Підканцлер литовський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Підканцлер литовський (до 1569 р. — підканцлер; пол. Podkanclerzy litewski) — посадова особа Великого князівства литовського і Речі Посполитої, заступник великого канцлера. З 1569 року входив до складу сенату Речі Посполитої, раніше — до складу Ради Великого князівства Литовського[1].

Посада була створена в 1566 році, проте відомо, що ще в 1436 році при великому князі Свидригайлі існувала посада підканцлера, яку займав Борис Глинський. Введення посади пов'язано зі збільшенням документообігу в державі, а також для того, щоб хтось з керівників канцелярії міг бути присутнім в столиці для утвердження державних документів, а хтось міг супроводжувати великого князя[1].

Підканцлер мав подібне коло повноважень, що і великий канцлер, був його заступником, але не підлеглим. Як і канцлер, підканцлер займався справами канцелярії, вів внутрішньодержавні і закордонні справи, керував роботою писарів і секретарів, а також був хранителем малої державної печатки. За розпорядженням великого князя литовського підканцлер видавав державні документи зі своїм підписом малою державною печаткою[1].

На посаду підканцера призначалися представники вищої знаті, які могли поєднувати з нею й інші посади. Кандидат на зайняття посади мав бути добре освіченим і володіти практичними навичками діловодства. Підканцер був хранителем державних актів — Метрики Великого князівства Литовського, яка містила акти, що проходили через його канцелярію[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Груша А. Канцылярыя Вялікага княства Літоўскага 40-х гадоў XV — першай паловы XVI ст. — Мінск, 2006. — 215 с. (біл.)
  • Груша А. Службовы склад і структура канцылярыі ВКЛ 40-х гадоў XV — першай паловы XVI ст. // Metriciana: Даследаванні і матэрыялы Метрыкі Вялікага Княства Літоўскага. — 2001. — Т. 1. — С. 11-45. (біл.)
  • Bardach J. O praktyce kancelarii litewskiej za Zygmunta I Starego // Studia z ustroju i prawa Wielkiego Księstwa Litewskiego XIV–XVII wieku. — Warszawa, 1970. (пол.)
  • Korczak L. Litewska Rada wielkoksiążęca w XV wieku. — Kraków, 1998. (пол.)
  • Rachuba A. Kancelarie pieczetarzy WKsL w latach 1569–1765 // Lietuvos Metrika. 1991–1996 metu tyrinejimai. — Vilnius, 1998. — S. 256–271. (пол.)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Грицкевич А. Падканцлер