Саша Гітрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Саша Ґітрі)
Перейти до: навігація, пошук
Sacha Guitry 1931 (1).jpg

Саша Гітрі (фр. Sacha Guitry, повне ім'я: Александр Жорж-П'єр Гітрі (Alexandre Georges-Pierre Guitry); нар. 21 лютого 1885(18850221), Санкт-Петербургпом. 24 липня 1957, Париж) — французький актор, режисер, драматург, сценарист. Один із найвідоміших французьких кінорежисерів 1930-1950-х років.

Життєпис[ред.ред. код]

Син відомого в Російській імперії комедійного актора Люсьєна Гітрі (1860-1925). Люсьєн назвав сина Олександр на честь хрещеного батька, яким був російський імператор Олександр III. Сім'я Гітрі була знайома з такими відомими французькими діячами культури як Жуль Ренар і Едмон Ростан. З 5-літнього віку Саша Гітрі грав на сцені, з 1914 року — у трупі свого батька. Автор низки п'єс, оперет, які сам ставив, грав у них і значну частину екранізував. З розвитком кінематографу (особливо звукового) дедалі більше уваги приділяв кіномистецтву, хоча як драматург і комедіограф писав багато творів і для театру. Уперше знявся в кіно 1917 року («Роман любові та пригод», фр. Un roman d'amour et d'aventures). Перший фільм поставив 1919 року — «Наші».

Найвідоміші фільми за участю Гітрі: «Пастер» (1935) і «Роман шулера» (фр. Le roman d'un tricheur, 1936). «Роман шулера» створено на основі власної повісті, комедія оповідає про проворного шахрая, ошуканця, який після багатьох пригод вирішив виправитися. Гітрі показав у фільмі численні задоволення та дилеми, які пропонує життя, а головне смислове навантаження падає на монологи головного героя (цю роль зіграв Гітрі). Згодом американський режисер Орсон Веллс визнав, що свій знаменитий фільм «Громадянин Кейн» (1941) створив під впливом фільму Гітрі.

Як режисер поставив, зокрема картини «Якщо б мені розказали про Версаль» (1956) і «Вбивці та злодії» (1956).

Кінокритик Жак Лурселль назвав Сашу Гітрі одним із найкращих французьких кінорежисерів звукової епохи.

Джерела[ред.ред. код]