Плавні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Типовий ландшафт плавнів

Пла́вні — заболочені чи підтоплені ділянки річок неподалік від гирла, вкриті важкопрохідними заростями вологолюбної рослинності.

Загалом, плавні є тимчасовим перехідним ландшафтом — за відсутності сторонніх втручань плавні швидко демонструють сукцесію від розрідженої порості молодого очерету та супутніх видів, через кілька проміжних стадій, в напрямку розвитку дедалі більш суходольного біотопу. З розвитком та старінням плавневих ділянок у них накопичується великий шар неперегнилих рослинних решток, який поступово виходить з-під рівня води і слугує первинним ґрунтом, на якому з'являються перші кущі та дерева. Більша частина плавнів локалізована в заплавах та дельтах річок, але можуть вони виникати і просто на сильно зволожених понижених ділянках місцевості.

Більшість рослин, характерних для плавнів Європи, належать до родів Очерет (Phragmites) та Рогіз (Scirpus).

Останніми роками штучні плавневі ділянки використовуються для очищення стічних вод: вода, що проходить крізь плавні, завдяки потужній кореневій системі цієї рослинної спільноти, дуже швидко очищується від надлишків мінеральних речовин (особливо азото- та фосфоромістких), а також від мікроорганізмів.

Див. також[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Джерело[ред.ред. код]