Портал:Канада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал
  Обговорення порталу   Проєкт   Обговорення проєкту   Доглядачі порталу
прапор Канади
Ласкаво просимо
до україномовного порталу «Канада»
Сьогодні у м. Торонто  11:06, неділя , 3 березня 2024 року.
Колаж з фото Оттави, столиці країни
Герб Канади, прийнятий 1921 року

Кана́да (англ. Canada, МФА[ˈkænədə], фр. Canada, МФА[kanaˈda]) — країна, що займає північну частину Північної Америки та майже половину площі континенту, простягаючись від Атлантичного океану на сході до Тихого океану на заході. Це друга за площею країна світу, яка поступається лише Росії. Канада межує зі Сполученими Штатами Америки на півдні та північному-заході та має морські кордони з Францією (о-ви Сен-П'єр і Мікелон) і Гренландією (королівство Данія).

Територію, на якій зараз розташована Канада, було заселено корінним населенням понад 25 тис. років тому. Починаючи з 15-го століття, британські та французькі експедиції спершу досліджували, а потім одночасно заселяли атлантичне узбережжя країни. Проте в 1763 році, після семи років війни, Франція позбулася майже усіх своїх володінь у Північній Америці, включаючи Канаду. У 1867 році, внаслідок об'єднання трьох Британських північноамериканських колоній, Канада сформувалася як федеральне утворення чотирьох провінцій у статусі британського домініону Після цього відбулося територіальне розширення Канади і отримання нею статусу автономії від Сполученого Королівства відповідно до Вестмінстерського статуту 1931 року. Автономію було закріплено Канадським актом 1982 року, котрим назавжди розірвано залишки правової залежності від Британського парламенту.

Канада є федерацією, що складається з десяти провінцій і трьох територій, за формою правління — конституційною (парламентарною) монархією, з королевою Єлизаветою II в якості глави держави. Сама країна — багатокультурна і багатомовна: на федеральному рівні визнано дві державні мови — англійську та французьку. Будучи технологічно і промислово розвиненою країною, Канада має диверсифіковану економіку, яка у значній мірі базується на багатих природних ресурсах країни і на торгівлі, — у першу чергу зі Сполученими Штатами Америки, з якими Канада має давні і складні стосунки. Канада є членом Великої Сімки, НАТО, Британської Співдружності, Франкофонії і Організації Об'єднаних Націй.:::::::::::::::: Докладніше

Скорочення: П:КНД; Оновити кеш

Комплект зображень
Публічна бібліотека Торонто, екслібрис 1914 року.

Архів

Вибрана стаття

Відреставровані будівлі Форті-Майла Форті-Майл (англ. Forty Mile — 40 миль) — одне з найвідоміших і найстаріших поселень на канадському Юконі, наразі місто-привид. В українському перекладі воно найчастіше зустрічається під назвою «Сорокова Миля», що прижилося після буквального перекладу назви селища з англійської в оповіданні Джека Лондона «The Men of Forty Mile». Селище було засноване старателями 1886 року на південному березі річки Форті-Майл, де вона впадає в Юкон. Майже покинуте під час Клондайкської золотої лихоманки 1896—1899 років, селище надалі слугувало місцевому племені Тшондек-Гвечин (англ. Tr’ondëk Hwëch’in) і окремим мисливцям, рибалкам, було поліцейським і митним пунктом. Зараз цим історичним місцем співволодіють і розпоряджаються плем'я Тшондек-Гвечин і уряд Юкону (Канада).

Адміністративний устрій

За історію Канади утворилося десять провінцій і три території зі столицею — містом Оттавою :::::::::::::::: читати далі

Основні статті
Вигляд із пташиного лету на Ніагарський водоспад з боку Канади (Американська частина водоспаду ліворуч)

День КанадиКанадський доларАнгло-канадціФранко-канадціУкраїнці КанадиІндіанці КанадиКлондайкська золота лихоманкаГірнича промисловість КанадиКорисні копалини КанадиКанадські преріїКанадські скелясті гориНіагарський водоспадСписок об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в КанадіКубок СтенліКанадська хокейна ліга

Архів

Література про Канаду
Білий трілліум, обраний символом Онтаріо
Білий трілліум, обраний символом Онтаріо

Архів

Редагувати 
Дерево категорій про Канаду
Редагувати 
Нові статтіОсобистість Канади

Штепа Павло (*12 вересня(29 серпня) 1897 р. — †2 березня 1983 р.) — український історик, інженер-будівельник, письменник, громадський діяч, професійний підпільник, вчений-еміґрант, родом з Кубані. Він народився в станиці Новодмитрівській у родині священика. Середню школу закінчив у Майкопі. 1919 р. отримав атестат зрілості помічника інженера з виробництва сільськогосподарської машинерії. Брав участь у визвольній війні 1917–1920 рр., згодом на еміграції в Чехо-Словаччині закінчив навчання в Українській Господарській Академії в Подєбрадах й емігрував до Канади у 1927 році. :::::::::::::::: Докладніше

Архів

Добра стаття

Єлизаве́та ІІЄлизаве́та ІІ (Елізабет Александра Мері Віндзор, англ. Elizabeth II, Elizabeth Alexandra Mary Windsor; 21 квітня 1926, Лондон, Англія) — королева і голова держави Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та 15-ти країн Співдружності націй — Канади, Австралії, Нової Зеландії, Ямайки, Барбадосу, Багамських Островів, Гренади, Папуа Нової Гвінеї, Соломонових Островів, Тувалу, Сент-Люсії, Сент-Вінсенту і Гренадин, Антигуа і Барбуди, Белізу, Сент-Кіттсу і Невісу. У всіх країнах, окрім Сполученого Королівства, її представляють генерал-губернатори, що призначаються нею. Окрім цього, Єлизавета II править також британськими заморськими територіями як королева Сполученого Королівства. Голова Співдружності націй, Верховний головнокомандувач Збройних Сил, Лорд Острова Мен, Верховний управитель Церкви Англії, Захисниця віри, герцог Нормандії.

Скарби мистецтва у музеях Канади
Йоган Карл Лот. «Єва умовляє Адама зірвати плід з дерева пізнання в Раю», 2-а половина 17 ст., Національна галерея Канади.

Архів

Канада — хокейна країна
Зала слави хокею, розташована на розі вулиць Фронт і Янг у центрі Торонто

Архів

Чи Ви знаєте?
Редагувати 
Чим допомогти?


Сьогодні за київським часом, неділя, 3 березня, 2024 року
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про Канаду
прапор Канади
прапор Канади

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.


Як робити, з чого почати першу свою публікацію:


Редагувати 
Корисні шаблони


  • {{CAN}} — дає поруч із зображенням прапора Канади напис «Канада» з посиланням на текст статті «Канада» Канада Канада
  • {{Прапор Канада}} — дає тільки один маленький прапорець Канади Канада
  • {{Канада-доробити}} — ставиться на незавершені статті про Канаду.
  • {{Canada-geo-stub}} — для незавершених статей з географії Канади.
  • {{Canada-hist-stub}} — для незавершених статей з історії Канади.
  • {{Canada-bio-stub}} — для незавершених статей про людей Канади.
  • {{Canada-company-stub}} — на незавершену статтю про компанію або підприємство Канади.
  • {{Canada-film-stub}} — на незавершену статтю про канадійський фільм.
  • Шаблон:Особа — оформлення шаблону-картки для біографії особи.
  • Інші шаблони в «Категорія: Шаблони: Канада».


Редагувати 
Проєкти
Редагувати 
Вікіпроєкти
Редагувати 
Братні портали
Новий портал стартував 17 липня 2015 р.