Сапун Семен Семенович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сапун Семен Семенович
Сапун Семен Семенович Провідник ОУН Сумщини.jpg
Народився 17 квітня 1893(1893-04-17)
с.Попівка,Карлівський район,Полтавська область
Помер 20 лютого 1943(1943-02-20) (49 років)
Суми
Діяльність Лідер Сумської обласної мережі ОУН(б), вчитель, голова товариства Просвіта

Сапун Семен Семенович (*17 квітня 1893, Попівка — †20 березня 1943, Суми) — колабораціоніст, пособник нацистів під час німецької окупації м.Суми у часи Другої світової війни.. За ствердженням українських радикальних націоналістів - український революціонер-підпільник. Лідер Сумської обласної мережі ОУН (б) під час німецької окупації. Голова товариства «Просвіта» у м. Суми (1942).

Почесний громадянин міста Суми (2016).

Біографія[ред.ред. код]

Семен Семенович Сапун народився в родині заможних селян у Полтавській губернії, колишньому Полтавському полку Гетьманщини. До російсько-большевицької окупації, господарство батьків було таким: землі — 25 десятин, хата — 1, сараїв — 4, коней — 4, корів — 2, волів — 2 пари, овець — 50, свиней — 5, жатка снопов'язалка — 1 шт., жатка самовкладка — 1 шт., кінна молотарка — 1 шт., сівалка — 1 шт., олійниця.

Сапун з братом Іваном

У 1914 р., після закінчення педагогічної школи, отримав посаду вчителя у с. Багата Чернеччина Великобучівського р-ну (колишнього Костянтиноградського повіту Полтавської губернії, теперішнього Сахновщинського району Харківської області). У цьому ж році, з початком Першої світової війни, був призваний в російську армію, де служив рядовим. Отримав поранення на фронті. Після одужання вступив до сільськогосподарського інституту, з якого випустився достроково у 1917-му і направлений до четвертої московської школи прапорщиків. Отримавши звання прапорщика пробув на фронті до жовтня 1917. 1919 на короткий термін був мобілізований до деникінської армії, потім знову вчителював. З 1925 по 1930 працював у школі с. Варварівка Карлівського р-ну Полтавської області. З 1935 р. С.Сапун — завпед школи № 6 м. Суми. До арешту 22 квітня 1938 мешкав у Сумах на вул. Петропавлівській, 32.

Сапун з дружиною Ніною Пилипівною

У застінках НКВС[ред.ред. код]

Обвинувачення — контрреволюційна повстанська організація. Проте, упродовж 8-ми місяців катувань слідчим не вдалося зламати в'язня, Сапун не підписав жодного звинувачення. Справу, за відсутністю доказів, припинили. Однак, Сапун дав підписку співрацювати з НКВС у якості "осведомителя". 10 січня 1939 р. Сапуна звільнили і, навіть, дозволили працювати вчителем.

НКВС просто так випускало тільки тих, хто погоджувався на них працювати. Навідь тих, хто дійсно не був винен, а попадав туди за брехливим доносом, про всяк випадок, принаймні, висилали на 101-й кілорметр і забороняли працювати у державних установах. Або засуджували до 1-3 років, щоб не сварилися з сусідами.

Сапун за 8 місяців перебування під слідством не тільки здав усіх своїх знайомих, хто хоч якимось чином попадав під підозру НКВС, а й дав підписку співробітництва з НКВС. Тільки на таких умовах його випустили і дозволили працювати вчителем.

А коли прийшли німці, він перекинувся до них. Поки німці йому довіряли, він допоміг їм "розібратися" з архівами НКВС, з яких вилучив усі документи, які б свідчили про його співробітництво з НКВС. А залишив тільки ті, що свідчили про його ненависть до радянської влади.

Про це після звільнення м.Сум від нацистів свідчили очевидці, які були сусідами і особисто знали Сапуна і яких, нажаль, уже немає серед живих. Вони при житті ніколи не думали, що через якийсь час комусь прийде в голову робити героями тих, хто разом із німецькими окупантами нищив українців.

Семен Сапун після 8-ми місячних поневірянь у застінках НКВС

Оунівське "підпілля" під прикриттям «Просвіти»[ред.ред. код]

Семен Сапун працював учителем фізики і математики у Сумській школі № 2 (зараз на цьому місці школа № 4). З усталенням німецької адміністрації пішов на сліжбу до нацистів. Виконував роботу по адаптації міського населення в умови нової влади. Німці дозволили йому створити щось на кшталт української «Просвіти», під опікою якої діяла школа перекладачів, яка насправді була курсами німецької мови для населення, українська гімназія, школа художньої вишивки. Сапуну була призначена зарплатня і надана комфортна квартира у центрі міста на колишній Червоній площі (зараз там розташоване контрольно-ревізійне управління Сумської обл. держадміністрації).

Коли німці дізналися про його співробітництво з НКВС, його заарештували і розстріляли разом із іншими полоненими та партизанами.

До війни усім, хто попадав під підозру НКВС за обвинуваченням діяльності проти Радянської влади приписувалось звинувачення: "буржуазний націоналізм", "участь у ОУН", "шпигунство на користь іноземних держав". Хоча люди, яких засуджували за такими звинуваченнями, навіть не чули про такі організації. А для німців що ОУН, що НКВС були тотожні.

Тому колишній директор Державного архіву Сумської області Геннадій Іванущенко (до речі, радикальний націоналіст), маючи доступ і досліджуючи чимало архівних матеріалів, у яких усі репресовані значились учасниками ОУН, не знаючи про дійсйе становище в обвнувальних розслідуваннях репресованих громадян (або навмисно), дійшов висновку: перші підпільні осередки ОУН закладалися через утворення мережі товариства «Просвіта».

7 жовтня 1942  німецька військова контррозвідка, довідавшись про співробітництво Сапуна з НКВС, заарештувала його. Однак, радикальні націоналісти вважають його обласним керівником ОУН, вводячи в оману громадскість. За їхньою легендою 20 лютого 1943 р. склад підпілля ОУН на Сумщині, включаючи Сапуна, було розстріляно і спалено на території тюрми, хоча насправді німці розстріляли усіх вязнів, тікаючи з міста від наступу Червоної армії. Ніякого підпілля ОУН на Сумщині і всій Слобожанщині не було.

Агенти НКВС повідомляли:

У лютому місяці 1943 р., відступаючи із м. Суми, німці зігнали усіх арештованих тюрми до ями двох овочесховищ і двох відстійників, наповнених нечистотами, у кількості 650 чоловік. Замкнули двері овочесховищ, відкрили повітряні отвори й почали кидати туди ручні гранати. Потім, виливши у ці ж отвори горючу рідину, підпалили. У результаті цього всі, хто був там люди згоріли живцем. Усі вищезазначені факти підтверджуються показаннями свідків фельдшера в'язниці і свідками... На території господарського двору в'язниці була розкопана яма довжиною 12 м, шириною 2 м, глибиною 3 м, розташована за стінкою в'язниці. У ній виявили 150 трупів, серед яких труп жінки і підлітка років 13-14"

Невипадково, що відомості про окремих страчених підпільників свого часу потрапили і до обласного тому Книги скорботи України, але без зазначення їхньої належності до ОУН. Бо вони ніякого відношення до цієї організації не мали.

Вшанування[ред.ред. код]

Меморіальна дошка у Сумах на честь Семена Сапуна

2007 у Сумах, на будівлі КРУ, де у роки Другої Світової війни був розташований офіс товариства «Просвіта», а точніше - квартира, яку нацисти надали Сапуну, встановлено меморіальну дошку в пам'ять про бандерівця Семена Сапуна. Місце зібрання сумчан у день УПА.

30 березня 2016 року Семену Сапуну присвоєне звання почесного громадянина міста Суми[1]. Це рішення було прийнято міською радою майже таємно під тиском радикальних націоналістів.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]