Рябкові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рябкові
Рябок ботсванський (Pterocles bicinctus)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)

Columbimorphae

Ряд: Рябкоподібні (Pteroclidiformes)
Huxley, 1868
Родина: Рябкові (Pteroclidae)
Bonaparte, 1831
Роди
Посилання
Вікісховище: Pteroclidae
Віківиди: Pteroclididae
EOL: 7991
ITIS: 177040
NCBI: 56295
Fossilworks: 39350

Рябкові[1] (Pteroclidae) — єдина родина птахів ряду рябкоподібних (Pteroclidiformes).

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Птахи середнього розміру — з невеликого голуба. Довжина тіла 35—45 см, довжина крила — 20—26 см, маса 300—550 г. Статура щільна, голова невелика, шия недовга. Ноги короткі, плесно оперене до пальців, а у саджі оперені й пальці. Дзьоб короткий, без восковиці, ніздрі прикриті шкіряною складкою. Оперення щільне та густе, крила довгі та гострі. Першорядних махових пер 11 (перше недорозвинене), стернових пер 14—16, середні з них видовжені. Забарвлення характерного «пустельного» типу — пісочне, вохристе або жовтувате. Політ швидкий. При ходьбі тулуб тримають горизонтально.

Поширення та місця існування[ред. | ред. код]

Поширення: Південна Європа, Африка, Мадагаскар, Передня, Середня та Центральна Азія. Населяють пустелі та напівпустелі відкритого типу з щільним, рідше з піщаним ґрунтом, трав'янисті та деревні савани, гірські степи.

Особливості екології[ред. | ред. код]

Ведуть денний спосіб життя. В основному осілі; ті, які мешкають на півночі ареалу, перелітні. Моногами. Насиджують кладку та вигодовують пташенят обидва з батьків. Гніздо на землі — в неглибокій ямці, яка вистелена травою, іноді без підстилки. У кладці 3, рідше 2 або 4 яйця зеленувато-жовтого забарвлення з темними коричнево-червоними плямами, яке добре маскує їх на фоні субстрату, коли батьки улітають від гнізда. Пташенята виводкові, вилуплюються на 21—31 день насиджування, вони вкриті строкатим пухом та покидають гніздо як тільки обсохнуть. Живляться самостійно дрібним насінням.

Характерною рисою рябкових є дальні польоти на водопій. До нього літають 1—2 рази на день, іноді за 20—30 та навіть до 100 км від гнізда. П'ють багато та швидко, не відриваючись від джерела. Батьки напоюють пташенят водою, яку приносять у волі з водопою. Частина води приноситься батьками на оперенні, звідки пташенята її витискають дзьобами. Абсорбції води сприяє особлива структура черевного оперення: кожне перо має дещо розширені та загнуті вгору борідки. Експериментально визначено, що 1 г сухої маси пера утримує до 20 г води у самця та до 13 г у самки рябка, тоді як в інших птахів ряду — лише до 6 г. Одна особина може накопичити в черевному оперенні до 40 г води (після 30 км польоту її зберігається лише до 18 г).

Линяння один раз на рік (восени), повне. Після гніздового періоду рябки збираються у великі зграї та кочують, нерідко вилітаючи за межі гніздового ареалу.

Живляться насінням злаків та інших рослин, зеленими частинами, пагонами, рідше — комахами та іншими безхребетними. Корм збирають на землі.

Походження, систематика[ред. | ред. код]

У викопному стані відомі з олігоценових та плейстоценових відкладів Європи, Азії та Північної Африки.

Різні дослідники відносили Рябкових до рядів Куроподібних (Galliformes), Голубоподібних (Columbiformes) або Лелекоподібних (Ciconiiformes). Але згідно з останніми дослідженнями їх виділяють в окремий ряд Рябкоподібні (Pteroclidiformes) (Hackett et al., 2008)[2].

Родина включає 2 роди, що нараховує 16 видів (з них у фауні України — 3):

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Shannon J. Hackett et al., 2008 A Phylogenomic Study of Birds Reveals Their Evolutionary History. — SCIENCE. — VOL 320 27 JUNE 2008

Посилання[ред. | ред. код]

  • Фауна мира: птицы: Справочник / Галушин В. М., Дроздов Н. Н., Ильичев В. Д. и др. — М. : Агропромиздат, 1991. — 311 с. — ISBN 5-10-001229-3.
  • Sandgrouse videos on the Internet Bird Collection