Оцет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зліва направо: бальзамічний оцет, червоний і білий винний оцет.

О́цет (від прасл. *ocьtъ < лат. acetum)[1] — водний розчин оцтової кислоти (зазвичай 4-12%) та мікроелементів, які можуть містити ароматизатори. Широко використовується в кулінарії як приправа.

Оцтову кислоту отримують через бродіння з етанолу за допомогою оцтовокислих бактерій. Відповідно, оцет можна отримувати шляхом бродіння з вина (бактерії Bacterium xylinoides), пива (бактерії Bacterium rancens і Bacterium acetoum), горілки, злаків, цукрового буряка, плодових соків тощо. До розвитку синтетичної хімії у XX-му сторіччі оцет виготовляли ферментацією вина. Для харчових потреб вживається понад 5 000 років.

В Україні поширений дешевий оцет, який виробляють із синтетичної оцтової кислоти. У країнах Західної Європи в кулінарії надають перевагу натуральному винному — виготовленому з червоного чи білого винограду, у країнах Далекого Сходу поширений рисовий оцет.

У разі отруєння оцтом необхідно провести промивання шлунка 2 % розчином питної соди.[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.
  2. Цуканова Є. О. Захист Вітчизни. Курс навчання дівчат. 11 клас: Розробки уроків. — Х. : Ранок, 2011. — 272 с. — ISBN 978-611-540-329-7.

Посилання[ред. | ред. код]