Проскомидія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приготування для Проскомидії. Великі хліби ліворуч - п'ять головних просфор, менші хліби в правій частині для поминання живих і мертвих (Український католицький кафедральний собор, Лондон).

Проскоми́дія — (грец. προσκομιδή, «принесення», «піднесення», від προσκομίζω, «приносити») — перша частина літургії візантійського обряду (як Івана Златоустого, так і Василія Великого), що здійснюється у православних та східних католицьких церквах. На ній шляхом особливих священнодійств, з принесених хлібу і вина готується матерія для євхаристії і при цьому здійснюється поминання всіх членів Церкви, як живих, так і покійних.

Священик, беручи пом'яники та записки за здоров'я та за упокій з іменами родичів близьких або знайомих тих, хто писали та подавали ці записки чи особисті пом'яники, читає (імена читає часто теж дяк) вголос про себе, надломуючи навколо на особливе тарільце з просфори (спеціальних квасних пшеничних круглих хлібців) по крихітці за кожне ім'я, ставить цю просфору згодом на відповідний пом'яник чи записку а наприкінці служби опускає ці крихітки в Чашу з Кров'ю Христа зі словами «Омий Господи гріхи всіх згадуваних». Записки та пом'яники з просфорами виносяться в зал храму і розбираються вірними для споживання в пам'ять за живих чи усопших.


Посилання[ред. | ред. код]