Серцево-легенева реанімація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Практика СЛР в класі надзвичайної допомоги
Непрямий масаж серця дитини

Серцево-легенева реанімація (ресусцитація, СЛР, англ. cardiopulmonary resuscitation, CPR, Серцево-легенево-мозкова реанімація) — невідкладна медична комплексна процедура, спрямована на відновлення життєдіяльності організму та виведення його зі стану клінічної смерті. Включає штучну вентиляцію легенів (штучне дихання) та компресії грудної клітки (непрямий масаж серця). Основи СЛР заклав американський науковець Френк Пентрідж.

Починати СЛР постраждалого необхідно якомога раніше. При цьому наявність двох із трьох ознак клінічної смерті — відсутність свідомості і пульсу — достатні свідчення для її початку. Засновником серцево-легеневої реанімації вважається австрійський лікар Петер Сафар[en], іменем якого названо потрійний прийом Сафара.

Показання до проведення СЛР[ред. | ред. код]

Проведення СЛР[ред. | ред. код]

Наразі різними клініками та медичними закладами Європи і Америки розроблені свої, більш деталізовані методики надання медичної допомоги.

Асоціація американських кардіологів дає свої рекомендації щодо надання першої медичної допомоги в залежності від того, наскільки є тренованим медичний працівник, або інша особа, що проводить серцево-легеневу реанімацію — англ. CPR (cardio-pulmonary resuscitation).

 • Якщо Ви не проходили навчання з надання першої медичної допомоги, то одразу починайте зовнішню компресію грудної клітки з частотою не менше, ніж 100 разів на хвилину. Проводити рятувальне дихання не слід;[джерело?]
 • Якщо Ви добре треновані та впевнені в собі, починайте з зовнішньої компресії грудної клітки 30 разів, потім перевіряйте пульс та робіть штучне дихання;[джерело?]
 • Якщо Ви отримували тренінг з надання першої медичної допомоги вже давно та не є впевненими в своїх можливостях, просто робіть компресію грудної клітки з частотою 100 разів на хвилину;[джерело?]

Це стосується дорослих пацієнтів та дітей, але не щойно народжених[джерело?].

Серцево-легенева реанімація допомагає насичену киснем кров доставити в мозок та інші життєво важливі органи до тих пір, поки більш спеціалізована медична допомога не буде надана та нормальний серцевий ритм буде відновлений.

Якщо серце зупинилося, недостатня кількість насиченої киснем крові руйнує мозкові структури впродовж декількох хвилин. Постраждалий може загинути за 8-10 хвилин.[джерело?]

Перш за все, перед тим, як Ви почали серцево-легеневу реанімацію (СЛР), переконайтеся, чи постраждалий у стані свідомості, чи ні. Якщо він виглядає несвідомим, постукайте його або її по плечу та голосно запитайте: «Вам зле?»

 • Якщо постраждалий не відповідає і біля Вас є хоча б ще одна особа, то один з Вас має негайно викликати швидку. Інший негайно розпочинає СЛР. Якщо ж Ви самі і маєте телефон, спочатку викликайте швидку, а потім розпочинайте СЛР, крім випадку, коли Ви підозрюєте, що постраждалий знепритомнів через задушення (наприклад, при утопленні). У цьому особливому випадку, починайте з СЛР протягом 1 хвилини, потім кличте швидку.
 • Якщо Ви маєте автоматичний зовнішній дефібрилятор (АЗД), ввімкніть 1 розряд, при рекомендації пристроєм і далі починайте СЛР.


Запам'ятайте абревіатуру: САВ (англ. Circulation, Airways and Breath)[1], або українською — ЦШД (Циркуляція крові, дихальні Шляхи та Дихання). Ця абревіатура допомагає запам'ятати етапність надання СЛР.[2]

Циркуляція — відновлення кровопостачання компресією грудної клітки[ред. | ред. код]

 1. Покладіть постраждалого або постраждалу  на спину на тверду поверхню.
 2. Опустіться на коліна біля шиї та плечей постраждалого.
 3. Звільніть передню грудну стінку від одягу.
 4. Поставте тильну частину однієї долоні на середину грудної клітки пацієнта рівно між сосками. Іншу свою руку поставте зверху на першу. Тримайте лікті прямо, а плечі мають бути розташованими прямо над долонями.
 5. Використовуйте вагу верхньої половини Вашого тіла, не тільки силу рук, при надавлюванні точно вниз, глибина компресії грудної клітки має бути близько 5 см. Робіть інтенсивні компресійні рухи з частотою, близько 100 разів на хвилину.
 • Якщо Ви не були треновані в наданні СЛР, продовжуйте робити компресію грудної клітки, поки у постраждалого не з'являться ознаки рухів, або не надійде кваліфікована медична допомога.
 • Якщо ж Ви проходили навчання з надання СЛР, перевіряйте дихальні шляхи та робіть штучне дихання.

Дихальні Шляхи — звільнення та забезпечення безперешкодного постачання повітря.

 • Якщо Ви маєте підготовку та зробили 30 компресій на грудну клітку, відкрийте дихальні шляхи постраждалому завдяки закиданню його голови назад та висуванню підборіддя. Для цього покладіть одну Вашу долоню на лоба постраждалому та легко закиньте його голову назад. Тоді іншою рукою легко висуньте підборіддя пацієнта вперед, щоб звільнити його дихальні шляхи.

Перевірте нормальне дихання протягом від 5 до 10 секунд. Перевіряйте наявність рухів грудної клітки, вислухайте нормальні дихальні звуки та відчуйте дихання пацієнта на своєму вусі та щоці. Конвульсивне, судомне дихання не є нормальним.

 • Якщо постраждалий не дихає нормально і Ви були треновані в наданні СЛР, починайте дихання за методом рот — в рот. При цьому ніс пацієнта має бути закритий.
 • Якщо Ви вважаєте, що постраждалий знепритомнів внаслідок серцевого нападу, і Ви не були треновані з СЛР, просто продовжуйте компресію грудної клітки, пропускаючи етап штучного дихання (наприклад, рот — в рот).

Дихання — дихайте за постраждалого[ред. | ред. код]

Рятувальне або штучне дихання можна проводити за методом «рот в рот», або «рот в ніс»[3], якщо рот пацієнта серйозно ушкоджений, або його не вдається відкрити.

Відкрийте дихальні шляхи за допомогою закидання голови постраждалого назад та висуванню підборіддя наперед. Затисніть повністю ніздрі постраждалого для виконання дихання рот — в рот та щільно накрийте його рот Вашим. Приготуйтесь зробити 2 вдихи. Зробіть перше глибоке вдихання, впродовж 1 секунди, та подивіться, чи піднімається грудна клітка. Якщо вона піднімається, робіть друге вдихання. Якщо грудна клітка не піднімається, повторіть закидання голови постраждалого назад та висунення підборіддя вперед, а потім робіть друге вдихання. Одним циклом вважається 30 натискань на грудну клітку та 2 вдихання.

Продовжуйте надавлювання на грудну клітку для відновлення кровопостачання.

 • Якщо постраждалий не почав рухатись після 5 циклів (близько 2 хвилин) та у Вас є автоматичний зовнішній дефібрилятор (АЗД), розташуйте його пластини на тілі пацієнта, підключіть та виконуйте рекомендації. Надайте 1 розряд, потім поверніться до Серцево-Легеневої Реанімації, починаючи з компресій на грудну клітку ще впродовж 2 хвилин, а потім зробіть 2 розряд.
 • Якщо Ви не вмієте користуватись АЗД, працівник швидкої може Вас інструктувати по його застосуванню. Використовуйте дитячі пластини, якщо вони є, для дітей віком від 1 до 8 років. Не використовуйте АЗД для дітей віком до 1 року.
 • Якщо АЗД недоступний, переходьте до наступного пункту.

Продовжуйте СЛР, поки не з'являться ознаки рухів, або не надійде кваліфікована медична допомога, або СЛР триває більше 30 хв.[2].

СЛР дитині[ред. | ред. код]

Процедура надання СЛР дитині віком від 1 до 8 років в основному така сама, як і для дорослих. Відмінності полягають в наступному:

 • Якщо Ви один, проводьте 5 циклів компресії грудної клітки і дихання дитині (десь близько 2 хвилин), після чого викликайте швидку, або використовуйте АЗД.

Натискайте на грудну клітку лише однією рукою.

Вдихання робіть більш обережно.

Використовуйте те саме співвідношення між кількістю компресій та вдихань, як і для дорослих — на 30 натискань — 2 вдихання.

Це буде один цикл. Одразу після двох вдихань, негайно починайте новий цикл компресій та штучного дихання.

Після 5 циклів (приблизно 2 хвилини), якщо немає результатів та АЗД є в наявності, підключіть його та дотримуйтесь підказок. Якщо є, використовуйте дитячі пластини. Якщо їх немає, використовуйте дорослі.

Продовжуйте, поки дитина не почала рухатись, або прибула допомога.

Для проведення СЛР дитині віком до 1 року.

Більшість випадків зупинки серця у дітей віком до 1 року виникає через недостатність кисню, наприклад утоплення чи задушення. Якщо Ви знаєте, що у дитини перекриті дихальні шляхи, спершу проведіть першу медичну допомогу при задушенні. Якщо Ви не знаєте, чому дитина не дихає, проводьте Серцево-Легеневу Реанімацію.

Для початку, проаналізуйте ситуацію. Легенько вдарте дитину та подивіться на відповідь, наприклад рух, але не трясіть її.

 • Якщо відповіді немає, проводьте ЦШД, як приведено нижче, та потім викликайте швидку допомогу в такій послідовності:
 • Якщо Ви надаєте СЛР самі, виконайте 5 циклів — приблизно 2 хвилини, перед тим, як зателефонувати до швидкої допомоги.
 • Якщо є ще одна особа, він або вона мають зателефонувати до швидкої допомоги негайно, а Ви знаходитесь біля дитини.

Циркуляція: Відновити кровопостачання.

 1. Покладіть дитину на тверду та рівну поверхню, наприклад на стіл. Підлога або земля також підійдуть.
 2. Проведіть уявну горизонтальну пряму між двома сосками. Покладіть 2 пальці однієї руки нижче цієї лінії, в центрі грудної клітки.
 3. Обережно робіть компресію грудної клітки на глибину близько 4 см.
 4. Голосно рахуйте, коли робите компресію в швидкому темпі. Ви маєте здавлювати грудну клітку з частотою 100 разів на хвилину.

Дихальні шляхи: звільнення.

Після 30 компресій, обережно закиньте голівку назад, висуваючи підборіддя наперед однією рукою, а іншою штовхаючи лоб дитини назад.

Протягом не більше, ніж 10 секунд, підставте Ваше вухо до ротика дитини та перевірте дихання: Подивіться на рухи грудної клітки, послухайте, як вона дихає, відчуйте дихання на своєму вусі та щоці.

Дихання: Дихайте за дитину.

Покрийте ніс та рот дитини своїм ротом.

Приготуйтесь виконати два вдихання. Використовуйте силу своїх щік, щоб обережно доставити необхідну кількість повітря (а не глибоке вдихання з Ваших легень), та поступове вдихання в рот дитини протягом 1 секунди. Подивіться, чи підіймається грудна клітка дитини. Якщо вона підіймається, робіть друге вдихання. Якщо грудна клітка не підіймається, повторіть методику звільнення дихальних шляхів: відкидання голівки назад та висунення підборіддя вперед. Після цього робіть друге вдихання.

Якщо грудна клітка дитини все ще не піднімається, перевірте рот малюка на наявність стороннього тіла. При наявності такого заберіть його пальцем. Якщо дихальні шляхи виглядають заблокованими, проведіть першу допомогу дитині при задушенні.

Зробіть два вдихання після 30 компресій грудної клітки.

Виконуйте СЛР протягом 2 хвилин, перед викликом допомоги, якщо не було іншої особи, що могла зателефонувати до швидкої допомоги раніше, поки Ви знаходитесь біля дитини.

Продовжуйте СЛР, поки не побачите ознак життя, або надійде медичний персонал.

Допомога при задушенні дитині до року[джерело?][ред. | ред. код]

 1. Прийміть положення сидячи, дитину тримайте на своєму лікті обличчям вниз, Ваш лікоть опирається на стегно.
 2. Тильною частиною долоні 5 разів обережно, але досить різко постукайте дитину по спині посередині. Комбінація сили тяжіння та ударів по спині має вивільнити стороннє тіло.
 3. Поверніть дитину обличчям вгору, тримаючи її на своєму передпліччі, положення голови нижче положення тулуба, якщо попередня дія не допомогла. Використовуючи два пальці, які слід покласти на середину груднини малюка, зробіть 5 компресій грудної клітки.
 4. Повторюйте 5 ударів по спині та 5 надавлювань на грудну клітку, якщо дихання не відновилось. Викликайте невідкладну медичну допомогу.
 5. Починайте СЛР, якщо одна з методик допомогла звільненню дихальних шляхів, але дихання дитини не відновилось.

Якщо дитина віком від 1 року, то робіть стискання грудної клітки за методом Хеймліха.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Див. Медичні мнемонічні фрази
 2. а б В.І. Денесюк, О.В. Денесюк, 2018
 3. В. С. Тіторчук, У. О. Наумова, 2020, С.58

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]