Орден Пія IX

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден Пія ІХ
лат. Ordo Pianus,
італ. Ordine di Pio IX,
Ordine Piano
,
3° Conde de ParatyDSC02690.jpg
VA Ordine Piano BAR.svg
Девіз Virtuti et Merito
Країна Ватикан Ватикан
Тип Орден
Статус вручається
На честь: Пій IX
Нагородження
Засновано: 17 червня 1847
Нагороджені:
d (1)
Черговість
Старша нагорода Орден Золотої шпори
Молодша нагорода Орден святого Григорія Великого

CMNS: Орден Пія IX у Вікісховищі

Орден Пія IX — третій по-старшинству орден Ватикану.

Історія[ред. | ред. код]

Орден був заснований папою Пієм IX 17 червня 1847 року бреве «Romanis Pontificus» з нагоди першого року його понтифікату.

Хоча, попередній папа Григорій XVI скасував титули, асоційовані з орденом Золотої шпори, Пій IX знову ввів присвоєння папського дворянства для першого і другого класів свого ордена. Дворянство було спадковим для першого класу і особистим для другого. Лицарям вручалися лише інсигнії ордена.

11 листопада 1939 року папа Пій XII листом «Litteris suis» скасував усі титули і постановив, що заслуги повинні надалі винагороджуватися лише почесними званнями, а не дворянством.

Статут[ред. | ред. код]

Папа Пій ІХ, засновник ордена

В 1987 році Державний секретаріат Святого Престолу опублікував критерії нагородження орденом Пія IX. У цьому документі серед іншого було зазначено наступне:

«Орден Пія IX, заснований в 1847 році папою Пієм IX для нагородження за видатні заслуги перед церквою і суспільством, в даний час вручається за заслуги перед папою, переважно дипломатам, акредитованим при Святому Престолі, державним діячам або представникам держав або монархів, які перебувають з візитом».

Згідно з первісним статутом, критерієм для нагородження орденом були видатні заслуги перед церквою і суспільством.

У двадцятому столітті орден Пія IX вручався за службу понтифіку, а після 1929 року, коли було утворено державу Ватикан, в статут були внесені значні зміни — орден стали вручати дипломатам, акредитованим при Святому Престолі, і офіційним особам, наприклад, прем'єр-міністрам, міністрам, членам делегацій, які виконують спеціальні доручення, відвідують різні папські заходи — інтронізацію, святкування річниць і т. д. Варто зазначити, що орденом Пія ІХ нагороджують як католиків, так і представників інших конфесій.

Повноважні посли при папському дворі, які пробули на посаді не менше двох років, при закінченні акредитації отримують Великий хрест ордена. Консули і перші секретарі посольств при від'їзді зазвичай отримують ступінь Командора ордена, а дипломати рангом нижче — знаки лицаря.

Чиновників папської адміністрації і офіцерів швейцарської гвардії з різних нагод також можуть нагороджувати орденом Пія IX. Дипломати представництв держав, які не мають повномасштабних дипломатичних відносин зі Святим Престолом, зазвичай нагороджуються відповідним до їхнього рангу класом ордена Святого Сильвестра.

Ступені[ред. | ред. код]

Орден має три ступені:

  • Великий хрест
  • Командор
  • Лицар.

Великий хрест на ланцюзі — особливий ступінь, який вручається главам держав.

Командорський ступінь ділиться на командора із зіркою і командора.

Divisa.Ord.piano.png
VAT Order of Pope Pius IX Cav BAR.svg
Лицар
VAT Order of Pope Pius IX Comm BAR.svg
Лицар-командор
VAT Order of Pope Pius IX Comm w-Star BAR.svg
Лицар-командор із зіркою
VAT Order of Pope Pius IX GCross BAR.svg
Лицар Великого Хреста
VAT Order of Pope Pius IX Collar BAR.svg
Лицар Золотого ланцюга

Опис знаків ордена[ред. | ред. код]

Знак ордена — це золота восьмиконечна зірка з синьої емалі з променеподібними штралами між кінцями зірки. У центрі зірки — медальйон з білої емалі із написом золотими літерами «Pivs IX» (Пій IX). Медальйон оточений золотою смугою з написом «Virtuti et Merito». Зі зворотного боку знаку ордена накладено медальйон з білої емалі з датою затвердження ордена римськими цифрами «MDCCCXLVII».

Розмір знака залежить від ступеня. Знак Великого хреста носиться на плечовій стрічці-перев'язі, знак командора — на шийній стрічці, знак лицаря — на нагрудній колодці з лівого боку грудей.

Зірка ордена ідентична знакові ордена, причому зірка Великого хреста більша за розмірами від зірки командора.

Стрічка ордена темно-синя з червоними смужками по краях.

Нагороджені орденом Пія ІХ[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]