Російська соціал-демократична робітнича партія (більшовиків)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Російська соціал-демократична робітнича партія
Країна  Російська імперія,  Російська республіка і Російська СФРР
Голова партії Ленін Володимир Ілліч
Дата заснування 24 квітня (7 травня) 1917
Дата розпуску 8 березня 1918
Ідеологія соціалізм, більшовизм, комунізм[1], марксизм[1] і ленінізм[1]
Кількість членів  250 000

Російська соціал-демократична робітнича партія (більшовиків), РСДРП (б) — очолювана Володимиром Леніним з весни 1917 року по березень 1918 року, більшовицька фракція РСДРП. У жовтні 1917 року організувала збройне повстання проти Тимчасового уряду і захопила владу в Росії (див. Жовтневий переворот).

Історія

[ред. | ред. код]

1903—1905

[ред. | ред. код]
Лідер «більшовиків» В. І. Ленін. Фото 1895 р.

Термін «більшовики» виник у результаті розколу, що виник на II з'їзді РСДРП (Брюссель — Лондон, 1903). Делегати не змогли прийти до єдиної думки з питання про принципи організації партії. Володимир Ленін і Юлій Мартов запропонували дві різні редакції пункту про членство в партії (Див. табл.)[2] :

Юлій Мартов Володимир Ленін
«Членом РСДРП вважається всякий, що приймає її програму, підтримує партію матеріальними засобами і надає їй регулярне особисте сприяння під керівництвом однієї з її організацій» «Членом партії вважається кожен, хто визнає її програму і підтримує партію як матеріальними засобами, так і особистою участю в одній з партійних організацій»

Незважаючи на невелику різницю у формулюванні, саме вона послужила формальною причиною розколу. Якщо Мартов виступав за масову партію, членом якої міг бути як свідомий учасник політичних процесів, так і учасник, який ані трохи не розбирається в політиці, то Ленін виступав за кадрову партію, в якій кожен член був би зобов'язаний брати в політиці особисту участь.

Лідер «меншовиків» Ю. О. Мартов. Фото 1897 р.

Наступним пунктом обговорення стало питання про редколегію газети «Іскра». Ленін розраховував обійняти в редколегії центральне місце, для чого спочатку планував укласти альянс з Мартовим. Ленін негласно запропонував Мартову скоротити склад редколегії з шести до трьох осіб, видаливши з її складу Аксельрода, Потресова і Засулич. В результаті, Ленін і Мартов могли б контролювати редколегію не зважаючи на Георгія Плеханова, якого Ленін вважав своїм основним політичним конкурентом [3]. Мартов на угоду не пішов, тоді Ленін запропонував Плеханову союз проти Мартова і заручився його згодою.

Один із засновників РСДРП Г. В. Плеханов

До моменту голосування склад з'їзду змінився: бундівці і «економісти», — потенційні прихильники Мартова, — покинули з'їзд в знак протесту, тому на момент голосування більшість в залі складали прихильники Леніна. В результаті, з'їзд прийняв варіант Леніна і Плеханова: роль ідейного керівництва відводилася редколегії «Іскри» (т. зв. Центральний орган, ЦО), що складалася з трьох осіб: Леніна, Мартова і Плеханова; для вирішення оргпитань створювався Центральний комітет (ЦК) також з трьох осіб; для вирішення можливих конфліктів між редколегією і ЦК засновувався Рада партії з п'яти чоловік, до складу якого входили представники обох органів[2]. Саме після перемоги в цьому голосуванні Ленін придумав для своєї фракції назву «більшовики», Мартов став називати своїх прихильників «меншовиками» [4] . Ці назви закріпилися на всі наступні роки.

Розкол партії в Росії зустріли несхвально. Як вказує Роберт Сервіс, поділ щойно створеної партії на дві фракції призвів російських марксистів до шокового стану [5] . Багато товаришів по партії вважали, що Ленін втратив почуття міри і закликали його припинити конфлікт з «меншовиками».

Скандал в керівництві — Ленін виходить з «Іскри»

Незабаром після з'їзду в Лондоні відбулось засідання «Закордонної ліги російської революційної соціал-демократії» (жовтень 1903 р. Женева). На засіданні Ленін зазнав різкої критики з боку товаришів по партії за некоректну поведінку на з'їзді. Зокрема, Ю. О. Мартов висловив обурення закулісною змовою Леніна з Плехановим. У відповідь Плеханов заявив про свою готовність вийти з редколегії «Іскри», щоб покласти край чварам. Ленін також оголосив, що виходить не тільки зі складу редколегії, а й з Ради партії і демонстративно покинув зал засідань [6] .

Кооптація

Ленін невдовзі пошкодував про свій емоційний вчинок і вирішив повернутися на керівні позиції, використовуючи практику «кооптації» в ЦК. Він повідомив про своє бажання увійти в ЦК свого давнього друга і члена ЦК Г. М. Кржижановського, як тільки той повернувся в Женеву з Росії у листопаді 1903. Якщо на з'їзді в ЦК було обрано лише троє, то вже в кінці вересня туди були кооптовані, тобто включені без виборів чотири прихильника Леніна: Гусаров, Землячка, Красін і Ессен. У листопаді розширений ЦК, в свою чергу, кооптує до свого складу Леніна і висуває його до складу Ради партії. Таким чином, вже до середини листопада 1903 році в ЦК входили вже дев'ять осіб: Л. Є. Гальперін, Ф. В. Гусаров, Р. С. Землячка, Л. Б. Красін, Г. М. Кржижановський, Ф. В . Ленгнік, В. І. Ленін, В. А. Носков і М. М. Ессен. Всі вони були «більшовиками». Таким чином, за допомогою ряду політичних маневрів, вже до кінця 1903 Ленін знову зайняв місце у вищому керівництві РСДРП.

Конфлікт з ЦК

Конфліктність Леніна ставала все більш серйозною перешкодою в загальній роботі. Настав момент, коли на необхідність примирення з меншовиками Леніну вказав ЦК, що складався з його ж прихильників-більшовиків. Незабаром після кооптації Леніна в ЦК його старий друг Г. М. Кржижановський запропонував вивести зі складу Ради партії ленінця Гальперіна і замінити його на кого-небудь з фракції Мартова, вказавши Леніну на те, що його, Леніна, сепаратизм йде на шкоду справі; Кржижановський звинуватив Леніна в егоцентризмі і непримиренності. До весни 1904 з восьми членів ЦК (всі вони були більшовиками) Леніна підтримали тільки два. Крім того, більшість членів ЦК знаходилося в Росії і вони вважали, що Леніну також слід повернутися в Росію і керувати роботою на місці.

У травні в Женеву з Росії приїхав член ЦК В. О. Носков і від імені ЦК наказав Леніну підкоритися партійній дисципліні. Зокрема, Носков заборонив Леніну займатися організацією нового з'їзду партії, оскільки ЦК прагнув до консолідації сил і побоювався, що новий з'їзд лише посилить розкол . Носков також намагався запобігти публікації різко антименьшовистської роботи Леніна «Крок вперед, два кроки назад», але йому це не вдалося.

На IV з'їзді РСДРП у 1906 році організаційна єдність партії було тимчасово відновлена. На V з'їзді (1907) був обраний Центральний комітет, який через розбіжності між більшовиками і меншовиками виявився непрацездатним, і керівництво більшовицькими організаціями партії взяв на себе Більшовицький центр на чолі з В. І. Леніним, створений під час з'їзду делегатами-більшовиками на одній зі своїх фракційних нарад.

Влітку 1905 року кількість більшовиків становила 14 тис., На весну 1907 року — 60 тис.

Революція 1905—1907 рр.

[ред. | ред. код]

1907—1917

[ред. | ред. код]

Час між російськими революціями (1907—1917) пройшов в гострій міжфракційній боротьби всередині РСДРП. Існує думка, що ця боротьба за владу, в центрі якої знаходився В. І. Ленін, завдала істотної шкоди авторитету партії. Як вказує Роберт Сервіс [7] :

З Леніним було важко порозумітися, так як він був непримиренним розкольником, а на розколи йшов з легкістю, тому, що тільки свої ідеї вважав абсолютно корисними і найбільш підходящими для справи революції.

Як вказує Сервіс, Максим Горький, який симпатизував більшовикам, вважав, що вчинками Леніна рухає марнославство, меншовики ж звинувачували Леніна в манії величі [8].

У січні 1910 року, відбувся Паризький пленум ЦК РСДРП, на якому Ленін і його прихильники зазнали тяжкої поразки. Були анульовані всі виграші, отримані ленінцями в результаті довгих міжфракційних інтриг: був закритий напівофіційний Більшовицький центр; закритий щомісячник «Пролетарій», що знаходився під контролем Леніна; була створена Російська колегія, якій передавалися повноваження керівництва від імені ЦК на території Росії; група Леніна втратила контроль над грошима, отриманими за «спадщину Шміта» [8] . Таким чином, вплив Леніна було обмежено колом його послідовників з більшовицької фракції [9] .

На VI (Празькій) конференції РСДРП, що відбулася 18-30 (5-17) січня 1912 р. були представлені майже виключно прихильники Леніна.

Березень — листопад 1917

[ред. | ред. код]

Після Лютневої революції 1917 року, на VII (квітневій) конференції РСДРП фракція більшовиків підтримала висунуті В. І. Леніним «Квітневі тези» і фактично виокремилася у самостійну партію, хоча назву партії — РСДРП змінено не було. Для позначення партії використовувалося поширена назва — більшовики. На відміну від більшовиків, меншовики підтримали Тимчасовий уряд.

Якщо у лютому 1917 року чисельність більшовиків становила лише 24 тис., то на кінець квітня 1917 року, під час проведення VII (квітневої) конференції РСДРП вона виросла до 80 тис., а на період VI з'їзду РСДРП (липень 1917 року) — до 240 тис. членів.

Після листопада 1917

[ред. | ред. код]

Після Жовтневої революції на VII з'їзді РСДРП, що проходив 6-8 березня 1918 року, РСДРП була перейменована в Російську комуністичну партію (більшовиків) (РКП (б)). На період VII з'їзду РКП (б) налічувала 169 200 членів.

У 1925 році назва була змінена на Всесоюзна комуністична партія (більшовиків) (ВКП (б)), а в 1952 році — на Комуністична партія Радянського Союзу (КПРС).

Що стосується назви партії, то ні на VII конференції РСДРП (б) 1917 року, ні на VI з'їзді РСДРП (б) (липень — серпень 1917) питання про зміну назви партії не розглядалося. VII з'їзд партії Я. М. Свердлов відкрив словами: «За дорученням ЦК РСДРП оголошую засідання VII з'їзду партії відкритим», тобто на момент початку з'їзду офіційним скороченою назвою партії було «РСДРП» (в стенограмі VII з'їзду і текстах його документів абревіатура РСДРП (б) не зустрічається; вона використовується тільки в текстах пізнішого походження, в тому числі в заголовках документів з'їзду, даних ним згодом). У прийнятій 8 березня 1918 р. резолюції VII з'їзду РКП (б) «Про зміну назви партії …» сказано: «З'їзд постановляє іменувати надалі нашу партію (Російську соціал-демократичну робітничу партію більшовиків) Російської комуністичної партією з додаванням в дужках 'більшовиків». Таким чином, до VII з'їзду більшовицька партія повністю офіційно називалася «Російської соціал-демократичною робітничою партією більшовиків» (скорочено РСДРП), а після нього — «Російською комуністичною партією (більшовиків)», скорочено РКП (б). Повсюдно використовувана абревіатура «РСДРП (б)» виникла пізніше і носила напівофіційний характер.

Література

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в https://files.knihi.com/preview/Knihi/Slounik/Bielaruskaja_encyklapedyja.djvu.zip/Bielaruskaja_encyklapedyja.13.djvu/315_996x9999.jpeg
  2. а б Устав РСДРП - Российской Социал-Демократической Партии, принят на Втором Съезде РСДРП (1903 год). www.agitclub.ru. Архів оригіналу за 15 травня 2021. Процитовано 29 березня 2019.
  3. Р.Сервис «Ленин. Биография», 2002, с. 178.
  4. Р.Сервис «Ленин. Биография», 2002, с. 179.
  5. Р.Сервис «Ленин. Биография», 2002, с. 185.
  6. Р.Сервис «Ленин. Биография», 2002, с. 180.
  7. Р.Сервис «Ленин. Биография», 2002, с. 222.
  8. а б Р.Сервис «Ленин. Биография», 2002, с. 223.
  9. Р.Сервис «Ленин. Биография», 2002, с. 228.

Посилання

[ред. | ред. код]