Рушій JavaScript

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Рушій JavaScriptпрограмний рушій, спеціалізована програма, що виконує скрипти JavaScript, переважно, в браузерах[1], але також і у серверній реалізації.

Як правило, браузер має браузерний рушій виводу, котрий займається промальовкою сторінок, і рушій JavaScript — це спрощує тестування, перевикористання або використання в інших проектах. Наприклад, Carakan використовується з Presto, Nitro з WebKit, SpiderMonkey з Gecko, KJS з KHTML, Rhino, за умовчуванням з жодним з браузерних рушіїв не використовується. Іноді можливі інші комбінації, наприклад, V8 з WebKit в Google Chrome. Рушій JavaScript дозволяє розробникам отримати доступ до функціональності (робота з мережею, з DOM, з зовнішніми подіями, з HTML5 (video, canvas, storage), що є необхідним для управління сучасним веб-браузером.

Історія[ред.ред. код]

Перший рушій JavaScript створений Бренданом Айхом у Netscape Communications для браузера Netscape Navigator. Рушій отримав кодове ім'я SpiderMonkey і був реалізований на мові програмування Сі. Згодом він оновлювався і відносно нього була досягнута сумісність з третьою редакцією специфікації ECMA-262. Рушій JavaScript Rhino написаний переважно Норрісом Бойдом (Norris Boyd[en], теж з Netscape) і являв собою реалізацію JavaScript на мові програмування Java. Як і SpiderMonkey, Rhino сумісний з третьою редакцією специфікації ECMA-262. З цією специфікацією також сумісні Nitro з Apple Safari, V8 з Google Chrome і TraceMonkey з Mozilla Firefox 3.5.

Найпоширенішим середовищем виконання JavaScript є браузер. Як правило браузери надають відкритий API для створення об'єктів середовища виконання (host objects[en]), які надають можливість роботи з DOM в JavaScript.

Іншим розповсюдженим середовищем виконання JavaScript є веб-сервер. Веб-сервер, що підтримує JavaScript, надає об'єкти середовища виконання, що представляють HTTP-запит і HTTP-відповідь. Маніпулюючи цими об'єктами, програма на JavaScript може динамічно генерувати сторінки. Наприклад, технологія ASP для веб-сервера IIS дозволяє реалізовувати серверну частину в тому числі і на мові програмування JScript (реалізація JavaScript від компанії Microsoft). Інший приклад це веб-сервер Jaxer, що надає крім об'єктів традиційних для серверів ще й об'єкти традиційні для браузерів. Перевагою такого підходу є те, що один і той же код може бути розділений між сервером і клієнтом.

До 2008-2009 рушій JavaScript (званий також інтерпретатор JavaScript і реалізація JavaScript) реалізовувався як інтерпретатор, що зчитував і виконував сирцевий код на JavaScript. Згодом, коли складність і навантаження веб-застосунків значно зросли, розробники стали використовувати технології компіляції на льоту (JIT), методи паралельного обчислення та інші прийоми прискорення швидкодії..

Основні рушії JavaScript[ред.ред. код]

Mozilla
  • SpiderMonkey, найперший рушій JavaScript, створений Бренданом Айхом в Netscape Communications .
  • Rhino, розроблений Mozilla Foundation рушій з відкритим сирцевим кодом, повністю написаний на Java
  • Tamarin
Opera Software
  • Carakan, використовувався в Opera версій 10.50 — 12.X.
Google
  • V8, рушій JavaScript з відкритим сирцевим кодом, що розробляється данським відділенням компанії Google. Використовується в браузерах на основі Chromium, а також в Maxthon 3. V8 використовують серверні платформи node.js та io.js.
Інші

Виноски[ред.ред. код]

  1. "Opera 10.5 brings new JavaScript engine" Stephen Shankland
  2. Oiaga, Marius (2010-03-20). Internet Explorer 9 Beta Next – New IE9 Builds Every 8 Weeks. softpedia.com (англійською). SoftNews NET SRL. Архів оригіналу за 2012-05-01. Процитовано 2010-06-30. 

Посилання[ред.ред. код]