Підопічна територія ООН

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Підопі́чна терито́рія ОО́Н — правонаступник мандатної території Ліги Націй після її скасування в 1946 році. Всі підопічні території управлялися через Раду з Опіки ООН країнами-опікунами. Також збереглися вимоги, що забороняють торгівлю зброєю, створення військових баз, створення армії з корінного населення.

Єдиною мандатної територією, яка зберегла свій статус після реорганізації Ліги Націй, була Південно-Західна Африка, яка отримала незалежність від ПАР 21 березня 1990 (наразі Намібія). Головне заперечення полягало в тому, що керівні принципи підопічної території вимагали, щоб опікуни ввели мажоритарну систему правління і підготували країни до незалежності.

Підопічні території[ред. | ред. код]

в Африці[ред. | ред. код]

Колишні німецькі колонії
Колишні італійські колонії
  • Лівія. У 1943 Киренаїка і Триполітанія — захоплені Великою Британією, Феццан — Францією. У листопаді 1949 Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення про надання Лівії незалежності до 1 січня 1952. 24 грудня 1951 проголошено незалежне Об'єднане Королівство Лівія.
  • Італійське Сомалі. З 18 липня 1947 підопічна територія ООН — опіка Італія. 26 червня 1960 Британський Сомаліленд став незалежною державою Сомаліленд. 1 липня 1960 Сомаліленд і Італійське Сомалі утворили незалежну Республіку Сомалі.
  • Еритрея. З 19 лютого 1951 протекторат ООН під управлінням Великої Британії. У 1952 за рішенням Генеральної Асамблеї ООН стала автономною одиницею, що була у федерації з Ефіопією. 14 листопада 1962 федерація ліквідована, Еритрея стала провінцією. З 24 травня 1993 незалежна держава.
в Океанії

Література[ред. | ред. код]