Оптичний приціл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Типи сіток оптичних прицілів

Оптичний приціл — оптичний прилад, призначений для точного наведення зброї на ціль. Може бути також використаний для спостереження за місцевістю і для визначення відстаней до предметів (якщо відомі їх розміри).

Особливості[ред.ред. код]

  • Зображення цілі і прицільної сітки знаходиться на одній відстані від ока, що дозволяє чітко їх бачити і знижує стомлюваність очей;
  • Оптичний приціл збільшує розміри цілі, що дозволяє виробляти точне наведення зброї на віддалені і/ або малорозмірні цілі;
  • Оптичний приціл збирає більшу кількість світла, ніж око, що дозволяє чітко бачити предмети при низькій освітленості. Деякі приціли додатково оснащені пристроєм підсвічування прицільної сітки, що дозволяє бачити її чітко на тлі темної цілі;
  • Використовуючи прицільну сітку, можна визначити кутові розміри цілі, що дозволяє розрахувати відстань до неї;
  • Оптичний приціл, як правило, дозволяє налаштувати його під стрільця з дефектами зору (короткозорість або далекозорість), що дозволяє стріляти без окулярів;
  • Оптичний приціл зменшує поле зору, що може заважати пошуку цілі й прицілюванню по рухомій цілі;
  • При стрільбі з використанням оптичного прицілу стрілець часто закриває одне око, зосереджуючись на вигляді цілі в приціл. Це створює небезпеку для стрільця, тому що з закритим оком він не зуміє помітити противника, якщо той з'явиться збоку (скажімо, при виконанні противником патрульного обходу місцевості), поза полем зору оптичного прицілу. Тому досвідчені стрільці приділяють багато часу маскування своєї позиції і ведуть прицілювання, тримаючи відкритими обидва ока;
  • На малих відстанях (менше 20-30 м) приціл створює розмите зображення і з'являється паралакс (при русі очі щодо прицілу, прицільна сітка рухається щодо зображення цілі), що знижує точність прицілювання. Деякі приціли дозволяють відрегулювати їх для стрільби на малих відстанях;
  • При стрільбі очей повинен перебувати на певній відстані від прицілу (як правило, це відстань перебуває в межах 5-10 см), у противному випадку виникають спотворення, зменшується поле зору і виникає загроза травмування очі з-за віддачі зброї. Якщо приціл оснащений гумовим наочником, то око необхідно розміщувати впритул до нього.

Прицільні сітки[ред.ред. код]

Прицільна сітка являє собою металевий трафарет (у простому випадку — дві перехрещені зволікання), або скло з нанесеним на нього малюнком. Прицільна сітка розміщується або в першій (знаходиться в середині прицілу, зображення в ній перевернуте), або в другій (знаходиться в районі окуляра, зображення пряме) фокальній площині прицілу.

Для наведення зброї на ціль необхідно поєднати зображення цілі із зображенням певної частини прицільної сітки (це може бути пеньок, перехрестя, куточок тощо). При пристрілюванні спеціальними маховичками переміщують сітку, поєднуючи її з середньою крапкою влучення.

Існують різні прицільні сітки, зручні в різних ситуаціях:

Сітка «хрест»[ред.ред. код]

Збірний образ прицільної сітки «хрест»

Дозволяє з високою точністю навести зброю на невелику і/або віддалену нерухому ціль. Знаючи кутова відстань від перехрестя до потовщення ниток, можна оцінити кутові розміри цілі.

Сітка «пеньок»[ред.ред. код]

Файл:Setka penek.gif
Збірний образ прицільної сітки «пеньок»

Дозволяє швидко наводити зброю на ціль. Знаючи проміжок між бічними лініями, можна оцінити кутові розміри цілі.

Сітка «a-la ПСО-1»[ред.ред. код]

Прицільна сітка ПСО-1

Вперше була застосована на радянському оптичному прицілі ПСО-1, зараз застосовується на багатьох прицілах, в основному виробництва СНД.

Сітка дозволяє з високою точністю навести зброю на невелику і/або віддалену нерухому ціль і точно визначити її кутові розміри. Має додаткову дальнометрічну шкалу, яка дозволяє швидко визначити відстань до стоїть у повний зріст людини 1,7 м (є версії, розраховані на іншу висоту цілі 1,8 м). Додаткові прицільні куточки дозволяють стріляти на різні відстані, не налагоджуючи приціл.

Одну поділку шкали дорівнює приблизно 1/1000 радіана чи просто однією «тисячної». Відстань до предмета в одиницях довжини дорівнює його розміром в одиницях довжини, помноженому на 1000 і поділеній на його кутовий розмір у тисячних. Наприклад, якщо предмет має ширину 0,7 м і кутову ширину 4 тисячних, то відстань до нього 0.7 * 1000/4 = 175 м.

Сітка «Mil-Dot»[ред.ред. код]

Збірний образ прицільної сітки «Mil-Dot»

Така сітка також дозволяє з високою точністю навести зброю на невелику і/або віддалену нерухому ціль і точно визначити відстань до цілі. Кутова відстань між точками на сітці — одна тисячна. Кутові розміри самих точок, як правило, 0,2 тисячної, а кутова відстань між краями сусідніх точок — 0,8 тисячної.


Див. також[ред.ред. код]

Виробники[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]