Айтварас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Айтварас
лит. Aitvaras

Айтварас (лит. Aitvaras), а також Атварас, Дамавікас, Гаусінеліс, Коклікас, Пукіс, Жалтвікшас та інші — в литовській міфології летючий дух у вигляді вогняного змія, дракона, а іноді чорної ворони, чаплі, чорного або вогняного півня, рідше кішки[1].

Походження імені[ред. | ред. код]

За однією з версій слово Айтварас походить від aiti — бродяга, верткий, шибеник і varas — дуже швидкий рух. За іншою версією, ім'я пов'язане зі словом aitauti — тихий, спокійний, але ця версія менш поширена. Етимологія може бути пов'язана і з іранським pativāra, як і пол. poczwara — злий дух, кошмар.

Поряд з іншими литовськими богами Айтвараса згадує вже в XVI столітті Мартінас Мажвідас. У латиській міфології Айтварасу відповідає Пуке, а в слов'янській міфології він близький до «Вогненного Змія»[1].

Легенди та повір'я[ред. | ред. код]

Легенди про Айтвараса дуже суперечливі. Так, наприклад, вважається, що Айтварас приносить людям багатство, а також молоко, мед та інші речі. Його улюблене заняття — заплітати коням гриву, насилати людям кошмари.

З іншого боку, Айтварас вважається покровителем сільського господарства, оскільки пов'язаний з ґрунтом та посилає дощі.

Архаїчні міфи зображують Айтвараса вогненним змієм, який має дар затримання води, що викликає посухи. За легендами, після бою з Перкунасом змій втрачає воду — багато озер та боліт з'явилися після повернення пораненим змієм випитої води.

Айтвараса може відняти у жодібного гроші та цінності, а щедру людину, навпаки, обдарувати незчисленними багатствами. Наприклад, біднякам, які віддають йому останній шматок хліба, він все домашнє начиння перетворює в золото. І навпаки, у тих, хто набиває лише свої кишені, гроші перетворюються в гній.

Отримати Айтвараса можна двома способами: або продавши дияволу душу, або вивести самому. За повір'ями, для цього потрібно 7 років тримати в будинку чорного півня, поки він не знесе перетягнуте посередині яйце. Яйце півень повинен висидіти сам, і тоді з нього вилупитися вогненний дракон Айтварас. Він приносить господареві багатство та дари, крадучи їх у сусідів та харчується лише яєчнею. Вважається, що господиня в домі, де живе Айтварас, буде постійно хворіти[2].

Позбутися Айтвараса можна лише з великими труднощами: вважається, що його вбивство викликає пожежу.

Згадки в мистецтві[ред. | ред. код]

  • В оригінальній литовської версії фільму «Ніхто не хотів помирати» «Айтварас» — псевдонім командира лісових братів «святого» Юозапаса.
  • У серії книг І. Волинської та К. Кащеєва про Ірку Хортицю фігурує Айтварас — Дракон вод, тисячоголовий дракон, царевич Полоз, молодший син Табіті Змієногої, який стає улюбленим головної героїні.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Энциклопедия мифологии. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 21 травня 2022.
  2. Мифологическая энциклопедия. Архів оригіналу за 15 березня 2010. Процитовано 12 грудня 2014.