Дамасій I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дамасій I
Папа Римський
366 — 384
Попередник: Ліберій
Наступник: Сиріцій
Дата народження: 305
Місце народження: Іданя-а-Веля, Римська Іспанія, Римська імперія[1]
Дата смерті: 11 грудня 384[2]
Місце смерті: Рим, Західна Римська імперія
Громадянство: Королівство Португалія
Релігія: католицтво[3]
У миру: Дамасій
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Дама́сій I (лат. Damasus; ? — 11 грудня 384) — тридцять сьомий папа Римський (1 жовтня 36611 грудня 384), ймовірно народився в 305 році біля міста Іданья-а-Нова в Лузітанії, сучасна Португалія. Визнаний християнською церквою святим.

Ранні роки життя[ред. | ред. код]

Дамасій був сином Антонія, священника церкви святого Лаврентія у Римі. Його матір звали Лавренція. У молоді роки Дамасій розпочав служіння у згаданій церкві.

Криза наступництва[ред. | ред. код]

За часів існування ранньої християнської церкви єпископ Рима обирався кліром у присутності вірних та інших єпископів провінції. Такий спосіб виборів був ефективним за умови, якщо чисельність християнської громади була невелика. Однак, після припинення гонінь на християн чисельність вірних зросла, а тому вибори нового папи породжували конфлікти між вірними.

Після смерті Ліберія виник спір між кандидатами на понтифікат Урсіном (антипапою), який був дияконом попереднього папи та Дамасієм, якого підтримували прихильники Фелікса II (антипапи). Суперечки переросли у криваві зіткнення, які призвели до втручання світської влади у конфлікт. Під час сутичок було вбито 137 прихильників Урсіна. Урсіна було вислано до Галії. За сприяння аристократії Дамасій був обраний папою у церкві Сан Лоренцо ін Лучина.

Звинувачення в аморальності[ред. | ред. код]

У ранні роки свого понтифікату Дамасій звинувачувався у перелюбстві та убивствах, однак його вину не було доведено.

Співпраця з святим Ієронімом, захист церкви від схизм[ред. | ред. код]

Дамасій активно захищав церкву від різного роду схизм. На Синоді в Римі він засудив аполінаризм і македонізм. Він підтримав працю християнського історика святого Ієроніма, який переклав Біблію на латинську мову. Переклад відомий під назвою Вульґата.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • «The Pelican History of the Church — 1: The Early Church» by Henry Chadwick
  • «A History of the Christian Church» by Williston Walker