Аахенський мир (1668)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Території відійшли Франції за підсумком Першого Аахенського миру (сірий колір)

Перший Аахенський мирний договір завершив французько-іспанську деволюційну війну 1667–68 років за Іспанські Нідерланди. Укладений 2 травня 1668 року.

Передісторія договору[ред.ред. код]

Людовік ХIV був одружений на дочці Філіпа IV Іспанського Марії Терезії. Користуючись смертю Філіпа IV Людовік оголосив свої претензії на більшу частину Іспанських Нідерландів, посилаючись на німецьке право спадкування, прийняте між приватними особами в Брабанті і Намюрі. Успіхи Людовика, однак, були зупинені троїстим союзом між Англією, Нідерландами і Швецією, які поставили Іспанію перед вибором поступитися Людовіку XIV або Франш-Конте, або вже завойованою ни частиною Фландрії, погрожуючи війною тій стороні, яка не погодиться на ці поступки. Після прийняття французьким королем цих умов в Сен-Жермен-ан-Ле Іспанія погодилася поступитися частиною Фландрії.

Наслідки і історичне значення договору[ред.ред. код]

У підсумку Франція залишала собі 11 зайнятих нею в Іспанських Нідерландах міст (у тому числі Дуе, Лілль), Куртре, Шарлеруа, але повернула Іспанії Франш-Конте. Після реалізації домовленостей за сприяння Троїстого союзу в Аахені 2 травня 1668 було укладено формальний мир, для підтримки якого три держави з'єдналися ще раз за договором 1669 року.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]