Сванетія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Літо в Сванетії
Верхня Сванетія на мапі Грузії
Пейзаж у Верхній Сванетії
Нижня Сванетія на мапі Грузії

Сване́тія (Сване́ті, груз. სვანეთი) — історична гірська область на північному заході Грузії, населена сванами.

Територіально й історично Сванетія ділиться на Верхню й Нижню, розділені Сванетським хребтом.

Верхня Сванетія[ред.ред. код]

Верхня Сванетія (груз. ზემო სვანეთი — Земо-Сванеті) — високогірна долина у верхньому плині річки Інгурі, розташована між 42°48' і 43°15' півн. широти й між 42°00' і 43°00' сх. довготи й займає площу 3154 км².

З півночі й сходу Верхню Сванетію облямовує Головний Кавказький хребет з вершинами Шхельда, Ушба, Тетнульди й ін., по якому проходить кордон Грузії з Росією (Кабардино-Балкарія). З півдня височіє Сванетський хребет, який примикає безпосередньо до Головного Кавказького хребта й замикає Верхню Сванетію зі сходу.

Із заходу район відділений хребтом Хурум від Кодорської ущелини.

Верхня Сванетія відома своїми архітектурними скарбами й мальовничими пейзажами. Виділяються житлові вежі, споруджені головним чином в IX–XII сторіччях. Також збереглися прадавні кам'яні православні церкви.

Верхня Сванетія була включена в список об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

В адміністративному плані Верхня Сванетія становить Местійський район регіону Мегрелія й Верхня Сванетія із центром у смт Местіа.

Історія[ред.ред. код]

Після розпаду Грузинського царства в середині XVI століття Верхня Сванетія номінально підкорялася імеретинському цареві. У західній частині долини утворювалося незалежне володіння князів Дадешкеліані й воно одержало назву Князівська Сванетія. В інший, більшій по площі, частині долини існували вільні суспільства, і вона стала називатися Вільною Сванетією.

Обидві частини долини номінально увійшли до складу Російської імперії (князівство в 1833 році, а «вільна» частина в 1840), але до кінця 1840-х років у районі не була присутня ні російська адміністрація, ні російська православна церква.

До 1859 року князівство було скасовано, і район склав окреме приставство Сванетія в складі Кутаїського генерал-губернаторства.

Нижня Сванетія[ред.ред. код]

Нижня Сванетія (груз. ქვემო სვანეთი — Квемо-Сванеті) — долина у верхньому плині річки Цхенісцкалі і її притоки Хеледула.

З півночі Нижню Сванетію відокремлює Сванетський хребет від Верхньої. З південно-заходу Егриський хребет відокремлює район від Мегрелії, а Лечхумський хребет відокремлює його від Лечхумі на півдні й Рачі на сході.

В адміністративному плані Нижня Сванетія становить Лентехський район регіону Рача-Лечхумі й Нижня Сванетія із центром у селищі Лентехі.

Історія[ред.ред. код]

Після розпаду Грузинського царства в середині XVI століття Нижня Сванетія стала частиною Мегрельського князівства. З 1833 року князівство ввійшло до складу Російської імперії, а в 1867 року воно скасоване, і його територія була включена до складу Кутаїської губернії. З 1887 року територія Нижньої Сванетії ввійшла в Лечхумський повіт губернії.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Грузія Це незавершена стаття з географії Грузії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.