Падло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гриф-урубу, що поїдає стерво

Па́дло (мерля́тина, здохля́тина, мертв'я́ччина, мертвечи́на, мерло́, па́даль, сте́рво, мертв'ятина) — трупи тварин, що розкладаються в природному середовищі.

Розкладання полягає в розвитку численних мікроорганізмів, унаслідок чого в трупі відбувається виділення отрут. При розкладанні трупа виникає сильний запах, неприємний для людини, проте привабливий для окремих видів організмів, які живляться падлом або відкладають в падло яйця для розвитку личинок.

Трупний запах[ред.ред. код]

Загальна формула амінів

В основі такого специфічного запаху — аміни: нітрогеновмісні леткі сполуки з основними властивостями. Для зменшення запаху можна обробляти трупи або м'ясо слабкою кислотою, наприклад оцтом. Внаслідок взаємодії амінів з кислотою над трупом формується невеличка біла хмарка (туман) з продуктів такого синтезу.

Тварини, що живляться падлом[ред.ред. код]

Койот, що живиться падлом лося в долині Ламар взимку

Запах падла здатний приваблювати тварин, що спеціалізуються на поїданні падла. Серед них є такі тварини, як гієни, грифи, ворони та інші. Останнім часом в багатьох країнах Європи і, зокрема в Україні, поширилися шакали: ці тварини активно селяться уздовж доріг, і в цьому їм сприяє багата кормова база, яка накопичується уздовж автотрас за рахунок загиблих на автошляхах тварин.

Див. також[ред.ред. код]


Метелик Це незавершена стаття з біології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.