Ніч Гая Фокса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Феєрверк у ніч Гая Фокса

Ніч Гая Фокса (англ. Guy Fawkes' Night), також відома як Ніч багать (англ. Bonfire Night) і Ніч феєрверків (англ. Fireworks Night) — традиційне для Великої Британії щорічне святкування (але не державне свято) у ніч на 5 листопада.

Історичний контекст[ред. | ред. код]

У цю ніч, п'яту після Хеллоуїна, відзначається провал Порохової змови, коли група католиків-змовників спробувала підірвати Парламент Великої Британії в Лондоні. Замах планувався на ніч на 5 листопада 1605 року, на час тронної промови протестантського короля Якова I, коли, крім нього, у будівлі Палати лордів мали б були присутніми члени обох палат парламенту і верховні представники судової влади країни.

Гай Фокс намагався підпалити бочки з порохом у підвалі Вестмінстерського палацу. Один із співучасників попередив королівського лорда Вільяма Паркера, 4-го барона Монтигла, про вибух, що планувався, і сказав лордові, щоб той не приходив наступного дня до палацу. Лорд вирішив врятувати не тільки своє, але й королівське життя. Він попередив короля, а на наступний день Гай був заарештований і відвезений до Тауера.

Традиції[ред. | ред. код]

Ніч феєрверків біля стін Віндзорського замку, 1776 рік

У Великій Британії в ніч Гая Фокса запалюють феєрверки і багаття, на яких спалюють опудало Гая Фокса. А напередодні діти випрошують монетки «для прекрасного хлопця Гая», щоб накупити петард.

Окрім Британії, день Гая Фокса відзначається і в деяких її колишніх колоніях — у Новій Зеландії, Південній Африці, провінції Ньюфаундленд і Лабрадор (Канада), частині Британських Карибських островів і Австралії.

З ніччю Гая Фокса пов'язаний сюжет коміксу «V — значить вендета», а також його екранізації.

Ніч Гая Фокса згадується в англійському телесеріалі «Шерлок» (1 серія 3-го сезону).

Джерела[ред. | ред. код]