Роберт Генбері Браун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Роберт Генбері Браун (англ. Robert Hanbury Brown; 31 серпня 191616 січня 2002) — англо-австралійський астроном і фізик, член Лондонського королівського товариства (1960) і Австралійської АН (1967).

Освіту здобув в Брайтонському технічному коледжі і коледжі Ситі-енд-Гілдз (Лондон). У 1936-1947 займався радіотехнічними дослідженнями в різних британських військових відомствах, в 1949-1963 працював в Манчестерському університеті (з 1960 — професор радіоастрономії). З 1964 — професор астрономії Сіднейського університету.

Наукові дослідження відносяться до радіоастрономії. У обсерваторії Джодрелл-бенк Манчестерського університету провів спостереження багатьох джерел космічного радіовипромінювання. Спільно з К. Гезардом в 1950 вперше виявив радіовипромінювання нормальної галактики (M31 в сузір'ї Андромеди); показав, що повне випромінювання M31 порівнянне за величиною з випромінюванням нашої Галактики, яка відноситься до того ж типу галактик. Відкрив і вивчив радіовипромінювання інших нормальних галактик. Ототожнив декілька дискретних джерел радіовипромінювання з пекулярними галактиками і залишками найновіших зірок. Спільно з Р. Дженнисоном і М. Дас Гупта запропонував новий інтерферометричний метод вимірювання розмірів протяжних радіоджерел і визначив кутові розміри деяких з них (1952). Розробив спільно з Р. К. Твіссом теорію оптичного інтерферометра інтенсивностей для вимірювання кутових діаметрів зірок. У 1956 в обсерваторії Джодрелл-бенк побудував інтерферометр інтенсивностей з дзеркалами діаметром 154 см, потім в обсерваторії Наррабрі (Новий Південний Уельс) — інтерферометр інтенсивностей з дзеркалами діаметром 6,6 м. За допомогою першого інтерферометра був успішно зміряний діаметр Сіріуса, за допомогою другого зміряні діаметри кількох десятків найяскравіших гарячих зірок, а також визначені їхні поверхневі температури і тим самим уточнена шкала температур гарячих зірок.

Президент Міжнародного астрономічного союзу (1982-1985).

Премія ім. Хольвека Французького фізичного товариства (1959), медаль А.С.Еддінгтона Лондонського королівського астрономічного товариства (1968), медаль Г'юза Лондонського королівського товариства (1971), ім. Лайла Австралійської АН (1971).

Посилання[ред.ред. код]