Радіопостановка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Радіопостановка — одна з форм художнього радіомовлення, передача по радіо запису п'єси або інсценування літературних творів. Створено також ряд оригінальних творів для радіо. Різновидом радіопостановки вважають радіодраму (або радіоп'єсу).

Особливості[ред. | ред. код]

У радіопостановках широко застосовуються описові елементи; важливе місце займає ведучий (читець, виступаючий від імені автора або героя твору). Будучи «незримим спектаклем», радіопостановка дає необмежений простір слухачеві для роботи уяви — кожен «бачить» те, що відбувається по-своєму і таким чином чутне стає «зримим». Основні виразні засоби радіопостановки — звучна мова, музика, та різноманітні шуми. Тому велике значення надається в радіопостановках звуко-голосової характеристиці образу, створенню звуко-шумової атмосфери дії (вітер, гарматні залпи, шум мотора, кроки і таке інше), знаходження акустичного середовища (запис з щитами, стереофонія звуку, запис з ревербератором). При сучасній техніці запису режисери все частіше починають використовувати магнітофонні апарати, записуючи окремо на них текст, музику, шуми і досягаючи потім шляхом багатократних «накладень» бажаних результатів.

З історії[ред. | ред. код]

Радіомистецтво виникло на початку 1920-х р. 15 січня 1924 року лондонська радіостанція передала в ефір першу у світі радіодраму Річарда Х'юза «Небезпека». Цей твір поставити на звичайній сцені практично неможливо. Події відбуваються в темряві, троє шахтарів очікують порятунок у затопленій через аварію шахті. П'єса показала силу звукового театру, стала його зразком. «Симфонія шумів» викликала культурний шок у її перших слухачів[1].

Одна з найвідоміших — радіопостановка «Війна світів» за однойменним романом Герберта Веллса, здійснена Орсоном Веллсом в 1938 році, яка стала причиною паніки в Сполучених Штатах.

Для оригінальних радіовистав створювалися і спеціальні п'єси або інсценування відомих літературних творів. Для радіо писали Бертольт Брехт («Політ Ліндбергів» і «Допит Лукул»), Фрідріх Дюрренматт («Нічна розмова», «Експедиція „Вега“», «Аварія», «Двійник», «Сторінковий і національний герой»), Станіслав Лем («Місячна ніч», «Прийомні години професора Тарантога»), Макс Фріш («Бідерман і палії»), Хідеакі Анно і багато інших.

Деякі автори радіоп'єс[ред. | ред. код]

Відомі радіопостановки[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Даниленко В. Г. Традиції епічного театру в сучасній українській радіодраматургії // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка, 2009,N Вип. 46.-С.148-152. Архів оригіналу за 27 жовтня 2017. Процитовано 26 жовтня 2017. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]