Патриція Черчленд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Патріція Черчленд)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Патриція Черчленд
англ. Patricia Smith Churchland
Народилася16 липня 1943(1943-07-16)[1][2] (80 років)
Олівер (Британська Колумбія), Оканаган-Сімілкамін, Британська Колумбія, Канада
Країна Канада
 США
Діяльністьфілософ, викладачка університету, нейронауковиця
Alma materУніверситет Британської Колумбії
Університет Піттсбурга
Сомервілл-коледж
Галузьфілософія свідомості, філософія науки, епістемологія і етика
ЗакладУніверситет Каліфорнії в Сан-Дієго
Salk Institute for Biological Studiesd
МДУ
Університет Манітоби
ЧленствоАмериканська академія мистецтв і наук
Moscow Center for Consciousness Studiesd
У шлюбі зPaul Churchlandd
ДітиAnne Churchlandd
Нагороди
Особ. сторінкаpatriciachurchland.com

Патриція Сміт Черчленд[3] (англ. Patricia Smith Churchland; нар. 16 липня 1943, Олівер, Британська Колумбія, Канада) — канадсько-американська науковиця, філософ, що працює в області філософії свідомості та етики. Роботи Черчленд знаходяться на межі філософії і нейронауки. Є дружиною філософа Пола Черчленда, спільно з яким вони відстоюють позицію елімінативного матеріалізму. Член опікунської Ради Московського Центру Дослідження Свідомості[4].

Патриція — лауреат стипендії Мак-Артура[5].

Філософія

[ред. | ред. код]

У своїх роботах Черчленд досліджує нейробіологічні основи свідомості, Я, свободи вибору, прийняття рішень, етики, навчання і релігії[6].

Свої основні ідеї Черчленд виклала у своїй першій книзі, Neurophilosophy, де вона відстоювала значущість нейробіології при вирішенні проблеми свідомість-тіло, наводячи аргументи на користь ко-еволюції психології, нейробіології і філософії свідомості. На момент публікації книги (1986 рік) таких поглядів дотримувалось дуже мало філософів[7]. У книзі переважали три теми: розробка концепції міжтеоретичної редукції, відмінної від запропонованої логічними эмпіристами; відповідь на дуалістичні аргументи про суб'єктивності і кваліа; і відповідь на антиредукційні аргументи про множинну реалізації[8].

Відповідь на питання про те, як виникає свідомість і вищі нервові функції зі складної взаємодії різних рівнів організації мозку, Черчленд спробувала дати у своїй спільній роботі з прикладним нейробіологом Терренсом Сейновскі[6]. Ця робота отримала назву The Computational Brain і стала однією з перших книг з обчислювальної нейробіології[9].

Через два десятки років після публікації першої книги, Патриція Черчленд зазначила, що курси з нейрофілософії починають читатися навіть на факультетах, які були відверто налаштовані проти змішування нейробіології та філософії[10].

Елімінативний матеріалізм

[ред. | ред. код]

Черчленди є одними з основних пропонентів елімінативного матеріалізму: позиції, згідно з якою наше буденне розуміння свідомості є невірним і деякі класи ментальних станів, що визначаються так званою психологією здорового глузду, просто не існують. Вони сумніваються, що для таких понять, як «бажання» і «переконання», буде знайдений нейробіологічний базис. Вони стверджують, що про психологічні поняття поведінки і переживання необхідно судити по тому, наскільки добре вони редукуються до біологічного рівня[11].

Брайан Маклахлін написав статтю про свідомість для Cambridge Encyclopedia of Consciousness. Він написав, що Черчленди не вірять в існування свідомості. І це було досить цікаво, так як ми старанно уникали говорити що-небудь подібне про свідомість. Так що я подзвонила Брайану після того, як це прочитала, і запитала: «Якого біса?» [12].

Оригінальний текст (англ.)
Brian McLaughlin wrote the entry on consciousness for the Cambridge Encyclopedia of Consciousness. He said the Churchlands don’t believe in consciousness. And it was so interesting because we had studiously avoided saying any such thing about consciousness. So I phoned Brian after I read this and I said, ‘Well, what the fuck?’.

Черчленд стверджує, що наші моральні цінності мають коріння в поведінці, загальному для всіх ссавців — в турботі про потомство. Еволюціонована структура і нейрохімія мозку схиляє людей не тільки до самозбереження, але й до турботи про добробут наших нащадків, товаришів, родичів. Розставання і ізоляція приносять нам біль, а в компанії дорогих нам людей ми відчуваємо задоволення. Відповідаючи на почуття соціального болю і задоволення, мозок налаштовується на принципову схему локальних традицій. Таким чином, розподіляється турбота, моделюється совість, прищеплюються моральні інтуїції. Ключову роль у цій історії відіграє нейрогормон окситоцин, що дозволяє людям розвивати довіру один до одного, необхідний для розвитку згуртованих зв'язків, соціальних інститутів і моралі[13].

Основні праці

[ред. | ред. код]
  • Neurophilosophy: Toward a Unified Science of the Mind-Brain. (1986) Cambridge, Massachusetts: The MIT Press.
  • Brain-Wise: Studies in Neurophilosophy. (2002) Cambridge, Massachusetts: The MIT Press.
  • Braintrust: What Neuroscience Tells Us about Morality. (2011) Princeton University Press.
  • Touching A Nerve: The Self As Brain. (2013) W. W. Norton & Company. ISBN 978-0393058321

В співавторстві

[ред. | ред. код]
  • The Computational Brain. (1992) Patricia S. Churchland and T. J. Sejnowski. Cambridge, Massachusetts: The MIT Press.
  • On the Contrary: Critical Essays 1987—1997. (1998). Paul M. Churchland and Patricia S. Churchland. Cambridge, Massachusetts: The MIT Press.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. L'Encyclopédie canadienne, The Canadian Encyclopedia
  2. Internet Philosophy Ontology project
  3. А. Ф. Грязнов. Элиминативизм // Новая философская энциклопедия: в 4 т / Институт философии РАН; Национальный общественно-научный фонд; Председатель научно-редакционного совета В. С. Степин. — М. : Мысль, 2010. — Т. 4: Т—Я. — С. 433. — ISBN 978-2-244-01119-7. (рос.)
  4. Ученый и попечительский состав Центра Исследования Сознания
  5. Профиль на сайте Macarthur Foundation
  6. а б Webpage of Patricia Smith Churchland. Архів оригіналу за 14 серпня 2011. Процитовано 17 червня 2019.
  7. http://www.nyu.edu/gsas/dept/philo/faculty/block/papers/BrainWise.pdf
  8. The Philosophy of Neuroscience (Stanford Encyclopedia of Philosophy/Summer 2010 Edition)
  9. The Computational Brain — Patricia Smith Churchland, Terrence Joseph Sejnowski — Google книги
  10. Brain-Wise: Studies in Neurophilosophy. (2002) Cambridge, Massachusetts: The MIT Press. — p. vii
  11. Lycan, W. G. & Pappas, G. (1972) «What is eliminative materialism?» Australasian Journal of Philosophy 50:149-59.
  12. Interview: Patricia Churchland,The Really Nice Guy Materialist. Архів оригіналу за 30 квітня 2012. {{cite web}}: Недійсний |deadlink=404 (довідка)
  13. Churchland, P.S.: Braintrust: What Neuroscience Tells Us about Morality

Посилання

[ред. | ред. код]