Ра (човни)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Копія «Ра-2»
Güímar Ra II BW 2.JPG

«Ра» (нюн. «Ra») — папірусні човни Тура Геєрдала, збудовані для практичного доведення теорії про те, що люди у давнину могли здійснювати морські подорожі через Атлантичний океан на папірусних суднах.

Ідея[ред. | ред. код]

Метою експерименту була демонстрація того, що стародавні мореплавці, зокрема, єгиптяни, могли здійснювати трансатлантичні переходи на вітрильних судах. Згідно з його теорією, індіанці Мексики і Перу можуть бути нащадками людей. що перепливли атлантику, а не перейшли через Берингову протоку. Тур Геєрдал знаходив загальне між пірамідами майя, архітектурою інків і єгипетськими пірамідами[1].

В 1947 році на «Кон-Тікі» Тур Геєрдал зі своєю експедицією довів можливість своєї теорії, що предки полінезійців могли прибути на острова Тихого океану з Південної Америки. Метою «Ра» було доведення іншої частини теорії.

«Ра»[ред. | ред. код]

Перший човен, названий «Ра», був спроектований за малюнками і макетами човнів Стародавнього Єгипту. Будували човен фахівці з озера Чад (Республіка Чад) з папірусу, видобутого на озері Тана в Ефіопії.

Човен вийшов в Атлантичний океан від узбережжя Марокко поблизу гирла річки Лукос 25 травня 1969 року. Після 56 діб і більше 5000 км шляху «Ра» став згинатися через конструкційні недоліки, викликані невеликим розходженням його конструкції з єгипетською схемою, занурюватися кормою у воду і, врешті-решт, розламався на частини. Команда була змушена залишити судно. Однак, незважаючи на невдачу, впевненість Геєрдала в правильності його теорії лише зросла, оскільки човен не витримала лише кілька днів до кінця подорожі.

«Ра-2»[ред. | ред. код]

На наступний рік інший папірусний човен, «Ра-II», допрацьований з урахуванням досвіду попереднього плавання, був побудований майстрами з озера Тітікака в Болівії і 17 травня 1970 також відправилася в плавання з Марокко[2]. За 57 діб мандрівники подолали 5 тисяч 700 кілометрів і човен досяг Барбадосу, продемонструвавши тим самим, що стародавні мореплавці могли здійснювати трансатлантичні переходи. Успіх експедиції «Ра-II» багатьма був розцінений як свідчення того, що ще в доісторичні часи єгипетські мореплавці навмисно або випадково могли здійснювати подорожі в Новий Світ.

Технічні характеристики:

  • Довжина: 12 метрів
  • Ширина: 4,9 метра

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]