Сади Бутчартів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Затонулі сади
Водоспад Рос
The representation of the Butchart Gardens at the Canada exhibit at Epcot Centre in Orlando
Sturgeon fountain.

Сади Бутчартів (англ. The Butchart Gardens) — група демонстраційних квіткових садів, розташованих в Брентвуд Бей, Британська Колумбія, Канада, поблизу міста Вікторія на острові Ванкувер. Це найвідоміший на всьому західному узбережжі Америки сад, який приймає більш ніж 1 млн відвідувачів щороку.

Історія[ред. | ред. код]

Роберт Пім Бутчарт та його дружина Джені Бутчарт прибули до західного узбережжя Канади заради розробки багатих покладів вапняку, необхідних для виробництва цементу. В 1904 році вони побудували свій будиночок на острові Ванкувер неподалік кар’єру, де проводився видобуток вапняків. Коли їх поклади в кар'єрі вичерпалися, дружина вирішила, що необхідно облагородити спустошену землю та надати їй пристойний вигляд. Ця подія послужила відправною точкою для сімейного захоплення садівництвом, що триває вже майже сто років.

Завдяки особистому догляді Дженні Бутчарт, покинутий кар'єр перетворився в чарівний місце і отримав назву «Затонулий Сад». Слава про сади Бутчартів швидко поширюється. Починаючи з 1920-х понад 50 000 відвідувачів щорічно приїжджали, щоб поглянути на прекрасні сади. Гостинні господарі охрестили свої володіння «Бенвенуто», що в перекладі з італійської означає «Ласкаво просимо».В 1926 році на місці тенісного корту постав Італійський сад, а в 1929 овочевий город був замінений величезним Розарієм, дизайн якого розробляв Батлер Стуртевант з міста Сієтл. Самюель Маклюр, консультант Бутчартів, надав Садам естетику англійського руху мистецтва та ремесел, покликаного наблизити один до одного мистецтво та виробництво.

В 1939 році Бутчарти передали Сади своєму внуку Яну Россу на його 21 день народження. Росс керував та розвивав Сади до самої смерті у 1997 році.

3143 км підземного електричного кабелю було прокладено для облаштування нічної ілюмінації на честь відзначення 50 річниці Садів. Десять років потому, в 1964 був встановлений Фонтан Росса для відзначення 60-річчя. В 1994 році канадське Управління в справах геральдики подарувало герб для Садів Бутчартів. У 2004 році були встановлені два тотемних стовпа висотою 9.1 м для відзначення 100-річного ювілею а сади отримали статус національного історичного місця Канади.

З 1992 року Сади Бутчартів представлені на демонстраційному стенді в канадському павільйоні, відкритому в Епкот Центрі в Орландо, яка є частиною Всесвітнього центру відпочинку Уолта Діснея в штаті Флорида, США.

Право власності на Сади зберігається за сімейством Бутчартів; власником та керуючим з 2001 року є правнучка Бутчарта Робін Лі Кларк.

Колекції[ред. | ред. код]

Птахи[ред. | ред. код]

В той час як пані Бутчарт колекціонувала рослини, пан Бутчарт колекціонував декоративних птахів, зібраних з усього світу, тримаючи папугу в будинку, качок у водоймі Стар Понд та павичів на галявині перед будинком. Він збудував кілька детально розроблених шпаківень для Садів та тренував голубів на місці сучасної альтанки для бегоній.

Скульптура[ред. | ред. код]

В Садах представлені декілька бронзових статуй. Одна із них, статуя дикого кабана, була придбана під час поїздки по Середземномор'ю в 1973 році. Це репліка бронзової фігури, створеної в 1620 році італійським скульптором П'єтро Такка. На честь автора вона називається Такка, й так само, як оригіналу, відвідувачі Садів натирають морду статуї до блиску, що символізує удачу.

Поруч з передньою частиною будинку стоять фігури осла та лоша роботи іншого італійського скульптора Сіріо Тофанарі. Фонтан Трьох Осетрів, також роботи Тофанарі, встановлений поблизу Японського саду.

В 1993 році, скульптура Коло голубів, яку Анна Лі Росс подарувала своєму чоловікові Яну в 1991 році в пам'ять про 50-ту річницю весілля, була встановлена в передній частині альтанки для бегоній.

Влітку 2008 року Сади представили Дженні B, 12-пасажирський катер з електричним приводом, який курсує вздовж місцевого узбережжя влітку, знайомлячи відвідувачів з історією берегової зони та прибережними рослинами та тваринами.

1 грудня 2009 року був відкритий Дитячий павільйон та Карусель Роуз. Карусель Роуз – єдина карусель на території острова Ванкувер. Карусель представлена 30 тваринами від ведмедів до коней, страусів, зебр та відображає земну кулю, звідки приїздять туристи для знайомства з Садами. Проекти особисто підбирав Робін Кларк, власник Садів та онук Дженні Бутчарт, порадившись з художниками з Північної Кароліни. Кожна тварина була вирізьблена з липи а сама робота тривала багато місяців. Також є дві легкі коляски для людей з фізичними вадами.

Карусель Роуз розташована на території Дитячого павільйону, загальна площа якого становить 700 м², довжина прольоту купола 23 м, фасад повністю виготовлений з скла, а на даху посаджені місцеві види рослин. Павільйон також має кімнату для відзначення урочистих подій, таких, наприклад, як святкування дня народження дітей.

Розваги[ред. | ред. код]

Ще на ранньому етапі облаштування Садів Сімейство Бутчартів організовували щотижневі симфонічні концерти. Вони в основному проводились для запрошених гостей, а потім привернули увагу широкої аудиторії. Пізніше, в літній сезон (липень і серпень) та під час зимового періоду відпочинку вони почали надавати широкий спектр музичних розваг, від джазу до класичної музики. Відс, музична група в складі співробітників Садів, інколи проводить концерти суботніми вечорами. В 1977 році син Яна Росса Крістофер запровадив проведення феєрверків суботніми вечорами влітку. Взимку, ілюмінація та сезонні декорації прикрашають Сади разом з ковзанкою в Уотеруіл-Сквер.

Посилання[ред. | ред. код]