Берингова протока

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 66°00′ пн. ш. 169°00′ зх. д. / 66.000° пн. ш. 169.000° зх. д. / 66.000; -169.000

Супутниковий знімок
Навігаційна діаграма Берингової протоки
Острови Малий Діомід (США ліворуч) і Великий Діомід (Росія праворуч)

Бе́рингова прото́ка — протока між материками Євразія та Північна Америка, що сполучає Чукотське море Північного Льодовитого океану з Беринговим морем Тихого океану.

Берингова протока довгий час слугувала цікавою темою досліджень, що до міграції людства через сухопутний міст з Азії до Америки. Сухопутний міст утворився в результаті падіння рівня світового океану і концентрації води в льодовиках й існував декілька тисячоліть тому[1]Зазвичай цей суходіл зветься " Берингія " і вважається першою точкою заселення людиною Америки.

Ширина протоки 86 км, глибина 42 м. З жовтня по липень вкрита дрейфуючою кригою.

Між островами Діоміда, що лежать посередині протоки, проходить державний кордон між Росією та США та Міжнародна Лінія зміни дат.

Відкрив Берингову протоку Семен Дежньов у 1648 році. Названо ім'ям мореплавця Вітуса Беринга, який 1728 року пройшов протокою.

Терени навколо протоки з американського боку належать до зони перепису населення Ном, з населенням близько 9 000 осіб. З російського боку до Чукотського автономного округу з селищем Провідєнія (населення 4 500 осіб).

Існують пропозиції що до будівництва мосту або тунелю через протоку, але через політичні і фінансові проблеми розробки не ведуться.

У вересні 2008 була висунута пропозиція щодо будівництва дамби або греблі через протоку,[2] задля впливу на льодове становище в Арктиці. Інша пропозиція Diomede Threshold (Діомідова гребля) передбачає пропуск вод річки Юкон через греблю і використання різниці солоності. Третя пропозиція пропонує будівництво Дамби святого Лаврентія яка б з'єднала острів Святого Лаврентія (розташований на 300 км південніше протоки) з берегами Сибіру й Аляски. Це не перша пропозиція щодо будівництва дамби (греблі) через протоку.

Дивись також[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]

  1. Beck, Roger B.; Linda Black, Larry S. Krieger, Phillip C. Naylor, Dahia Ibo Shabaka, (1999). World History: Patterns of Interaction. Evanston, IL: McDougal Littell. ISBN 0-395-87274-X. 
  2. Diomede Crossroads - Saving the North Pole? Thoughts on plausibility

Джерела[ред.ред. код]