Національна радіоастрономічна обсерваторія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національна радіоастрономічна обсерваторія

Країна  США
Організація Associated Universities, Inc.d[1]
Відкрито 17 листопада 1956[2]
Сайт: public.nrao.edu

Національна радіоастрономічна обсерваторія. Карта розташування: США
Національна радіоастрономічна обсерваторія
Національна радіоастрономічна обсерваторія
Національна радіоастрономічна обсерваторія (США)
Мапа

CMNS: Національна радіоастрономічна обсерваторія у Вікісховищі

Національна радіоастрономічна обсерваторія (англ. National Radio Astronomy Observatory, NRAO) — американський центр досліджень та розробок у галузі радіоастрономії. Обсерваторія проєктує, виробляє та експлуатує власні високочутливі радіотелескопи для використання вченими всього світу[3].

Фінансується федеральним Урядом США. Організаційно входить до складу Національного наукового фонду США. У науково-дослідних питаннях радіоастрономії керується організацією Associated Universities[en], яка діє у рамках угоди про співпрацю з державою.

Майданчики

[ред. | ред. код]

Шарлоттсвіл, Віргінія

[ред. | ред. код]

Штаб-квартира NRAO знаходиться в кампусі Університету Вірджинії в Шарлоттсвіллі (штат Вірджинія). Північноамериканський науковий центр ALMA, технологічний центр NRAO та центральна лабораторія розвитку також розташовані у Шарлоттсвіллі[4].

Грін-Банк, Західна Вірджинія

[ред. | ред. код]
91-метровий радіотелескоп після руйнування в 1988 році
100-метровий Грін-Банкський радіотелескоп

До жовтня 2016 року NRAO була оператором найбільшого у світі повністю керованого радіотелескопа Грін-Банк імені Роберта С. Берда, який встановлено біля Грін-Банка (Західна Вірджинія)[5]. Обсерваторія містить кілька інших телескопів, серед них 43-метровий телескоп, який використовує екваторіальне кріплення, нетипове для радіотелескопів, три 26-метрових телескопи, що утворюють Грін-Банкський інтерферометр), 12-метровий телескоп, що використовується шкільними групами та організаціями для невеликих досліджень, стаціонарна рупорна радіоантена, створена для спостереження за радіоджерелом Кассіопея A, а також репродукція оригінальної антени, створеної Карлом Янським, коли він працював у Bell Labs для дослідження шумів, які виявилися раніше невідомими природними радіохвилями, випромінюваними Всесвітом[6].

Грін-Банк знаходиться в Американській національній зоні радіомовчання[en], яка координується NRAO для захисту майданчика Грін-Банк, а також Станції Шугар-Гроув[en], контрольованій Агентством національної безпеки. На площі 34 000 км² стаціонарні радіопередавачі мають отримувати спеціальні ліцензії, використовувати низьку потужність і вузьконаправлені антени, а в зоні, найближчій до телескопа, стаціонарні радіопередавачі повністю заборонені. З розширенням використання бездротових технологій та мікропроцесорів у всьому, починаючи з камер та закінчуючи автомобілями, стало важко захистити майданчики від радіоперешкод. Щоб допомогти в обмеженні зовнішніх перешкод, область навколо Грін-Банкської обсерваторії була засаджена соснами, що характеризуються голками певної довжини, щоб блокувати електромагнітні перешкоди на довжинах хвиль, що використовуються обсерваторією. У якийсь момент обсерваторія зіткнулася з проблемою білок-літяг, яких Служба рибних ресурсів та дикої природи помітила радіомітками. Електричні огорожі, електричні ковдри, несправна автомобільна електроніка та інші джерела радіовипромінювання були великими проблемами для астрономів у Грін-Банку. Всім транспортним засобам наказано працювати на дизельних двигунах, щоб мінімізувати перешкоди від систем запалювання[7][8].

Сокорро, Нью-Мексико

[ред. | ред. код]

Об'єкт NRAO в Сокорро — Центр управління масивом VLA[en] імені Піта Доменічі. Він розташований у кампусі Гірничо-технологічного інституту Нью-Мексико[en] і служить штаб-квартирою для Дуже великого масиву. Тут розміщено центр управління Антенним масивом дуже великої бази (VLBA). Десять телескопів VLBA розташовані на Гаваях, на Американських Віргінських Островах та у восьми інших місцях на всій території континентальної частини США[9]. Саме на NRAO в Сокорро у 1997 році знімався фільм «Контакт».

Тусон, Аризона

[ред. | ред. код]

До 2000 року NRAO експлуатувала 12-метровий телескоп обсерваторії Кітт-Пік. Центр управління був розташований в кампусі Університету Аризони, в Тусоні, штат Аризона. У 2000 році роботи на цьому телескопі були припинені, управління телескопом передано Університету Аризони, а фінансування перенаправлене на радіоінтерферометр ALMA у пустелі Атакама в Чилі[10]. Тепер 12-метровий телескоп експлуатує Аризонська радіообсерваторія[en][11].

Сан-Педро-де-Атакама, Чилі

[ред. | ред. код]

Ділянка радіоінтерферометра ALMA лежить на висоті близько 5000 м на плато Чайнантор, у північній частині Чилі[12]. Це близько 40 км на схід від міста Сан-Педро-де-Атакама, 130 км на південний схід від шахтарського міста Калама і близько 275 км на схід від прибережного порту Антофагаста[13].

33 антени комплексу ALMA на плато Чайнантор у Чилі[14]

.

Нагорода

[ред. | ред. код]

Лекція Карла Янського — престижна лекція, що присуджується Радою піклувальників NRAO. Почесна можливість прочитати лекцію дається «за визначний внесок у розвиток радіоастрономії»[15]. У різні часи такі лекції читали Фред Хойл, Чарльз Таунс, Едвард Перселл, Субрахманян Чандрасекхар, Віра Рубін, Джоселін Белл Бернелл,Рашид Сюняєв[16]. Лекція читається в Шарлоттсвіллі, Грін-Банку та Сокорро.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. https://www.nsf.gov/funding/pgm_summ.jsp?pims_id=5653
 2. https://www.nrao.edu/archives/Timeline/timeline.shtml
 3. National Radio Astronomy Observatory. National Radio Astronomy Observatory. Архів оригіналу за 20 травня 2019. Процитовано 20 травня 2019.
 4. Maps & Directions. Nrao.edu. Архів оригіналу за 30 січня 2019. Процитовано 20 травня 2019.
 5. NRAO Structural Changes: Announcing the Separation of the Green Bank Observatory and the Long Baseline Observatory. Associated Universities, Inc. Архів оригіналу за 17 червня 2019. Процитовано 20 травня 2019.
 6. Other Telescopes at Green Bank. Gb.nrao.edu. Архів оригіналу за 11 лютого 2017. Процитовано 20 травня 2019.
 7. National Radio Quiet Zone — Science Website. Science.nrao.edu. Архів оригіналу за 22 травня 2017. Процитовано 20 травня 2019.
 8. NRAO Green Bank Site RFI Regulations for Visitors (PDF). Gb.nrao.edu. Архів (PDF) оригіналу за 25 лютого 2021. Процитовано 20 травня 2019.
 9. NRAO: Socorro, New Mexico. Aoc.nrao.edu. Архів оригіналу за 8 травня 2019. Процитовано 20 травня 2019.
 10. National Radio Astronomy Observatory - Legacy Content - Tucson. Legacy.nrao.edu. Архів оригіналу за 25 квітня 2019. Процитовано 20 травня 2019.
 11. Arizona Radio Observatory. Aro.as.arizona.edu. Архів оригіналу за 1 липня 2012. Процитовано 20 травня 2019.
 12. ALMA. Almaobservatory.org. Архів оригіналу за 25 червня 2011. Процитовано 20 травня 2019.
 13. ALMA Location. Almaobservatory.org. Архів оригіналу за 10 липня 2017. Процитовано 20 травня 2019.
 14. Halfway There: 33 ALMA Antennas on Chajnantor. ESO Announcement. Архів оригіналу за 5 червня 2012. Процитовано 15 травня 2012.
 15. Jansky Lecture Redirect. Nrao.edu. Архів оригіналу за 15 травня 2019. Процитовано 20 травня 2019.
 16. 2012 Jansky Lecturer. Nrao.edu. Архів оригіналу за 10 червня 2016. Процитовано 20 травня 2019.

Посилання

[ред. | ред. код]