Свір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Свір
Свирь
Берега річки Свір
Берега річки Свір
Витік Онезьке озеро
Гирло Ладозьке озеро
Басейн 84 400 км²
Країни басейну Росія Росія
Довжина 224 км
Висота витоку 32 м
Середньорічний стік 790 м³/с
Свір на Вікісховищі

Свір (рос. Свирь, фін. Syväri, ест. Sviri) — річка на південному сході Ленінградської області, Росія. Вона витікає з Онезького озера і впадає в Ладозьке озеро, з'єднуючи тим самим два найбільших озера Європи.

Довжина річки 224 км, загальне падіння 23 м, з них 13 м припадає на порожисту ділянку верхньої течії. Площа водозбору 84 400 км². У верхній і нижній течії Свір прорізає широкі приозерні ділянки, в середньому — смугу горбистого рельєфу і тече тут у вузькій і глибокій долині. Ширина річки в верхів'ях близько 700 м, в нижній течії кілька звужується. Глибина русла змінюється від 3,5 до 11 м, переважають глибини 5-7 м. Рівень води в Свирі протягом року коливається мало внаслідок регулюючого впливу Онезького озера і гребель гідроелектростанцій. Замерзає річка в період з середини листопада до початку грудня, розкривається в середині — наприкінці квітня. Середня витрата води 610 м³/сек.

Річка є частиною Волго-Балтійського водного шляху. На річці розташовано дві гідроелектростанції: Нижньо- і Верхньосвірську ГЕС.

Річка прямує вздовж Александро-Свірського монастиря, який використовувався як Свірлаг (один з таборів мережі ГУЛАГу). Вздовж річки відбувались важкі бої за часів війни-продовження (1941–1944).

На правому березі, у гирлі річки Свір, розташовано Нижньосвірський заповідник..

Головні притоки[ред.ред. код]

Головні міста[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]