Свята Агнеса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Свята Агнеса, мозаїка у базиліці Святої Агнеси поза мурами (Рим), де зберігаються її мощі. Базиліку було побудовано над катакомбою, що містила могилу Агнеси.

Свята Агнеса, Агнеса Римська (нар. бл. 291 р., Рим — † пом. бл. 304, Рим) — юна діва та мучениця, одна з найвідоміших римських святих, шанована як і католицькою так і православною церквами. Зазнала мученицької кончини в Римі і була похована на кладовищі на Віа Номентана, де бл. 350 року було побудовано церкву на її честь. Скупчення будівель на цьому місці являє особливий історичний та мистецький інтерес. Її ім'я та дата її свята містяться у календарі мучеників складеному у 354 році. З того часу про неї було написано багато, включаючи знану епітафію папи Святого Дамасія І. На жаль, зі суперечностей у цих найраніших описах, очевидним є те що пам'ять про правдиве життя Святої Агнеси уже переплутувалася. З доступних матеріалів можна підсумувати загальний опис її життя таким чином: Агнеса ледве вийшла з дитячого віку; вона відмовилася взяти шлюб і присвятила свою цноту Богові. Коли розпочалося переслідування християн, вона залишили свій дім і запропонувала себе для мучеництва; вона противилася усім загрозам і нападам на її доброчесність; і була страчена ударом ножа в горло (звична римська форма страти). Є загальна згода, що Агнеса була дуже молодою, віком дванадцяти чи тринадцяти років, про що свідчать її мощі, що збереглися у Римі в церкві Святої Агнеси на площі Навона.
Її емблемою у мистецтві є ягня.

Джерело[ред.ред. код]

  • Donald Attwater with Catherine Rachel John. The Penguin Dictionary of Saints. Third Edition. London: Penguin Books, 1995. Ст. 29.


Святий Це незавершена стаття про святого.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.