Реслінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Реслінг
Типовий борцівський ринг також називається квадратним колом
Типовий борцівський ринг також називається квадратним колом
Походження США США
Заснування XIX століття[1]
Попередники Кетч

Ре́слінг (англ. Wrestling) — театралізована спортивна боротьба, поєднує елементи атлетизму, бойових мистецтв та театральної вистави. Унікальний вид спорту заснований на класичній боротьбі з сучасними додаваннями вражаючих атак, міцність тримається в основному на кидках і акробатичних маневрах, велика частина цих прийомів взяті надихаючись різними міжнародними бойовими мистецтвами. Додатковий аспект боротьби з імпровізованою зброєю іноді входить в різні ступені.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Професійний реслінг широко поширився як вид видовища, особливо в Північній Америці, Мексиці і Японії, причому в кожній з цих країн він представлений в унікальному та самобутньому вигляді. Організації, які проводять реслінг — шоу, називаються «промоушен» (англ. Promotion). Найбільший і найбільш відомий промоушен — американський World Wrestling Entertainment (WWE).

У першу чергу, реслінг — це розвага. Головні моменти поєдинку (споти) заплановані заздалегідь, але звичайні прийоми є імпровізацією. Таким чином, зводяться до мінімуму небезпечні травми[2]. Раніше театральна основа реслінгу приховувалася, але, на даний час, ні для кого вже не секрет, що реслінг — постановчий вид спорту. Але при цьому, всі сценарії зберігаються у секреті та розкриваються публічно лише в ході шоу. Збереження таємниці здійснюється з метою підтримання інтересу і відчуття правдоподібності дійства.

Традиції реслінгу склалися ще в XIX столітті у Франції. Там в моді була, так звана, французька боротьба. Звідти вона поширилася в Європу і Сполучені Штати Америки. У Росії цей вид театралізованої боротьби став дуже популярний в кінці XIX століття, так само як і в США. Сучасного вигляду реслінг набув у 70-ті роки XX століття.

Реслінг

Реслінг у світі[ред. | ред. код]

Майже всі щотижневі шоу виходять в записі. Проте, шоу RAW(WWE) протягом багатьох років випускає шоу в прямому ефірі кожного понеділка в США, та у вівторок в Україні. Список транслювання шоу:

Назва шоу Де в США Де в Україні
RAW USA Network До 2013 року на QTV. Із 2015-го YouTube-канал О. Бєлкіна і С. Новака
SmackDown! SyFy TV До 2013 року на QTV. Із 2015-го YouTube-канал О. Бєлкіна і С. Новака
WWE SuperStars WWE.com До 2013 року на QTV. Із 2015-го YouTube-канал О. Бєлкіна і С. Новака
NXT NXT.WWE.com До 2013 року на QTV. Із 2015-го YouTube-канал О. Бєлкіна і С. Новака
Ring of Honor Sinclair
ImpactWrestling Spike TV

Реслінг в Україні[ред. | ред. код]

В Україні реслінг став популярним в основному завдяки каналу Куй-ТБ (QTV), який транслював шоу відомого промоушена WWE (SmackDown!, RAW, Tough Enough, ECW, NXT). Трансляція, як правило, виходила із запізненням у місяць. На відміну від російського телебачення, в Україні показували повну версію шоу. Фрази дублерів-коментаторів, Бєлкіна та Новака, стали популярними в простій українській громадськості (наприклад, фраза «от сосєдєй вам прівєт!», або «Євпатій Коловрат!»).

Із 2016 року не припиняються побажання тисяч фанатів WWE щодо трансляції реслінгу на телеканалі 2+2. Влітку 2016 на питання фанів, чи з'явиться реслінг WWE на телеканалі 2+2, представник телеканалу повідомив наступне: «До осені точно ні, а далі поки що невідомо, але ваші побажання обов'язково передамо».

Популярні реслінг-промоушени[ред. | ред. код]

Типи матчів реслінгу[ред. | ред. код]

 • One Fall Match — звичайний бій. Реслери б'ються сам на сам, перемагає той, хто утримає свого суперника на лопатках протягом 3 ударів рефері по ринзі (пін) або примусить здатися, за допомогою больового (сабмішн) чи по нокдауну. Перемогти можна і по дискваліфікації, якщо інший порушив правила, та в разі вилучення, коли суперник не встигає повернутися на ринг до кінця відрахунку рефері до 10 (каунт-аут). Але в останніх двох випадках переможець не отримує чемпіонський пояс. Нічия зараховується, якщо обоє не можуть продовжувати бій, при утриманні лопатки обох торкалися рингу і при подвійному вилученні.
 • Pin Fall Count Anywhere — бій без дискваліфікацій, де пін можливий не лише на ринзі.
 • Special Guest Referee Match — коли рефері бою виступає спеціально запрошений гість — відомий реслер, менеджер, актор або будь-яка інша відома людина.
 • Death Match — для перемоги потрібно побити суперника так, щоб той не зміг встати по відрахунку рефері до 10, після того, як зробиш пін.
 • Last Man Standing Match — аналогічний попередньому, тільки пін не потрібен.
 • First Blood Match — бій до першої крові.
 • Retirement Match (Career Threatening Match) — поєдинок, у якому переможений повинен покинути компанію або взагалі закінчити свою кар'єру. Ця умова може бути застосована як до одного, так і до двох учасників поєдинку
 • 2/3 Falls Match — виграє реслер, який двічі з трьох утримає свого суперника на лопатках при 3 ударах рефері або примусить здатися.
 • Multiple Finishes Match — для перемоги реслер повинен зробити на супернику 3 свої фінішера.
 • Iron Man Match — перемагає реслер, який за даний проміжок часу, зазвичай годину, більше разів утримав суперника на лопатках або примусив здатися.
 • Tables Match — матч, в якому для перемоги треба зламати стіл тілом суперника. Якщо він просто перечепився і впав на стіл, перемога також зараховується.
 • Fire Table Match — посередині рингу стоїть палаючий стіл. Переможе реслер, який кине суперника (на) палаючий стіл.
 • Ladder Match — матч з драбинами між кількома реслерами. Для перемоги треба поставити драбину в центрі рингу і зняти звисаючий зверху чемпіонський пояс чи кейс з контрактом на бій за титул в будь-який час, в будь-якому місці
 • Tables, Ladders and Chairs (TLC) — матч зі столами, драбинами та стільцями (СДС).Все той же бій з драбинами, в якому дозволено використовувати столи та стільці.
 • King of the Mountain — ще один вид матчу з драбинами, в якому пояс потрібно не зняти, а навпаки повісити на спеціальний гачок над рингом. Але це можна зробити тільки після утримання одного із реслерів, цей тип матчів використовувався тільки у TNA на цей час.

Відомі групи[ред. | ред. код]

Відомі команди[ред. | ред. код]

Відомі реслери[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Зноски[ред. | ред. код]

 1. Roots and history of Olympic wrestling. web.archive.org. 2011-10-11. Процитовано 2021-07-25. 
 2. How Pro Wrestling Works. HowStuffWorks. 2006-01-13. Процитовано 2016-12-04. 

Посилання[ред. | ред. код]