Нома

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нома
Нома в дитини — малюнок 1836 року
Нома в дитини — малюнок 1836 року
Спеціальність гастроентерологія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 A69.0
DiseasesDB 30727
MedlinePlus 001342
MeSH D009625
CMNS: Noma (disease) у Вікісховищі

Но́ма (англ. Noma; Cancrum oris; Gangrenous stomatitis) — омертвіння слизової оболонки шкіри щік, яку спричинює гнилісна інфекція, часто так званий фузоспірохетозний симбіоз — поєднання фузоспірил та ротових спірохет. Ному вважають особливим варіантом гангрени. Розвивається найчастіше у різко виснажених, ослаблених дітей, які погано харчуються, які хворіють на пелагру (дефіцит вітаміну PP та білків), живуть в поганих санітарних умовах, в яких є неліквідовані патологічні процеси у ротовій порожнині, яснах, зубах.

Нома являє собою поширення патологічного процесу виразково-некротичного гінгівіту на слизову оболонку щік, що призводить до дуже швидкого руйнування м'яких тканин, випадіння зубів та оголення великих поверхонь щелеп. Нома починається як виразка з некротизованим дном або як виразка, що бере початок на яснах нижньої щелепи. Також нома може відбуватися на статевих органах.

Клінічні ознаки[ред. | ред. код]

На слизовій або шкірі з'являються декілька пухирців, наповнених мутно-кров'янистою рідиною. Швидко наростає набряк, а потім настає некроз тканин на значній частині щоки. Загальний стан хворого різко погіршується, швидко розвиваються явища тяжкої загальної інтоксикації, процес прогресує до сепсису.

Лікування[ред. | ред. код]

Сульфаніламідні препарати за схемою, великі дози антибіотиків, сироватка проти збудників анаеробної гангрени за необхідності. Проводять у повному обсязі боротьбу з інтоксикацією. Ротову порожнину та уражену поверхню зрошують 3 % розчином перекису водню або розчином перманганату калію. Вводять в/в 40 % розчин глюкози. По мірі утворення демаркаційної лінії відбувається відторгнення змертвілих ділянок.

Проводиться хірургічне лікування — некректомія.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]