Поліклет із Аргоса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Поліклет із Аргоса
Народився 490 до н. е.
Аргос, Аргос-Мікінес
Помер 420 до н. е.
Громадянство Греція

Полікле́т із Арго́са, або Полікле́т Ста́рший (грец. Πολύκλειτος) — давньогрецький скульптор і теоретик мистецтва, який працював у другій половині V століття до н. е.

Один з провідних представників високої класики. Статуї Поліклета, виконані переважно у бронзі, втрачені й відомі лише за копіями, а також за свідченнями античних авторів. Втім від твору Поліклета «Канон» збереглося 2 фрагменти.

Під впливом піфагореїзму Поліклет прагнув обґрунтувати і практично втілити закон ідеальних пропорційних відношень, що виражається в його прагненні до ясної пропорційності окремих частин гармонійно складеного, прекрасного людського тіла. Найяскравіше художнє бачення Поліклета проявилися в його статуї Дорифор (близько 440 до н. е.), де пластично протилежні стани зовнішнього спокою і прихованого руху, внутрішньої напруги перебувають у підкресленій рівновазі (див. хіазм).

Аналогічні принципи притаманні й пізнішим творами Поліклета — Поранена амазонка (близько 440–430 до н. е.) і Діадумену (статуя юнака з пов'язкою переможця; близько 420–410 до н. е.). В останньому творі, вільнішому за композицією, імовірно, позначається вплив Фідія. Поліклет створював також колосальні хрисоелефантинні статуї (наприклад, Гери в аргоському Герайоні). Можлива історична достовірність та міфологічна ідеалізація поєднуються у творах Поліклета настільки органічно, що справжні теми їх інколи неясні (деякі вчені схильні бачити в Дорифорі Ахілла, а в Діадумені — Аполлона або Паріса). Поліклет мав численних учнів та послідовників аж до епохи Римської імперії (зокрема, своїм учителем його вважав Лісіпп).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерела[ред. | ред. код]