Mozilla Foundation

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Mozilla Foundation (скорочено MF або MoFo) — некомерційна організація, створена для підтримки і керівництва проектом Mozilla. Ця організація встановлює політику розробки, експлуатує необхідну проекту інфраструктуру, контролює товарні знаки і іншу інтелектуальну власність. Mozilla Foundation є власником дочерніх компанії Mozilla Corporation, яка надає роботу багатьом розробникам Mozilla і координує випуски браузера Mozilla Firefox і поштового клієнта Mozilla Thunderbird, і Mozilla Messaging, яка розробляє Thunderbird 3. Mozilla Foundation базується в Маунтін-В'ю, штат Каліфорнія, США.

Mozilla Foundation описував себе як «некомерційна організація, метою якої є збереження можливості вибору і стимулювання інновацій в мережі Інтернет».[1][2]

Історія[ред.ред. код]

Штаб-квартира організації в Маунтин-В'ю

Своєю появою Mozilla зобов'язана компанії Netscape Communications. В кінці дев'яностих років Netscape домінував на ринку браузерів, проте почав відчувати зростаючий тиск з боку Microsoft Internet Explorer. На відміну від Netscape, який коштував близько 30 доларів, браузер Microsoft був безплатним і до того ж поставлявся в комплекті з Windows. У результаті Netscape ухвалила рішення передати вихідні коди браузера розробникам-добровольцям, сфокусувавшись при цьому на корпоративних продуктах.

На початку 1998 року Netscape відкрила початкові коди свого браузера, а 31 березня того ж року офіційно почала свою діяльність організація Mozilla, якій належало зайнятися координацією розробки пакету застосунків Mozilla Application Suite. Саме у основу цього пакету були покладені відкриті коди програм Netscape.

Влітку 2003 року після того, як America Online (AOL), батьківська структура Netscape, втратила інтерес до розробок організації Mozilla, з'явився некомерційний фонд Mozilla Foundation. А 3 серпня 2005 року Mozilla Foundation оголосив про створення комерційного підрозділу Mozilla Corporation, якому були передані всі операції, пов'язані з просуванням браузера Firefox і поштового клієнта Thunderbird.

Mozilla за минулі роки вдалося виконати величезну роботу. Створений зусиллями співтовариства пакет Firefox на сьогоднішній день є другим по популярності браузером у світі після Internet Explorer і продовжує нарощувати ринкову частку. У складі організації Mozilla було сформовано новий підрозділ Mozilla Messaging, співробітники якого займуться подальшим розвитком клієнта електронної пошти Thunderbird.

Діяльність[ред.ред. код]

У первинному розширенні області діяльності Mozilla Foundation швидко перевершила mozilla.org, оскільки новій організації довелося узяти на себе ті завдання, які традиційно вирішувалися Netscape і іншими компаніями, що використали технології Mozilla. В рамках перенацілювання проекту на потреби кінцевих користувачів Mozilla Foundation підписала з різними компаніями контракти на продаж компакт-дисків з програмами Mozilla і на надання телефонної технічної підтримки. У обох випадках постачальниками цих послуг залишилися ті ж компанії, що працювали з Netscape. Mozilla Foundation стала жорсткіше захищати свою інтелектуальну власність, розробивши стандарти використання своїх товарних знаків і логотипів. Були запущені ряд нових проектів, наприклад з маркетингу.

Сформувавши Mozilla Corporation, Mozilla Foundation делегувала їй розробку і бізнес-діяльність. Mozilla Foundation концентрувалася на проблемах ухвалення рішень і політик, хоча продовжує стежити за проектами типа Camino і SeaMonkey, які не є офіційними продуктами Mozilla. Mozilla Foundation є власником товарних знаків і іншої інтелектуальної власності, яка ліцензіює Mozilla Corporation. Крім того, Mozilla Foundation контролює доступ до репозиторіїв (сховищ) вихідного коду Mozilla і приймає рішення про розподіл прав доступу до них.

Фінансування[ред.ред. код]

Mozilla Foundation приймає як джерела фінансування добровільні пожертвування. Крім первинного внеску AOL, що склав 2 мільйони доларів, 300 тисяч доларів пожертвував Mitch Kapor. Mozilla Foundation звільнена від сплати податків згідно з IRC 501(c)3 податкого кодексу США. Проте Mozilla Corporation є платником податків.

Mozilla Foundation також уклала угоду з Google, включивши його як пошуковий рушій за умовчанням в пошукову панель Firefox. Крім того, домашньою сторінкою за умовчанням була зроблена сторінка пошуку Google, оформлена в стилі Firefox. Хоча деталі операції не були оголошені широкій публіці, фінансові результати Mozilla Foundation доступні на її сайті.

Термін дії контракту закінчується в листопаді 2008 року.[3] Надалі співпраця з Google може бути продовжена, але тільки якщо це не шкодитиме незалежності і відкритості Mozilla.[4][5]

Виноски[ред.ред. код]

  1. «MOZILLA FOUNDATION RELEASES THE HIGHLY ANTICIPATED MOZILLA FIREFOX 1.0 WEB BROWSER» (англійською). Mozilla Foundation. 2004-11-09. Архів оригіналу за 2012-02-22. Процитовано 2008-05-04. 
  2. «Mozilla Introduces Firefox 1.5 and Ups the Ante in Web Browsing» (англійською). Mozilla Foundation. 2005-11-29. Архів оригіналу за 2012-02-22. Процитовано 2008-05-04. 
  3. «Mozilla Foundation and Subsidiary: Independent auditors' report and Consolidated Financial Statements» (PDF) (англійською). Hood & Strong, LLP. Архів оригіналу за 2012-02-22. Процитовано 2007-10-11. 
  4. «Mozilla 2006 Financial FAQ» (англійською). Архів оригіналу за 2012-02-22. Процитовано 2007-11-01. 
  5. Gregg Keizer (2007-10-25). «Mozilla can live without Google's money, Baker says. Thunderbird spin-off should find its own revenue, the Mozilla CEO adds.» (англійською). Computerworld, Inc. Архів оригіналу за 2012-02-22. 

Посилання[ред.ред. код]