Індіанці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Представники племен-мешканців Америки до приходу європейців (малюнок з книги «Nordisk familjebok» — «Шведська енциклопедія»), 1904

Індіа́нці — загальна назва корінного населення Америки (за винятком ескімосів і алеутів), назву яким дав мореплавець Христофор Колумб, оскільки вважав, що відкритий ним континент — Індія.

Пояснення до схеми: приналежність до племені: 1. Алеути; 2. Колоші (тлінкіти); 3, 4. Інуїти (ескімоси, жінка і чоловік); 5. Ковічіни (район Ванкувера); 6. Кроу; 7. Чорноногі; 8. Оджибва (оджибвеї); 9, 10. Паюти (жінка і чоловік); 11. Шошони; 12. Сіу; 13. Пауні; 14. Мандани; 15. Апачі; 16. Пуебло; 17. Мешіка (ацтеки); 18. Майпуре; 19. Камбеба; 20, 21. Ботокуди (чоловік і жінка); 22, 23. Тукуна (чоловік і жінка); 24. Міранья; 25. Перуанець із Серро-де-Паско; 26. Чилієець-креол з району Чилое; 27. Кечуа; 29. Мохо (Болівія); 30. Пуельче (керанді, Аргентина); 31. Патагонець; 32. Араукани (мапуче); 33. Вогнеземельці.

Походження[ред.ред. код]

Припускають, що азійські предки індіанців перейшли на територію Північної Америки 60-35 тисяч років тому по існуючому у ті часи перешийкові між Сибіром і Аляскою, що опустився в океан під час останнього льодовикового періоду[Джерело?].

Довгий час антропологи вважали, що предків американських індіанців слід шукати у Північно-Східній Азії, тобто в нинішньому Сибіру. Проте останні дослідження мітохондріальних ДНК показують, що індіанці походять з Південно-Східної Азії[Джерело?]. З іншого боку, аналіз галотипів за Y-хромосомою підтверджує близькість індіанців до народів Сибіру. Дослідники також встановили, що предки навахо, апачі та інших індіанців сім'ї надене є пізнішими прибульцями. Вони проникли на Американський континент з другою міграційною хвилею близько 5-10 тисяч років тому.

Історія[ред.ред. код]

Єзуїти й домініканці мужньо боролися проти рабства за права й виживання автохтонного населення обох Америк (індіанці були знищені там де перемогли протестанти).

У 2007 р. корінні народи США (племені індіанців) звернулися до уряду США зі збереженими документами про скасування старовинних 33 Угод для отримання більших прав замість дискримінаційних резервацій, що може призвести до розпаду США[1][2][3][4][5].


Поширення і чисельність[ред.ред. код]

Індіанці Амазонії

Основні племена індіанців[ред.ред. код]

Північна Америка Племена
Субарктична зона алгонкіни, крі, оттава, оджибва
Північно-східні ліси гурони, ірокези, могікани, шауні (текумзе), делавари
Південно-східні ліси чіроккі (черокі), чоктау, лемент, ноупвел, натчези, семіноли
Велика рівнина чорноногі, кроу, чеєни, команчі, пано, сіу
Північно-західне узбережжя чінук, тінгіт, чімшиан
Пустелі Заходу апачі, навахо, пуебло, копі, мохаве, шушон
Центральна Америка майя, тольтеки, ольмеки, ацтеки, кіче
Південна Америка інки (кечуа, аймара), гуарані, мапуче, яномама


Відомі індіанці[ред.ред. код]


Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Морган Л. Г., Дома и домашняя жизнь американских туземцев, пер. с англ., Л., 1934;
  • Фостер У., Очерк политической истории Америки, пер. с англ., М., 1953;
  • Wiss1er Cl., The American Indian, 3 ed., N. Y., 1950;
  • Appleton le Roy H., Indian art of the Americas, L., 1950;
  • Covarrubias М., The eagle, the jaguar and the serpent., N. Y., 1954;
  • Dockstader F. J., Indian art in America, Greenwich (Connecticut), 1961.