Куроподібні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Куроподібні
Глушець (Tetrao urogallus)
Глушець (Tetrao urogallus)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Куроподібні (Galliformes)
Temminck, 1820
Родини
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Galliformes
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Galliformes
EOL logo.svg EOL: 7589
ITIS logo.svg ITIS: 175693
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8976
Fossilworks: 39330

Куроподібні (Galliformes) — ряд птахів, що містить близько 250—270 видів, поширених у всьому світі. Куроподібні — типові виводкові птахи, поширені на всіх (крім Антарктиди) материках.

До них належить свійська курка (найпоширеніший птах у світі). Заради м'яса і яєць виведено багато різноманітних порід наш курей. У лісах на півночі України поширені тетерук і глухар. Степи й поля нашої країни населяють сіра куріпка та перепілка.

Родини[ред. | ред. код]

Куроподібні включають 5 родин:

Куроподібним належать наземні та деревні рослиноїдні птахи з відносно короткими заокругленними крилами та сильними лапами.

Курині, курячі (Galliformes) — ряд птахів. Довжина тіла 12—125 см, маса від 45 г до 10 кг. Дзьоб широкий, конічний; ноги сильні, чотирипалі з міцними кігтями; крила короткі, широкі; оперення щільне, різноманітного забарвлення, у багатьох видів добре виражений статевий диморфізм. Характерною є грудна кістка (див. Груднина) з двома парами глибоких вирізок на задньому краї; воло чітко відмежоване від стравоходу. К. населяють різноманітні ландшафти: тундру, ліси, степи, гори, напівпустелі. Ведуть наземне або наземно-деревне життя. Осілі, частково кочівні або перелітні птахи. Полігами (див. Полігамія в біології), іноді утворюють пари. Гніздо будують на землі, кладку з 5—22 яєць насиджують 12—28 діб. Виводкові птахи. Живляться взимку рослинною (хвоя, насіння, бруньки), влітку також і тваринною їжею (комахи та ін. безхребетні). 253 сучас. види К. (8 родин), пошир. в усіх частинах світу, в СРСР — 21 вид, в УРСР — 7: тетерев, глухар, рябчик, перепілка, сіра куріпка, кеклик, фазан. Усі представники К.— мисливські птахи. У тайговій смузі та деяких ін. р-нах РРФСР вони є об'єктом спортивного і промисл. полювання. В УРСР більшість К. охороняється законом, і полювати на них заборонено. Викопні рештки К. відомі з еоцену.