Нома

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нома
Noma.jpg
Нома (1836)
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 A69.0
DiseasesDB 30727
MedlinePlus 001342
MeSH D009625

Нома — омертвіння слизової оболонки шкіри щік, викликане гнилісною інфекцією. Розвивається найчастіше у різко виснажених, ослаблених дітей, які погано харчуються.

Нома являє собою розповсюдження патологічного процесу виразково-некротичного гінгівіту на слизову щік, що призводить до дуже швидкого руйнування м'яких тканин, випадіння зубів та оголення великих поверхонь щелеп. Нома починається як виразка з некротизованим дном або як виразка, що бере початок на яснах нижньої щелепи.

Симптоми, перебіг[ред.ред. код]

На слизовій або шкірі з'являються декілька пухирців, наповнених мутно-кров'янистою рідиною. Швидко наростає набряк, а потім настає некроз тканин на значній частині щоки. Загальний стан хворого різко погіршується, швидко розвиваються явища тяжкої загальної інтоксикації та сепсису.

Лікування[ред.ред. код]

Сульфаніламідні препарати за схемою, великі дози антибіотиків, протигангренозні та протидифтерійна сироватки. Проводять у повному обсязі боротьбу із інтоксикацією. Ротову порожнину та уражену поверхню зрошують 3% розчином перекису водня або розчином перманганату калія. Вводять в/в 40% розчин глюкози. По мірі утворення демаркаційної лінії відбувається відтогнення змертвілих ділянок.

Проводиться хірургічне лікування - некректомія.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Нома. Причины. Симптомы. Диагностика. Лечение. - стаття на ilive.com.ua.

Див. також[ред.ред. код]