Синдром Шарля Бонне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Синдром Шарля Бонне
МКХ-10 {{{ICD10}}}
DiseasesDB 2349

Синдром Шарля Бонне — стан пацієнта із серйозними розладами зору, при якому він бачить галюцинації. Вперше був описаний Шарлем Бонне у 1760[1].

Характеристика[ред.ред. код]

У психічно здорових людей із серйозними порушеннями зорової системи, з'являються галюцинації різних рівнів складності: від геометричних, до досить докладних галюцинацій з фігурами і, в особливості, з особами. Особи, та іноді спотворені обличчя, зустрічаються найчастіше у цих галюцинаціях. Одна з наступних за поширеністю ознак — мультфільми (вони прозорі і накривають поле зору, як екран). Люди, схильні до даного захворювання, розуміють, що їх галюцинації нереальні і є тільки зоровими, тобто не зачіпають інші системи органів чуття[2]. Для таких видінь типово, що вони можуть миттєво з'являтися і миттєво зникати. Зазвичай вони не з'являються поступово і не згасають. Вони раптові, і змінюються так само раптово.

Галюцинації Шарля Бонні не спрямовані на хворого, що є їх основною відмінною рисою від галюцинацій психотичного характеру.

Поширеність[ред.ред. код]

Серед літніх людей, з істотними розладами зору, поширеність синдрому Шарля Бонне, з різних джерел, становить 10-15%[3][4][5]. Неможливо точно підрахувати поширеність даного захворювання, так як багато з хворих занадто налякані, що їх вважатимуть за психічнохворих, і тому не розповідають лікарям про свої видіння[6].

Причини[ред.ред. код]

До галюцинозу Шарля Бонне схильні люди з погіршеним зором. Зокрема причинами занепаду зору можуть стати: макулярна дегенерація, глаукома, катаракта, двостороннє ушкодження зорового нерва через отруєння метанолом[7], пухлини в потиличній корі головного мозку тощо. По мірі того, як людина втрачає зір, зоровий відділ кори головного мозку більше не отримує вхідних сигналів. Він стає гіперактивним і збудливим та починає мимоволі запускатися. Внаслідок цього й з'являються найрізноманітніші галюцинації. Що саме людина побачить у своїх видіннях залежить від того, які групи нейронів самоактивуються [6].

Прогноз[ред.ред. код]

На сьогоднішній день не існує ефективного лікування синдрому Шарля Бонне. Зазвичай галюцинації пропадають самостійно через рік чи півтора, але термін може бути різним для кожної людини. Існують деякі дії, здатні зупиняти галюцинації. Образи іноді зникають, якщо закрити очі або поморгати [3].

Історія[ред.ред. код]

Шарль Бонне, який вперше описав цей синдром у 18 столітті, сам на нього не страждав. Галюцинації були у його дідуся - Шарля Люллена. Він переніс операцію на катаракті та його зір був досить поганим. І у 1759 році він описав онукові свої різноманітні бачення. Перше, що він описав, це те, як він бачив носовичок у повітрі. Великий блакитний носовичок з чотирма помаранчевими колами. Він знав, що це галюцинація, тому що хусток у повітрі не буває. Потім він побачив велике колесо на горизонті. Але іноді він не був упевнений в тому - чи бачить він зараз галюцинацію чи ні, тому що галюцинації могли підходити до зорового контексту. Один раз у нього в гостях були онуки. Він запитав: «Хто ці красиві молоді люди з вами?» Вони відповіли: «На жаль, дідусь, з нами немає ніяких гарних молодих людей». І тоді красиві молоді люди зникли.

Шарль Люллі бачив сотні різних фігур, різні пейзажі усіх видів. Одного разу він побачив чоловіка в халаті який палив люльку, і зрозумів, що це він сам і є. Це єдиний персонаж, якого він впізнав[6].

  1. de Morsier G (1967) «Le syndrome de Charles Bonnet: hallucinations visuelles des vieillards sans deficience mentale» (фр.). Ann Med Psychol 125:677-701.
  2. Mogk LG, Riddering A, Dahl D, Bruce C, Brafford S (2000) "Charles Bonnet Syndrome in adults with visual impairments from age-related macular degeneration. In Stuen C et al. Vision Rehabilitation: Assessment, Intervention and Outcomes.117-119
  3. а б Vukicevic M, Fitzmaurice K (2008) «Butterflies and black lacy patterns: the prevalence and characteristics of Charles Bonnet hallucinations in an Australian population». Clinical and Experimental Ophthalmology. 36:659-65
  4. Tan C, Lim V, Ho D, Yeo E, Ng B, Au Eong K. (2005) «Charles Bonnet syndrome in Asian patients in a tertiary ophthalmic centre». British Journal of Ophthalmology.88 (10) :1325-9
  5. Abbott E, Connor G, Artes P, Abadi R. «Visual Loss and Visual Hallucinations in Patients with Age-Related Macular Degeneration (Charles Bonnet Syndrome)». Investigative Ophthalmology and Visual Science. 48:1416-23.
  6. а б в [http://www.ted.com/talks/ oliver_sacks_what_hallucination_reveals_about_our_minds.html Oliver Sacks: What hallucination reveals about our minds | Video on TED.com
  7. Olbrich HM, Lodemann E, Engelmeier MP (1987). «Optical hallucinations in the aged with diseases of the eye» (нім.). Z Gerontol. 20 (4): 227-9. PMID 3660920