Об'єктив

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Об'єктиви
Об'єктиви «Sigma»: 1:2,8/50 Macro — 1:4-5.6/70-300 — 1:4-5.6/10-20
Об'єкти́в

Об'єкти́в (від лат. objectivus — предметний) — оптична система, призначена для створення дійсного оптичного зображення на приймачі світлової енергії (звичайно фотоплівка або світлочутлива матриця).

Об'єктив в оптиці розглядається як рівнозначний лінзі виріб, хоча може мати інший вигляд. Звичайно об'єктив складається з набору лінз (в деяких об'єктивах — із дзеркал), розрахованих для взаємної компенсації аберрації об'єктива, зібраних у єдину систему всередині оправи.

Об'єктив характеризується фокусною відстанню та максимальним відносним отвором, який іноді називають світлосилою. Для роботи в умовах різної освітленості об'єктив оснащений механічною діафрагмою. Об'єктиви сучасних фотоапаратів можуть містити вбудовані двигуни для автоматичного регулювання діафрагми та наведення на різкість.

Об'єктив зі змінною фокусною відстанню називають трансфокатором, іноді — «зумом» (як калька з англійської мови — «зум — англ. zoom)». Об'єктив з постійною фокусною відстанню — фікс-фокалом (розмовно — фікс).

Об'єктив як оптична система є складним виробом.

Для підвищення якості створюваного зображення на лінзи об'єктиву наносять покриття, що зменшує внутрішнє відбиття світла, а внутрішня частина корпусу покривається матеріалом з великим поглинанням світла. При виготовленні лінз окремих об'єктивів використовують скло спеціального хімічного складу з низьким коефіцієнтом внутрішнього розсіювання тощо.

Характеристики фотооб'єктивів впливають на параметри, за якими робиться попередній вибір необхідного обладнання, визначається тип і його призначення. До основних характеристик відносять:

  • сумісність байонета;
  • фокусна відстань;
  • світлосила;
  • тип фокусування;
  • тип двигуна фокусування;
  • наявність стабілізатора;
  • габарити.

Байонет[ред. | ред. код]

Байонет — це система кріплення об'єктива до фотокамери, яка забезпечує надійне з'єднання і зручність зміни оптики. Більшість байонетов працює за принципом — поєднав пази, встановив і повернув до клацання.

Кожна з компаній виробників фототехніки використовує власний тип байонета, які несумісні між собою. Наприклад, фотооб'єктиви Canon не можна поставити на фотоапарат Nikon і навпаки. У цьому випадку існує проблема не тільки механічної несумісності, а й різного розташування електронних контактів для взаємодії камери і об'єктиву. Чим це обумовлено? Звичайно, головна мета будь-якого виробника продавати товари свого виробництва, але є ще ряд факторів, наприклад, історичні відмінності і різні шляхи розвитку та підходу до конструкції байонета.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Волосов Д. С. Фотографическая оптика. М., «Искусство», 1971.