Ріхард Тесаржик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ріхард Тесаржик
чеськ. Richard Tesařík
Народження3 грудня 1915(1915-12-03)
Прага
Смерть27 березня 1967(1967-03-27) (51 рік)
Усті-над-Лабем
ПохованняGrave of Richard Tesaříkd
КраїнаЧехословаччина Чехословаччина
Вид збройних силсухопутні війська
Рід військтанкові війська
Роки служби1939—1960
Званнягенерал-майор
Формування1-ша окрема Чехословацька піхотна бригада
Війни / битвиПольська кампанія (1939)
Друга світова війна
ДітиRichard Tesaříkd і Vladimír Tesaříkd
Нагороди
Герой Радянського Союзу
Орден Леніна Орден Червоної Зірки
Кавалер Великого Хреста ордена «За військову доблесть»
Орден Корони Румунії
Орден Корони Румунії
Чехословацький воєнний хрест 1939

Рі́хард Теса́ржик (чеськ. Richard Tesařík; 3 грудня 1915 — 27 березня 1967) — чехословацький військовослужбовець, генерал-майор, Герой Радянського Союзу (1943). Під час німецько-радянської війни 1941—1945 — командир роти легких танків Першої чехословацької окремої бригади в СРСР. Рота під командуванням Тесаржик, зокрема, брала участь в боях 5-9 листопада 1943 за визволення Києва.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився 3 грудня 1915 року в Празі, змалку виховувався в патріотичному дусі.

Брав участь у зіткненнях з мадярами у Словаччині в 1939 році. Влітку того ж року зіткнувся з німецькими солдатами, які після Судет зайняли решту з усієї Чехословацької республіки та емігрував до Польщі, де у складі польських військ бився з німцями. Досить швидко Польща стала розділена між нацистською Німеччиною та СРСР, а Р.Тесаржик як і багато інших польських та чехословацьких військовиків був інтернований радянською стороною.

На початку 1942 року він залучений до новоствореного 1-го окремого чехословацького батальйону, що формувався в СРСР з колишніх чехословацьких військовиків. Батальйон очолював полковник Людвік Свобода, формування частини відбувалось Бузулуку (Оренбурзька область). У першому своєму бою під Соколово у березні 1943 року батальйон себе гарно проявив і невдовзі був доукомплектований і став 1-ю окремою Чехословацькою піхотною бригадою, яка після низки боїв вже на початок листопада 1943 року вибивала німців з Києва. За вміле командування танковою ротою у битві за Київ Ріхард Тесаржик був нагороджений званням Героя Радянського Союзу разом з Антоніном Сочор і Йозефом Буршиком. Пізніше, як командир танкового батальйону брав участь у Східно-Карпатській операції, у ході якої в бою за оволодіння висоти 694 («Гирова гора») був сильно поранений та втратив око.

Після війни навчався в Військовій академії бронетанкових і механізованих військ РСЧА імені Сталіна.

Повернувшись до Чехословаччини проходив службу на командних посадах у Чехословацькій народній армії. Робота Ріхарда Тесаржика у цей період супроводжувалась скандалами конфліктами зі своїм керівництвом, а в 1953 році він був навіть заарештований та позбавлений волі на 9 місяців. Проте згодом і надалі проходив службу в ЧНА: з листопада 1954 року на посаді командувача 13-ї танкової дивізії, з 1956 року — заступник командира 1-во військового округу ЧНА, а з 1958 року — заступник командуючого 4-ї армії ЧНА. У 1959 році направлений на навчання до Військової академії Генерального штабу Збройних сил СРСР в Москву, звідки був відізваний після чергового скандалу.

У листопаді 1960 року виключений з Комуністичної партії Чехословаччини і звільнений з лав Чехословацької народної армії.

Помер 27 березня 1967 від інфаркту. Похований у Празі.

Нагороди

[ред. | ред. код]

Нагороджений багатьма радянськими, чехословацькими, польськими та іншими нагородами.

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Тесаржик (Tesařik)(рос.)