Пільвітс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пільвітс, Пільвітіс, Пільвітус (Pilvytis, Pilnytis, Pilunitus, Pilunytis, Piluvytis, Pilunytis, Piluitus) — бог достатку та багатства в прусській та ятвязькій міфологіях.

По «Судавській книжечці» (1563) та «Хроніки прусського краю» Бреткунаса (кінець XVI ст.), Пільвітс робить багатим та «заповнює сараї»; ототожнюється з грецьким богом багатства Плутосом та давньослов'янським Переплутом. Походження цього імені пов'язують з балто-слов'янським коренем pel- «бути повним, рясним»[1].

Входить в тетраду богів другого рівня прусської міфології, пов'язаних з господарськими циклами, з приватними цілями, приуроченими до сезонних обрядів, поряд з Пушкайтсом, Пергрубрюсом та Аушаутсом, якому протиставиться як бог матеріального благополуччя богу здоров'я[2]. В останній період існування прусської міфології Пільвітс дав початок двом божествам — Пільнітісу, пов'язаному з надлишком, багатством, і Пельвіксу (Pelwihks), богу вод і боліт.

На честь Пільвітса піднімалася заздоровні чаша з пивом та проходило моління, щоб цей бог послав країні хороший врожай.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Г. А. Ильинский, «Одно неизвестное древне-славянское божество», Известия Академии наук СССР. VI серия, 21:3 (1927), C. 369 — 372
  2. В. В. Иванов, В. Н. Топоров. Балтийская мифология // Мифы народов мира: Энциклопедия. М., 1980. — Т. 1. — С.153-158. Архів оригіналу за 15 грудня 2014. Процитовано 11 грудня 2014. 

Література[ред. | ред. код]

  • Міфи народів світу/під ред. Токарева С. А. — М., Радянська енциклопедія, 1987
  • Топоров В. Н., Нотатки з балтійської міфології // Балто-слов'янська збірка, М., 1972

Див. також[ред. | ред. код]