Пилові кліщі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пилові кліщі
Хітиновий покрив кліщів – один з домашнього пилу
Хітиновий покрив кліщів – один з домашнього пилу
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Павукоподібні (Arachnida)
Ряд: Astigmata
Родина: Pyroglyphidae
Рід: Пилові кліщі (Dermatophagoides)
Bogdanov, 1864
Посилання
Вікісховище: Category:Dermatophagoides
Віківиди: Dermatophagoides
EOL: 4317244
NCBI: 6953

Пилові кліщі — синантропні кліщі, що мешкають в оселях людей, продукти життєдіяльності яких здатні викликати алергічну реакцію у людей — кліщову сенсибілізацію.[1]

Опис[ред. | ред. код]

Розмір кліщів коливається від 0,1 до 0,5 мм. Широко поширені по всій земній кулі. Нормальний цикл їхнього життя становить близько 65-80 днів, самка за один раз відкладає приблизно 60 яєць. Ідеальним середовищем існування є гнізда птахів, дупла тварин, людська оселя з температурою 18-25 ° C та оптимальною вологістю у 70—80%.

Кліщі домашнього пилу — одна з найчастіших причин астми. Ці павукоподібні живуть в матрацах і килимах, тканинній оббивці мяких меблів, тканинних дитячих іграшках і харчуються відмерлими клітинами епітелію шкіри, які людина втрачає щодня в кількості приблизно 1,5 г.

Випорожнення кліщів містять травні ензими: білки Der f1 і Der p1 які, потрапляючи з пилом у дихальні шляхи сприяють руйнуванню клітин людської шкіри — організм, захищаючись від таких чинників виробляє імунну відповідь. Пил, який містить випорожнення кліщів може викликати сильні алергічні реакції у деяких людей. Кліщі живуть насамперед у килимах, подушках, матрацах, ковдрах, диванах тощо. Саме їх екскременти діаметром близько 30 мікрон, що містять антиген P1, викликають алергію.

Виморожування килимових покриттів та меблів, тканинних іграшок, піддавання їх дії температур понад 50°C протягом 3-4 годин або менше -10°С при 12 годинах[2] або відмова від м'яких килимових покриттів та меблів є дієвими заходами профілактики алергії на побутовий пил.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Staff. Clinical Trials Update: Allergies (print). — Mary Ann Liebert, Inc.[en], .
  2. Larry G. Arlian, PhD, FAAAAI, Ciara R. Feichtner, DiAnn L. Cold Tolerance of House Dust Mites. jacionline.org.
  3. What Are Dust Mites?. mayoclinic.org (англ.).

Посилання[ред. | ред. код]