Сперматогенез

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стадії сперматогенезу

Сперматогене́з - розвиток чоловічих статевих клітин (сперматозоїдів), що відбувається під регулюючим впливом гормонів. Одна з форм гаметогенезу.

Сперматозоїди розвиваються з клітин-попередників, які проходять редукційні поділи мейозу і формують спеціалізовані структури (акросома, хвіст та ін.) У різних групах тварин сперматогенез розрізняється. У хребетних тварин сперматогенез проходить за наступною схемою: у ембріогенезі первинні статеві клітини мігрують до зачатків гонади, де формують популяцію клітин, які називаються «сперматогонії», з початком статевої зрілості сперматогонії починають активно розмножуватися, частина з них диференціюється в іншій клітинний тип - «сперматоцити I порядку», які вступають в мейоз і після першого поділу мейозу дають популяцію клітин, які називаються «сперматоцити II порядку», які проходять другий поділ мейозу і утворюють клітинний тип «сперматиди»; шляхом ряду перетворень сперматида набуває форми і структури сперматозоїда (цей останній етап сперматогенезу називається «сперміогенез»).

Сперматогенез у людини[ред.ред. код]

Сперматогенез у людини в нормі починається в пубертатному періоді (близько 12 років) і триває до глибокої старості. Тривалість повного сперматогенезу у чоловіків становить приблизно 73-75 днів. Один цикл зародкового епітелію триває приблизно 16 днів

Сперматозоїди утворюються в яєчках, а саме в звивистих сім'яних канальцях. Стінка сім'яного канальця ділиться базальною мембраною на люмінальну та адлюмінальну сторони. На люмінальной стороні розташовані клітини Сертолі (сустентоцити) і попередники статевих клітин (сперматогонії, сперматоцити I і II порядків і сперматиди).

Сперматогонії, що лежать безпосередньо на базальній мембрані звивистих сім'яних канальців, проходять кілька послідовних стадій мітотичного поділу. Загальна кількість сперматогоній в яєчку чоловіка становить близько 1 млрд. Розрізняють дві основні категорії сперматогоний: А і В. Сперматогонії А, які діляться мітотично, зберігають здатність до поділу і підтримують свою популяцію. Решта дефференціюються в сперматогонії В, які "евакуюються" клітинними контактами сустентоцитів (утворюють під основою статевої клітини новий контакт і резорбує старий). Сперматогонії В діляться мітотично, диференціюючись у сперматоцит I порядку, що вступає в мейоз.

У результаті першого поділу мейозу утворюються дві дочірні клітини сперматоціти другого порядку, кожен з яких містить гаплоїдний набір (23 у людини) d-хромосом. Вторинні сперматоціти розташовані ближче до просвіту канальця. У другому поділі мейозу утворюються дві сперматиди. Таким чином, в результаті поділу однієї сперматогонії утворюються чотири сперматиди, кожна з яких має гаплоїдний набором хромосом.

У ході складного процесу сперміогенезу сперматиди диференціюються у зрілі сперматозоїди. Диференційовані сперматиди лежать в поглибленнях плазматичної мембрани клітин Сертолі. Під час сперміогенезу комплекс Гольджі формує акросому, що містить протеолітичні ферменти, які при контакті з яйцеклітиною розчиняють ділянку її блискучої оболонки (zona pellucida).

Складний процес сперматогенезу регулюється гонадотропними гормонами гіпофізу і стероїдними гормонами яєчка. Після статевого дозрівання гіпоталамус починає виділяти гонадотропний рилізинг-гормон, під впливом якого гіпофіз секретує фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), що стимулює розвиток і функціонування клітини Сертолі і лютеїнізуючий гормон (ЛГ), що стимулює клітини Лейдіга до вироблення тестостерону. Тестостерон впливає на розвиток клітин Сертолі, а також на попередники статевих клітин (в асоціації з андроген-зв'язувальним білком, виділеним клітинами Сертолі).

Секреторна активність гіпофіза регулюється клітинами Сертолі і клітинами Лейтіга. Тестостерон, що виділяється клітинами Лейдіга, пригнічує активність гіпофіза до вироблення ЛГ і ФСГ. Інгібін і естрадіол, що утворюється в клітинах Сертолі, пригнічують гіпофіз до вироблення ФСГ і клітини Лейдіга до вироблення тестостерону. Морфофункціональний стан яєчка регулюється гормонами аденогіпофіза - ФСГ і ЛГ, причому рівень гормонів постійний, є лише незначні коливання.

Дивіться також[ред.ред. код]


Зародок Це незавершена стаття з біології розвитку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.