Глаукома

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Глаукома
Пошкодження зорового нерву при відкритокутовій глаукомі
Пошкодження зорового нерву при відкритокутовій глаукомі
Спеціальність офтальмологія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 H40-H42
DiseasesDB 5226
eMedicine oph/578
MeSH D005901
CMNS: Glaucoma у Вікісховищі

Глауко́ма — група довготривалих захворювань очей внаслідок підвищення внутрішньоочного тиску[1]

Причини[ред. | ред. код]

Причинами підвищення внутрішньоочного тиску можуть бути як підвищення вироблення внутрішньоочної рідини, так і ускладнення або відсутність відтоку внутрішньоочної рідини по природних шляхах відтоку.

Класифікація[ред. | ред. код]

Розрізняють дві основні форми глаукоми: відкритокутова та закритокутова. Крім того існує вроджена глаукома та ювенільна, а також розрізняють форми вторинної глаукоми та такі, що пов'язані з аномаліями розвитку ока.

Клінічні ознаки[ред. | ред. код]

Може турбувати головний біль, блювання, зниження гостроти зору.

Лікування[ред. | ред. код]

Лікування глаукоми базується на результатах ретельного обстеження пацієнта та оцінці зорових функцій. Як правило, для успішного лікування глаукоми необхідно провести додаткові дослідження, які більш детально допомагають оцінити анатомію дренажної області ока, умови кровообігу зорового нерву та індивідуальну чутливість кожного конкретного пацієнта до існуючого порушення внутрішньоочного тиску.

Лікування глаукоми може бути направлене як на зменшення продукування внутрішньоочної рідини, так і на відновлення або створення нових шляхів відтоку. Основним завданням в лікуванні глаукоми є визначення так званого тиску цілі, тобто такого тиску, який максимально забезпечить збереження стабільних функцій очей. Визначити цей тиск можна, оцінивши багато складових стану як очей, так і організму в цілому.

З метою лікування глаукоми, як правило, назначають медикаментозні місцеві препарати (очні краплі), що регулюють внутрішньоочний тиск. Одним з найсучасніших видів фармакологічного лікування є застосування аналогів простагландинів. Також застосовують інші групи фармакологічних препаратів.

У випадку, якщо медикаментозного лікування недостатньо і внутрішньоочний тиск не нормалізувався, використовують варіанти лазерного лікування глаукоми, серед яких найбільш часто та широко застосовують лазерну ірідотомію, лазерний трабекулоспазис та ірідопластику.

За відсутності адекватного пониження внутрішньоочного тиску за допомогою медикаментів і/або лазерних процедур доводиться вдаватися до оперативного лікування. Навіть після успішно проведеної операції пацієнти з глаукомою потребують періодичних оглядів

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Kingman, S (2004 Nov). Glaucoma is second leading cause of blindness globally.. Bulletin of the World Health Organization 82 (11): 887–8. PMID 15640929. doi:10.1590/S0042-96862004001100019. 

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Глаукома: посіб. для пацієнтів: вступ. матеріал для лікарів та мед. персоналу: реферат.-інформ. довід. / Йозеф Фламмер ; співпраця: Константін Ґуґлєта [та ін.] ; пер. укр. з 3-го англомов. вид. Мар'яна Ковальська. — Л. : Медицина світу, 2008. — 464 с. : рис., табл. — Бібліогр.: с. 415—449. — Пер. вид. : Glaucoma / Josef Flammer. — 2006. — ISBN 978-966-7475-18-5
  • Глаукома: [патогенез, клиника, осложнения в лечении, методы обследования] / Бакбардин Ю. В. ,Бакбардина Л. М., Бакбардина И. И. — К. : Сталь, 2006. — 343 с. : рис., табл. — Бібліогр.: с. 336—343. — ISBN 966-8344-18-9
  • Первичная глаукома. Новый взгляд на старую проблему : монография / Н. Г. Завгородняя, Н. В. Пасечникова. - Запорожье ; О. : Агентство "Орбита-Юг", 2010. - 192 с. : рис., табл. - Библиогр.: с. 169-184. - ISBN 978-966-1678-09-4