Содаліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Содаліт
Sodalite (Mineral).jpg
Загальні відомості
Клас мінералу алюмосилікат
Генезис магматичний
Хімічна формула Na4[AlSiO4]Cl
Ідентифікація
Колір від волошкового до фіолетово-синього, часто із білими жилками кальциту
Форма кристалів ромбододекаедри, зернисті агрегати
Сингонія кубічна
Спайність досконала
Злам нерівний, ступінчастий
Твердість за шкалою Мооса 5,5—6
Блиск скловидний, в зламі — жирний
Прозорість непрозорий
Колір риски білий
Питома вага 2,13–2,29

Содаліт (від англ. Sodium) (рос. содалит, англ. sodalite, нім. Sodalith m) – мінерал, алюмосилікат натрію каркасної будови з додатковим аніоном Сl. Назва – за складом (Th. Thomson, 1811)[1].

Син. – ґлауколіт, одаліт.

Опис[ред.ред. код]

Формула: Na8[Cl2|AlSiO4]6.

Містить (%): Na2O – 25,6; Al2O3 – 31,6; SiO2 – 37,2; Cl – 7,3.

Сингонія кубічна. Гексоктаедричний вид. Утворює зернисті аґреґати, облямівки навколо кристалів нефеліну, рідше – самостійні зерна. Густина 2,27-2,33. Тв. 5,0-6,5. Колір рожевий, жовтий, синій, сірий, зеленуватий, безбарвний. Блиск скляний. Блиск по площині спайності скловидний, в зламі — жирний. Кристали рідкісні, зазвичай у вигляді зернистих або масивних агрегатів. Злом нерівний. Крихкий, люмінесціює в УФ-світлі. Як породотвірний мінерал поширений в нефелінових і содалітових сієнітах і фонолітах. Рідкісний магматичний мінерал лужних ефузивних порід, рідше інтрузивних (сієнітів). Легко змінюється в натроліт, рідше – в серицит, гідраргіліт, діаспор, канкриніт.

Використання[ред.ред. код]

Використовується як ювелірний камінь для виготовлення прикрас, а також для декоративно-художніх виробів. Для ювелірних цілей придатні лише щільні агрегати[2].

Різновиди[ред.ред. код]

Розрізняють різновиди содаліту:

  • гакманіт (содаліт, який містить до 0,5% сірки; зустрічається в лужних вивержених породах),
  • гідросодаліт, содаліт гідроксилистий (содаліт, в якому частина Cl заміщена ОН-групами; знайдений у Ловозерських нефелінових сієнітах на Кольському п-ові),
  • содаліт бериліїстий (різновид содаліту, що містить 5,4% ВеО з Ловозерського масиву на Кольському п-ові і родов. Тугтуп у Ґренландії),
  • содаліт молібденистий, молібдосодаліт (різновид содаліту, що містить до 2,8-3,0% МоО3).

Поширення[ред.ред. код]

Розповсюдження: оз. Лаахер, Ейфель (ФРН), Везувій (Італія), Трансільванія (Румунія), Серра-ді-Моншикі (Португалія), Кангердлуарсук (Ґренландія), Серро-Сапо (Болівія), шт. Мен, Массачусетс (США), Квебек (Канада), Ільменський заповідник – Урал, Респ. Саха (РФ). В Україні зустрічається в Приазов’ї. Виробне каміння.

Родовища приурочені до магматичних лужних порід. Найбільш значні з них знаходяться в Бразилії (Баїя), інші — в Канаді (Онтаріо), Індії, ПАР, США[1].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Мир камня. В 2-х т. Т. 2. Драгоценные и поделочные камни: Пер. с нем. / Послесл. С. Ф. Ахметова. — М.: Мир, 1986. — 263 с.
  2. Солодова Ю. П., Андреенко Э. Д., Гранадчикова Б. Г. Определитель ювелирных и поделочных камней: Справочник / — М.: Надра, 1985, — 223 с.

Література[ред.ред. код]