтерфейсу, колірними темами та ефективнішим енергоспоживанням. Написаний з використанням бібліотеки TDLib. Раніше був неофіційним і називався Challegram. Із січня 2018 року офіційний і називається Telegram X.
Telegram X iOS 8.0 і вище Ні Так Альтернативний Telegram-клієнт, написаний з нуля, швидший, з плавнішою анімацією інтерфейсу, колірними темами та ефективнішим енергоспоживанням. Написаний мовою Swift.
Telegram Messenger Windows Phone 8.1 і вище Так Так
Десктопні Telegram Desktop Windows 7 і вище, macOS 10.10 і вище, Linux Так Ні Десктопний клієнт на основі Qt. Windows NT-клієнт — традиційний десктопний застосунок у трьох варіантах: з інсталяцією, portable, застосунок з Windows Store.
Telegram macOS 10.11 і вище Так Так Нативний macOS-клієнт.
Вебові Telegram Web Веб-браузер Так Ні На основі Telegram API.
Telegram Google Chrome і Chrome OS Так Ні На основі Telegram Web, опублікований у Chrome Web Store.
Telegram React Веб-браузер Ні У розробці.
Telegram CLI для Linux

Неофіційні[ред. | ред. код]

Назва Платформ(-и) Підтримка секретних чатів Підтримується Примітки
Unigram Windows 10, Windows 10 Mobile Так Так Universal Windows Platform-застосунок, опублікований у Microsoft Store.
Telegram CLI Linux, FreeBSD і macOS Так Так Інтерфейс командного рядка для Telegram.

Конкурси з пошуку вразливостей[ред. | ред. код]

У грудні 2013 Павло Дуров оголосив конкурс до 1 березня 2014 року на «злам» захисту Telegram з призовим фондом у 200 тисяч доларів.[21] Умовами конкурсу ставилося завдання розшифрувати особисте листування Павла з його братом Миколою через «секретні чати», використовуючи зашифровані дані, якими обмінювалися програми та сервер. У їхніх повідомленнях, що відправляються щодня, містилась секретна адреса електронної пошти, розшифрування якої дозволило б отримати приз.[22]

Необхідна для такого «зламу» модель атаки, атака на основі шифротексту, є найслабшою і водночас найбільш складною і незручною для криптоаналітика. Існують надзвичайно слабкі алгоритми, які можуть бути стійкими в цій моделі, але вразливими для інших методів. Зазвичай при аналізі нових криптографічних алгоритмів використовуються сильніші моделі атаки, в яких атакуючому може бути відомий текст до шифрування, дана можливість відправляти на шифрування будь-які тексти або можливість зміни даних, що пересилаються по мережі. Таким чином, у разі, якщо конкурс ніхто не виграє, це не доведе криптографічної безпеки протоколу.[23][24]

Щоденна кількість повідомлень

23 грудня 2013 року, всього через кілька днів після початку конкурсу, користувач «Хабрахабру», який не є експертом у криптографії, виявив уразливість, яка полягала в тому, що клієнт отримував параметри для генерації ключів DH (константи для визначення поля відрахувань) від сервера без перевірки, завдяки чому пропрієтарний сервер MTProto міг передати некоректні параметри, які не забезпечують криптографічну стійкість, і таємно провести MITM-атаку на секретні чати.[25][26] Йому не вдалося прочитати листування, тож розмір виграшу становив 100 тис. доларів.[27]


Після цього клієнт був оновлений, у ньому була додана перевірка параметрів, одержаних від сервера, з метою значно зменшити ймовірність подібної атаки.

У листопаді 2014 року було організовано новий тримісячний конкурс, у якому модель атаки була розширена, в атакуючого з'явилася можливість виступати в ролі сервера MTProto, змінюючи дані, що пересилаються.[28][29] За умовами конкурсу потрібно зламати «секретний чат», при цьому учасники чату проводять звірку ключів, узгоджених при відкритті чату, з незалежних каналах зв'язку.

За оцінками дослідника Moxie Marlinspike та інших подібні конкурси не можуть довести безпеки шифрування і лише вводять в оману.[30][31] Відсутність тих, хто виграв, не означає безпеки продукту, багато таких конкурсів у цілому нечесні, аналіз не контролюється і проводиться випадковими людьми, а винагороди найчастіше занадто малі, щоб виправдати багаторічну роботу більш ніж одного компетентного криптоаналітика.[32]

Суміжні технології[ред. | ред. код]

Криптовалюта[ред. | ред. код]

За словами колишнього працівника ВКонтакті й Telegram Антона Розенберга, наприкінці 2017-го року компанія розробляла власну криптовалюту на основі блокчейну. TON (Telegram Open Network) передбачалось, що після запровадження ця валюта мала стати однією з наймасовіших у світі, потіснивши Bitcoin та Ethereum[33].

TON повинна була відрізняєтись від класичного блокчейну здатністю мережі розділятись. Так, при сповільненні роботи через високу кількість учасників, система автоматично мала розділитися на дві, що змогли б діяти незалежно, проте миттєво обмінюючись інформацією. Це мало дозволити миттєві перекази валюти між учасниками, а також високу швидкість роботи[34].

Восени було оголошено про відтермінування запуску проекту щонайменше на рік[35], а в США було призупинено випуск криптовалюти. На цей час розробники залучили від інвесторів 1,7 млрд $[36].

В травні 2020-го було оголошено, що проект було заборонено до діяльності США, а відтак, закрито. Інвесторам було запропоновано повернути 72 % вкладень одразу або 110 % через рік, якщо суд США не дозволить випуск Gram[37].

Підозри в контролі з боку спецслужб[ред. | ред. код]

Російський менеджер Артемій Лебедєв заявив, що месенджер є «найуспішнішим проектом російських спецслужб»[38]. Також сумніви щодо надійності месенджера зумовлені оновленою політикою конфіденційності у вересні 2018. За оновленими даними, керівництво Telegram залишає за собою право надавати IP та номер телефону користувача певним спецслужбам, однак тільки за наявності відповідного судового рішення. Про можливість розголошення приватних листувань не йдеться.[39]

Санкції[ред. | ред. код]

 • Московський суд оштрафував Telegram на 800 млн рублів після того, як Дуров начебто відмовився видавати листування після запиту ФСБ щодо шести телефонних номерів. Павло пояснював тоді, що Telegram заснований на технології «наскрізного шифрування», тож листування користувачів шифрується на їхніх пристроях, а не на сервері, тому передача ключів шифрування неможлива. Також, засновник сервісу повідомив, що суд, який виносив рішення, порушив 23 статтю Конституції РФ де «Кожен має право на таємницю листування, телефонних переговорів, поштових, телеграфних та інших повідомлень», анонсувавши апеляцію.[40][41]
 • 13 квітня 2018 Суддя Таганського суду Москви Юлія Смоліна задовольнила позов Роскомнадзору і постановила заблокувати месенджер Telegram на території Росії.[42][43]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Release 2.3.2 — 2020.
 2. Виктор Степанов. Дуров: «Я задумался о своём будущем в России, когда к двери пришёл спецназ». 9 главных цитат из интервью основателя «ВКонтакте» газете The New York Times.— 2 дек 2014
 3. Telegram запустив функцію відеодзвінків. РБК-Украина (ru). Процитовано 2020-07-26. 
 4. https://telegram.org/blog/live-locations
 5. Telegram macOS on Twitter. Twitter (uk). Процитовано 2018-11-25. 
 6. Telegram APIs. core.telegram.org. Процитовано 2016-12-06. 
 7. Telegram APIs. core.telegram.org. Процитовано 2016-12-06. 
 8. Telegram: новый мессенджер от Павла Дурова. Slon.ru. Процитовано 2016-12-06. 
 9. Admins, Supergroups and More. Telegram. Процитовано 2016-12-06. 
 10. Telegram F.A.Q.. Telegram. Процитовано 2018-06-17. 
 11. Telegram's CEO says voice calls and custom themes are coming to the app. Phone Arena. Процитовано 2017-04-08. 
 12. Дочекались: Telegram тестує голосові дзвінки » Tokar.ua. Tokar.ua. Процитовано 2017-04-08. 
 13. Telegram Bot Platform. Telegram. Процитовано 2016-12-06. 
 14. Bots: An introduction for developers. core.telegram.org. Процитовано 2016-12-06. 
 15. Томские разработчики создали платформу для монетизации ботов Telegram. vc.ru. Процитовано 2016-12-06. 
 16. а б Stickers Done Right. Telegram. 2015-01-02. Процитовано 2019-07-10. 
 17. а б Animated Stickers Done Right. Telegram. 2019-07-06. Процитовано 2019-07-10. 
 18. Custom Sticker Sets. Telegram. 2015-05-19. Процитовано 2019-07-10. 
 19. Trending Stickers, Storage and More. Telegram. 2016-08-03. Процитовано 2019-07-10. 
 20. Photo Editor 2.0, Masks and Homemade GIFs. Telegram. 2016-09-23. Процитовано 2019-07-10. 
 21. Павел Дуров объявил конкурс на взлом Telegram: приз – $200 тысяч. Slon.ru. Процитовано 2016-12-06. 
 22. Сулейманов, Султан. Павел Дуров запустил конкурс на расшифровку его переписки в Telegram. TJournal. Процитовано 2016-12-06. 
 23. Telegram's Cryptanalysis Contest. Crypto Fails. Процитовано 2016-12-06. 
 24. Moxie Marlinspike >> Blog >> A Crypto Challenge For The Telegram Developers. moxie.org. Архів оригіналу за 2016-04-22. Процитовано 2016-12-06. 
 25. Géal (2013-12-17). Telegram, AKA “Stand back, we have Math PhDs!”. Unhandled expression. Архів оригіналу за 2016-11-29. Процитовано 2016-12-06. 
 26. Piccinno, Francesco. Telegram: goto fail (twice). Nopper's blog. Процитовано 2016-12-06. 
 27. Павла Дурова «развели» на 100 тысяч долларов (уязвимость в Telegram) - «Хакер». «Хакер» (ru-RU). 2013-12-23. Процитовано 2016-12-06. 
 28. $300,000 for Cracking Telegram Encryption. Telegram. Процитовано 2016-12-06. 
 29. Telegram Cracking Contest Description. core.telegram.org. Процитовано 2016-12-06. 
 30. Crypto-Gram: December 15, 1998 — Schneier on Security. www.schneier.com. Процитовано 2016-12-06. 
 31. Telegram offers $200k in bitcoins to whoever can break its protocol. Tech.eu (en-US). Процитовано 2016-12-06. 
 32. Telegram's Cryptanalysis Contest. Crypto Fails. Процитовано 2016-12-06. 
 33. Дуров вбудує в Telegram власну криптовалюту на блокчейні. Tokar.ua (uk-UA). 2017-12-23. Процитовано 2017-12-27. 
 34. Перше відео: Telegram створює власну криптовалюту на основі блокчейну. Tokar.ua (uk-UA). 2017-12-25. Процитовано 2017-12-27. 
 35. Запуск криптовалюти Дурова можуть відкласти на термін до року, - Forbes. РБК-Украина (ru). Процитовано 2020-05-14. 
 36. У США призупинили випуск криптовалюти Telegram. РБК-Украина (ru). Процитовано 2020-05-14. 
 37. Дуров обіцяє розрахуватися з інвесторами криптопроекту акціями Telegram — ЗМІ. nv.ua. Процитовано 2020-05-14. 
 38. Артемий Лебедев назвал Telegram самым успешным проектом российских спецслужб (рос.)
 39. Telegram почав співпрацювати із спецслужбами?. Tokar.ua (uk-UA). 2018-09-02. Процитовано 2018-09-15. 
 40. Дуров: судья, оштрафовавшая Telegram, не знала Конституцию. mk.ru (ru). 16.10.2017. 
 41. Московский суд оштрафовал Telegram за отказ выдавать переписку ФСБ. mk.ru (ru). 
 42. Таганський суд Москви дозволив негайно заблокувати Telegram на території Росії. unian.ua. 
 43. Суд дозволив негайно заблокувати Telegram у Росії. Українська правда. 2018-04-13. Процитовано 2018-04-13. 


Помилка цитування: Теги <ref> існують для групи під назвою «a», але не знайдено відповідного тегу <references group="a"/>