Манітобський університет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Манітобський університет
University of Manitoba
альний корпус Манітобського університету
Вінніпег
Назва латиною Universitas Manitobensis
Тип university in Manitobad і державний науково-дослідницький університет[d][1]
Країна  Канада
Гасло

Pueris his dedit Deus scientiam

«Дітям цим і дав Бог знання»

(Daniel 1:16 — Книга Даниїла)
Засновано 1877
Студентів 27 000
Кольори коричневий та жовтий
Членство у
 • Федерація цифрових бібліотекd[3], Асоціація наукових бібліотекd[2], Канадська асоціація наукових бібліотек[4], U15 Group of Canadian Research Universitiesd[5], ORCID[d][6], Коаліція мережевої інформаціїd[7], Центр для наукових бібліотекd[8], SPARC[9], Digital Research Alliance of Canadad[10], Canadian Federation for the Humanities and Social Sciencesd[11], Canadian Research Knowledge Networkd[12] і BC Libraries Cooperatived[13]
 • Складається з University of Manitoba Librariesd, Princess Auto Stadiumd, Gallery One One Oned, School of Artd, Asper School of Businessd, Cereal Research Centred, CJUM-FMd, Центр українських канадських студій, The Manitoband, Max Bell Centre (Winnipeg)d, Robson Halld, Колегія святого Андрія, St. John's College, University of Manitobad, Université de Saint-Bonifaced і Investors Group Athletic Centred
  Мова викладання англійська
  Випускники Категорія:Випускники Манітобського університету
  Штаб-квартира Вінніпег
  Сайт umanitoba.ca
  Мапа
  CMNS: University of Manitoba у Вікісховищі

  Маніто́бський університе́т (англ. The University of Manitoba, акронім: UofM) — найбільший у Манітобі провінційний громадський науково-дослідницький університет, розташований у місті Вінніпег, Канада[14]. Заснований у 1877 — це перший у Західній Канаді університет.[14][15] Зараховується у список SJTU як один із 500 найкращих університетів світу, також він входить до числа 15 найбільших дослідницьких університетів Канади.

  Заснування та історія

  [ред. | ред. код]

  Рання історія

  [ред. | ред. код]

  Манітобський університет, перший у Західній Канаді, засновано Александром Моррісом та закладено 28 лютого1877 з метою присудження наукових ступенів градуантам складових його коледжів: Коледж св. Боніфатія (римо-католицький), Коледж св. Івана (англіканський) і Манітобський коледж (пресвітерянський). Оскільки ці окремі прицерковні установи стояли у час свого заснування на непевному фінансовому підґрунті, вирішено сконсолідувати їх в єдину установу — в Манітобський університет,— який уже в 1880 році вперше уділив своїм градуантам академічні ступені.

  З часів заснування університет поступово зростав і поширювався, приймаючи у свій склад шляхом афіліації інші приватні й прицерковні коледжі. У 1882 Манітобський медичний коледж, якому дали початок місцеві лікарі й хірурги, приєднався до Манітобського університету.

  Складові коледжі

  [ред. | ред. код]

  Протягом того й наступного століття до Манітобського університету приєднувалися й інші складові коледжі:

  • Веслей коледж (методистький) у 1888
  • Манітобський коледж фармації у 1902
  • Манітобський коледж агрономії у 1906
  • Коледж св. Павла (римо-католицький) у 1931
  • Брендонський коледж у 1931
  • Коледж св. Андрія (греко-православний) у 1981

  З поворотом XX століття в Манітобі вища освіта почала поширюватися поза традиційні галузі теології, права та медицини, курси з яких викладалися у складових коледжах новоствореної найвищої провінційної освітньої установи. Приблизно тоді ж уведено й американську модель освіти, якою передбачалася спеціалізована курсова підготовка до аспірантури та її завершення магістерською тезою на підставі дослідницької роботи.

  У 1901 році Законодавчою палатою Манітоби внесено поправки в Закон про університет, який дозволив Манітобському університету займатися уже самостійно викладацькою діяльністю, — і в 1905 у центрі Вінніпега відкрито власний будинок Манітобського університету: саме тоді у викладацький колектив університету вперше ввійшло шість незалежних штабних професорів. Перша будівля новоствореного незалежного університету находилася на єдиному та центральному тоді бульварі Бродвей (англ. Broadway). Згодом, у 1929, перенесено університет напівдень та за периферії міста Вінніпег — на власний кампус у тодішньому передмісті Форт-Ґері (англ. Fort Gary).

  Перші факультети та академічні звання

  [ред. | ред. код]

  У 1920 Манітобський університет був єдиною та найбільшою установою вищої освіти у Степових провінціях — і п'ятий у Канаді. У його склад входило вісім факультетів: гуманітарних наук, природничих наук, права, медицини, інженерії, архітектури, фармації, та сільського господарства. Уже тоді відповідно уділяв такі бакалаврати: гуманістики (BA), прирородознавства (BSc), цивільної інженерії (BCE), електричної інженерії (BEE), механічної інженерії (BME), архітектури (BArch), фармацевтики (PhmB), агрикультури (BSA), і права (LLB). На аспірантському рівні присуджував магістерії з цивільної інженерії (MCE) і електричної інженерії (MEE) ; на докторському — з медицини (MD) і права (LLD) . Серед студентів було 1654 чоловічої і 359 жіночої статей, а серед професорів та викладачів — 184 і 6, відповідно.

  Університет сьогодні

  [ред. | ред. код]

  Фізичний розклад та студентство університету

  [ред. | ред. код]

  Серед усіх будинків на Кампусі «Форт-Ґері» із них 33 призначені для викладання курсів за програмами поодиноких кафедр та факультетів. Чотири із будинків — коледжі: Коледж св. Івана, Коледж св. Павла, Коледж св. Андрія та Юніверситі-коледж. Решта будинків обладнані кабінетами та лабораторіями, канцелярії та офіси для університетських послуг, студентські гуртожитки та будівлі державних та приватних дослідницьких агентств.

  У пересічному в університет щороку вписуються студентів із 27 000, в тому числі 24 000 — бакалавранти, а 3 000 — аспіранти. Університетська програма навчання завершується одним із 82 різних дипломів, у цьому числі 51 — на бакалаврському рівні. Більшість відділів пропонують навчальні програми, які завершуються магістерським або докторським званням.

  Роль первісних прицерковних коледжів

  [ред. | ред. код]
  Collège universitaire de Saint-Boniface

  Два із первісних складових коледжів Манітобського університету діють надалі у його рамках і в нинішній час. Римо-католицький Коледж св. Боніфатія (фр. College universitaire de Saint-Boniface), корені котрого сягають по 1818 рік та до найраніших днів Ред-ріверського поселення, понині остається єдиною франкомовною вищою школою в Манітобі. Мова викладання — виключно французька: коледж єдиний виховує та підготовляє для провінції вчителів, які, зацікавлені у поширенні франко-манітобської культури на місцевому ґрунті, наміряють викладати у франкомовній системі шкіл Манітоби. Коледж находиться у вінніпезькому передмісті Сен-Боніфас на лівобережжі ріки Ред-Рівер: раніш Сен-Боніфас був окремим франкомовним містом, якого місто Вінніпег, розбудовувавшись, поглинуло та приєднало у свій склад, — і не позбавило його мовної й культурної автономності, якою франкофони дорожать по нинішній день.

  St. John's College при Манітобському університеті

  Коледж св. Івана (англ. St. John's College), котрого корені подібно ж сягають по 1820 рік, пропонує студентам курси й програми Манітобського університету, які завершуються бакалавратами з гуманістичних і природознавчих наук. Удодатку коледж готує священнослужителів для Англіканської церкви Канади. Він визначається і тим, що остається найстаршою англомовною вищою школою в Західній Канаді, — і тим, що по нинішній день вдержує тісні зв'язки з англіканськими церквою і її церковними громадами. Раніш коледж находився у північному Вінніпезі недалеко англіканської Кафедрального храму св. Івана; зараз, як інші, він розташований на кампусі.

  Інші прицерковні коледжі в академмістечку

  [ред. | ред. код]
  St. Paul's College: двіниця й будівлі

  Коледж св. Павла (англ. St. Paul's College) увійшов у склад Манітобського університету ще
  в 1931 році як англомовний римо-католицький вищий освітній заклад. Спочатку в центрі м. Вінніпег, цей єзуітський коледж перенесено у 1958 в університетське містечко; у 1962 поширено й збільшено його природознавчим корпусом, а в 1972 — бібліотекою й театром для викладів. По нинішній день є основною й найавторитетнішою католицькою вищою школою в Манітобі, служить громадськості й церкві у традиціях св. Ігнатія Лойоли: сприяє особистому, світському й та релігійному розвитку студентства, вносячи свій окремий наголос у програми та курси з точок зору обох християнської та католицької спадщини, та заохочує відмінність у дослідницькому, викладацькому та громадському планах.

  Коледж св. Андрія УПЦК, знаний українцями як Колегія св. Андрея

  Останній прицерковний коледж, який відносно недавно увійшов у склад Манітобського університету, — Коледж св. Андрія (англ. St. Andrew's College). Ця освітня установа, заснована у 1946 році, офіційно відкрита 26 листопада, як православна семінарія для вишколення клиру, є власністю Української православної церкви Канади. Зі своїм перенесенням з району Північного Вінніпега в університетське містечко, у 1962 одержала статус асоційованого, а в 1981 — афілійованого коледжу. У 1981 при коледжі засновано Центр українських канадських студій, в якому для зацікавленого україноканадського студентства викладаються курси української мови та українознавства.

  Кампуси Манітобського університету

  [ред. | ред. код]

  Кампус «Форт-Ґері»

  [ред. | ред. код]

  Головне студентське містечко, розташоване на площі 2,74 кв км (233 га) у найпівденнішій частині Вінніпега уздовж ріки Ред-Рівер, носить назву Кампус «Форт-Ґері» (англ. Fort Gary Campus) та складається з яких 60 корпусів, у котрих проводяться основні викладацька та дослідницька програми університету.

  Кампус «Баннатайн»

  [ред. | ред. код]

  У самому центрі міста Вінніпег та недалеко центральної вінніпезької лікарні, яка носить назву «Вінніпезький центр оздоровчих наук» (англ. Winnipeg Health Sciences Centre), розташований Кампус «Баннатайн» (англ. Bannatyne Campus): комплекс із десяти корпусів, у яких зосереджено медичний, стоматологічний і фармакологічний факультети та Вищі школи фізичної реабілітації та дентальної гігієни.

  Центр ім. Вільяма Норрі

  [ред. | ред. код]

  Найновіший будинок поза обома кампусами — це Центр ім. Вільяма Норрі (англ. William Norrie Centre) з гуртожитком у Північному Вінніпезі, де находиться Вища школа соціальної праці. Тут тренуються кандидати на соціальних працівників, які проживають у тому ж економічно зруйнованому та занедбаному раноні, де на них, і зараз, і в майбутньому найбільша існує потреба.

  Відомі випускники

  [ред. | ред. код]

  Див. також

  [ред. | ред. код]

  Примітки

  [ред. | ред. код]
  1. https://u15.ca/our-members
  2. а б в https://web.archive.org/web/20210904192113/https://www.arl.org/list-of-arl-members/
  3. https://www.clir.org/about/current-sponsors-and-funders
  4. https://web.archive.org/web/20210818132208/https://www.carl-abrc.ca/about-carl/members/
  5. https://web.archive.org/web/20210908033756/https://u15.ca/member/university-manitoba
  6. https://web.archive.org/web/20231020113811/https://orcid.org/members
  7. https://web.archive.org/web/20240227092307/https://www.cni.org/about-cni/membership/members
  8. https://web.archive.org/web/20231016073235/https://www.crl.edu/membership/members
  9. https://web.archive.org/web/20231015070603/https://sparcopen.org/who-we-are/members/
  10. https://web.archive.org/web/20221214213749/https://alliancecan.ca/en/membership/our-members
  11. https://web.archive.org/web/20231009110100/https://www.federationhss.ca/en/membership/our-members
  12. https://web.archive.org/web/20230904115855/https://www.crkn-rcdr.ca/en/members
  13. https://web.archive.org/web/20230904123354/https://bc.libraries.coop/about/our-members/
  14. а б University of Manitoba Public Affairs (2005). ONE University. MANY futures. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 21 березня 2008.
  15. University of Manitoba Public Affairs (2005). Our Story. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 21 березня 2008.

  Посилання

  [ред. | ред. код]