Робер Шуман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
1949

Робе́р Шума́н (фр. Robert Schuman, нар. 1886 — пом.1963) — французький дипломат, міністр закордонних справ Франції, один з «батьків-фундаторів» європейської інтеграції.

9 травня 1950 року оприлюднив «Декларацію Шумана» — план створення спільноти вугілля та сталі з Німеччиною та іншими європейськими країнами. Нескінченний перерозподіл Європи безпосередньо відбився на долі цієї видатної людини. Шуман народився 1886 року в Лотарингіїлюксембурзькій частині) на франко-німецько-люксембурзькому кордоні, який неодноразово зсувався в той чи інший бік внаслідок війн і конфліктів. Громадянин Німеччини до Першої світової війни (за війни був залучений до роботи в німецькій адміністрації як юрист), після війни формально стає французом внаслідок повернення Лотарингії з Ельзасом до складу Франції. Заарештований німцями під час Другої світової війни, Шуман — депутат від реанексованого фашистами департаменту Мозель — втікає і вимушений переховуватись. Після війни успішно продовжує політичну кар'єру у Франції: був міністром фінансів, прем'єр-міністром і міністром закордонних справ країни. 1958 року обраний президентом Європейської асамблеї (1958 — 1960), яка пізніше стала Європейським Парламентом. Від 1955 до 1961 року очолював Європейський рух.

Пам'ять про Шумана[ред.ред. код]

Дім в Люксембурзі, в якому він народився, використовується як Центр європейських досліджень імені Роберта Шумана. У Брюсселі на честь Шумана названі площа, станція метро та залізнична станція. Університет Стразбург-ІІІ носив ім'я Роберта Шумана (сьогодні всі три стразбургські університети сполучились в один єдиний Університет Стразбурга).

Посилання[ред.ред. код]