Бунд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Бунд (їдиш בונדיזם— союз, «Загальний єврейський робітничий союз у Литві, Польщі і Росії») — єврейська соціалістична організація.

Історія[ред.ред. код]

Бунд створений на нелегальному з'їзді в жовтні 1897 року у Вільно. У 1898 році на І (установчому) з'їзді РСДРП у Мінську ввійшов до складу РСДРП як автономна організація, самостійна в питаннях єврейського робітничого руху. Особливо активну діяльність Бунд здійснював у «смузі осілості», зокрема в Україні.

Під час Першої світової війни Бунд займав соціал-шовіністичні позиції.

Після Лютневої революції приєднався до меншовицької партії, підтримував Тимчасовий уряд і виступав проти більшовиків.

Наприкінці 1917 року в лавах організації налічувалося 40 тисяч членів, об'єднаних у 400 осередках.

Бунд був прихильником створення автономної України у складі федеративної Росії. В роки української революції деякі керівники Бунду входили до складу Центральної Ради та її органів, а пізніше Директорії.

Наприкінці 1918 року у Бунді почали виникати ліві групи, що взяли бік більшовиків.

На початку 1919 року ліве крило організації оформилось в окрему партію — так званий Комуністичний Бунд, який у травні злився з Об'єднаною соціалістичною партією, утворивши Єврейську комуністичну спілку. Частину членів цієї організації в індивідуальному порядку було прийнято до КП(б)У.

1 вересня 1919 року в Кам'янці-Подільському пройшла конференція єврейської партії «Об'єднаний Бунд», яка висловилась за підтримку самостійної України, боротьбу проти більшовиків і Денікіна.

3 вересня в тому ж Кам'янці пройшли збори з приводу об'єднання двох партій — Бунду та «об'єднанців», утворення об'єднаного Бунду. Були присутні міністри єврейських справ П. Красний та праці О.Безпалко, від комітетів УПСР та УСДРП. [1]

22 липня 1920 Політбюро ЦК КП(б)У постановило, що члени Бунду до складу більшовицьких фракцій входити не мають права.[2]

В березні 1921 року Бунд самоліквідувався в радянській Росії та УСРР, хоча продовжив своє існування в Польщі, а згодом у США.

Деякі члени Бунду[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Малий словник історії України / Відповідальний редактор Валерій Смолій. — К.: Либідь, 1997.
  • Сайгакова Л. О. Бунд: період становлення (1898–1902) // Записки історичного факультету Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова. — Одеса, 2002. — Вип. 12. — С. 310–318.


Політичні партії і рухи Це незавершена стаття про політичні партії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Історія України Це незавершена стаття з української історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Історія Це незавершена стаття з історії Білорусі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Єврейська історія Це незавершена стаття з єврейської історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.